Artykuł sponsorowany

Co powinieneś wiedzieć o więźbach dachowych? Poznaj ofertę tartaku Parnica

Co powinieneś wiedzieć o więźbach dachowych? Poznaj ofertę tartaku Parnica

Budując dom musimy zwrócić uwagę na wiele rzeczy. Najważniejszymi, bo podstawowymi elementami są surowce. Niezależnie od rodzaju domu, najistotniejszą jego częścią jest dach i to, jakiego materiału użyjemy do jego budowy. Szkielet dachu najczęściej jest konstruowany z drewna. Jak już będziemy posiadać projekt, potrzebny będzie nam surowiec, z którego będzie można projekt zrealizować. Zobacz, co w tym zakresie oferuje tartak Parnica.

Więźba dachowa

Więźba dachowa składa się głównie z pięciu elementów. Są to:

  • Krokiew- usztywnia bryłę budynku i utrzymuje pokrycie dachowe. Wymiary 5x10, 5x12, aż do 9x18 cm

  • Jętka- służy usztywnieniu i zmniejszeniu uginania się krokwi, pod obciążeniem. Wymiary 12x14, 12x16, aż do 16x20 cm

  • Murłata- ma za zadanie przeniesienie wszelkich obciążeń na konstrukcję poniżej. Wymiary 12x12, 14x14 aż do 20x20 cm

  • Belka stropowa- przede wszystkim utrzymuje strop i usztywnia konstrukcję budynku. Wymiary 8x15, aż do 19x28 cm

  • Wiatrownica- deska usztywniająca  konstrukcję dachu. Wymiary 3,8x10, do 5x12 cm

Wymiary zależą od konstrukcji dachu. W zależności od obciążeń działających na więźbę, przekroje belek mogą być mniejsze, bądź większe. Wysokiej jakości więźbę dachową zamówisz w Tartaku Parnica, którego właścicielem jest Jacek Walterowicz. Firma znajduje się w Parnicy, w województwie zachodniopomorskim i działa w branży już od ponad 25 lat. Tartak oferuje drewno budowlane i konstrukcyjne, w tym (oprócz więźby dachowej) m.in.: krawędziaki, łaty, deski na podbitkę, deski elewacyjne, a także drewno kominkowe. Uzupełnieniem oferty jest produkcja na indywidualne zamówienie mebli drewnianych ogrodowe, schodów, altan i nie tylko. Tartak Parnica zapewnia transport, korzystne ceny oraz fachową obsługę.

Istotne cechy drewna na więźby

Od jakości i przygotowania drewna na więźbę, będzie zależeć jakość wykonanego dachu, tj. jego wytrzymałość i żywotność. Warto sprawdzić przynajmniej niektóre elementy, wykorzystywane do konstrukcji. Jeśli pojedyncze belki nie będą posiadać odpowiednich cech, możemy się spodziewać, że całe zamówienie jest wykonane niewłaściwie. Do konstrukcji dachowych najczęściej używa się drewna sosnowego bądź świerkowego, ze względu na ich właściwości, dostępność oraz cenę. Klasa drewna budowlanego oznaczona jest w skali od C15, do C50. Optymalną klasą, wykorzystywaną do większości budów, jest klasa C24. Cechuje się ona wielkością oraz rozmieszczeniem sęków na belce lub desce.

W przypadku belek istotne jest, aby nie posiadały one sęków na kantach. Jest to wada, która znacznie zmniejsza wytrzymałość belki. Niedopuszczalny również jest mursz. Można go dostrzec gołym okiem. Miejsce zmurszałe na belce odznacza się jaśniejszym kolorem i miejscową zmianą struktury drewna. Jeśli nie mamy pewności, czy deska jest zmurszała, można chwycić taką belkę. Miejsca zmurszałe będą dosłownie rozsypywać się w rękach. W odróżnieniu od drewna na konstrukcje zewnętrzne, drewno na więźbę dachową powinno mieć odpowiednią wilgotność. Idealna wilgotność wynosi od 15% do 18%. Odpowiednia wilgotność jest bardzo ważna, ponieważ może ona zadecydować o żywotności naszego dachu. Zbyt wilgotne deski (powyżej 24%), po kilku latach najprawdopodobniej zaczną pod dachem gnić, a wtedy nieunikniona jest wymiana dachu.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz