Artykuł sponsorowany

Co robi koparka na budowie?

Co robi koparka na budowie?

Większość ludzi nie zdaje sobie sprawy z tego, jak bardzo istotnym pojazdem jest koparka na budowie. Co więcej, nie wykonuje ona tylko wykopów pod fundamenty, czy pod instalacje. Tak naprawdę to bardzo wszechstronny pojazd, który pełni wiele funkcji i może przydać się w pracach także poza placem budowy. Oczywiście operator koparki musi być odpowiednio przeszkolony i mieć licencje na prowadzenie tego typu pojazdów.

Najważniejsze roboty ziemne

Koparkę można spotkać najczęściej na początku budowy obiektu, kiedy to trzeba przeprowadzić wykopy pod instalacje i fundamenty. W przypadku większych budynków robienie tego ręcznie trwałoby dobre kilka miesięcy dłużej. Jedną z podstawowych funkcji tych maszyn budowlanych jest transportowanie materiału do ciężarówek lub w inne miejsce. Wywrotki hds, czy naczepy na ciągnikach to także częsty widok na budowie. Warto zaznaczyć, że koparki mogą się różnić zarówno wielkością, mocą silnika, jak i przeznaczeniem.

Najpopularniejsze są koparko-ładowarki z jedną łyżką, które służą do prac ziemnych. Rodzajów koparek jest w rzeczywistości o wiele więcej. Są takie, które na ramieniu mają zamontowany młot wyburzeniowy i służą do rozbiórki budynku. Na złomowisku można spotkać takie z magnesem elektromagnetycznym oraz chwytakiem. Rzadko spotykanym widokiem jest także koparka z zamontowanym młotem hydraulicznym. Co ciekawe, istnieje też możliwość zamontowania frazerki na ramieniu, która jest tak zwaną “piłą do betonu” i służy do robienia wycięć w asfalcie.

Warto także zaznaczyć, że koparki nie służą tylko do prac ziemnych i transportowania ziemi. Większość maszyn budowlanych tego typu może także spełniać inne funkcje. Koparka świetnie sprawdzi się do rozbiórki lub wyburzenia budynku. Jest to możliwe za sprawą potężnej łyżki hydraulicznej, która poradzi sobie nawet z kilku tonowym udźwigiem. Co więcej, dzięki specjalnej łyżce, maszyny te wykorzystuje się także do utwardzania dróg dojazdowych.

Jak zostać operatorem koparki?


Jak tłumaczy ekspert z firmy PHU Maliniak, operator koparki jest wymagającym zawodem. Przydadzą się precyzja, wyczucie i dokładność, a także koordynacja ruchów i delikatność. Pośpiech, brawura i nieumyślność może spowodować to, że cała praca może pójść na marne, a maszyna zostać uszkodzona przez nieuwagę nieostrożnego operatora. Niezbędne do obsługi takiej maszyny jest prawo jazdy kategorii B oraz ukończenie specjalnego kursu. Co więcej, należy przejść także badania lekarskie, ponieważ taka praca odbywa się często w bardzo trudnych warunkach.
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz