Artykuł sponsorowany

Co powinniśmy wiedzieć na temat zmiękczania wody?

Co powinniśmy wiedzieć na temat zmiękczania wody?

Woda, która płynie naszymi rurami z wodociągów najczęściej jest bardzo twarda, co niestety ma wpływ między innymi na uszkodzenia. Mogą one pojawić się mogą chociażby w urządzeniach AGD znajdujących się w naszych domach. Powodem tego stanu rzeczy są znajdujące się w wodzie związki magnezu i wapnia. Sprawdzamy, co warto wiedzieć na temat zmiękczania wody oraz dlaczego warto to robić.

Jakie są rodzaje twardej wody?

Jak powszechnie wiadomo twardość wody zależy w głównej mierze od ilości znajdujących się w niej związków magnezu oraz wapnia, jak również i różnego rodzaju wielowartościowych metali. Wobec tego rozróżnia się łącznie trzy rodzaje twardości tej właśnie cieczy, które dzielimy na:

  • Twardość węglanową (TW) — jest to określenie wody, której twardość spowodowana jest przez obecność w niej węglanów magnezu oraz wapnia;

  • Twardość niewęglanową (TS) — tego rodzaju określenie odnosi się do wody, która zawiera różnego rodzaju rozpuszczalne w wodzie sole takie jak chlorki, azotany, siarczany magnezu i wapnia, czego skutkiem jest jej nadmierna twardość;

  • Twardość ogólna — to rodzaj twardej wody, która może zawierać w sobie oba wyżej wymienione rodzaje związków, czyli węglanowe oraz niewęglanowe.

Dlaczego warto zmiękczyć wodę?


Bardzo ważny proces, jakim niewątpliwie jest zmiękczanie wody, niesie za sobą wiele zalet takich jak między innymi pozbycie się szkodliwych dla naszego zdrowia związków znajdujących się w wodzie, przez co staje się ona w stu procentach zdatna do picia. Oprócz tego dzięki zmiękczeniu wody nie musimy martwić się o kamień powodujący liczne usterki w naszych pralkach, zmywarkach czy innym sprzęcie gospodarstwa domowego, do którego dostarczana jest woda. Innymi zaletami miękkiej wody jest oczywiście brak osadu na armaturze sanitarnej, jak również i obniżenie kosztów związanych z ogrzewaniem i zużyciem wody. Miękka woda ma również wpływ na naszą skórę, która od tej pory będzie dużo bardziej zdrowa i gładka.

Jakimi metodami możemy zmiękczyć wodę?

Kiedy poznaliśmy już podstawowy podział twardości wody, warto również zająć się metodami, z jakich korzysta się przy jej zmiękczaniu, a są to:

  • Metoda termiczna — to sposób polegający na tym, iż poprzez oddziaływanie wysokiej temperatury dwuwęglany magnezu i wapnia rozpadają się, wytrącając tym samym z wody trudno rozpuszczalne związki węglanu wapnia oraz wodorotlenku magnezu;

  • Metoda chemiczna — polega na dodaniu do wody związków chemicznych takich jak węglan sodu czy wodorotlenek wapnia, co powoduje usunięcie jonów wapnia oraz magnezu;

  • Metoda jonowa — przy tej metodzie stosowane są tak zwane wymienniki jonowe (jonity). Ich budowa oparta jest na syntetycznych żywicach organicznych, które mogą zmiękczać wodę na dwa sposoby, czyli wymianę anionitów lub kationitów.

Wysokiej jakości zmiękczacze do wody znaleźć możemy w ofercie firmy handlowo-usługowej Instalator z Brzozowa.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz