Artykuł sponsorowany

Co jest oceniane podczas audytu bezpieczeństwa obiektu?

Co jest oceniane podczas audytu bezpieczeństwa obiektu?

Audyt bezpieczeństwa obiektu pozwala na analizę zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych zagrożeń. Dzięki niemu możliwe jest sprawdzenie stanu budynku lub terenu. Audyt polega nie tylko na kontroli, ale również na opracowaniu procedur niezbędnych do poprawy stanu jakości obiektu. Podczas badania sprawdzany jest charakter ewentualnych zagrożeń, ale także kontrolowana jest specyfika branży. Z artykułu dowiesz się, co jest oceniane w trakcie audytu.

Nie wszyscy mogą przeprowadzać audyt bezpieczeństwa obiektu. Odpowiedzialne są za to konkretne osoby, przeszkolone w zakresie tego badania. Niezbędna jest bowiem właściwa wiedza, oprócz tego przydaje się również doświadczenie. Osoba przeprowadzająca kontrolę nie tylko dokonuje niezbędnych przeglądów, ale też sporządza potrzebne raporty. Dlatego tak ważne jest, aby audytorzy byli specjalistami w dziedzinach, w których pracują.

Jakie zagrożenia są sprawdzane podczas audytu?

Audyt bezpieczeństwa obiektu umożliwia rozpoznanie wielu zagrożeń, zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych. W przypadku tych pierwszych osoba odpowiedzialna za przeprowadzenie badania skupia się przede wszystkim na poziomie bezpieczeństwa systemów informatycznych i teleinformatycznych. Do zadań audytora należy również sprawdzenie wszystkich spraw dotyczących dostępu do budynku, aby zadbać o bezpieczeństwo podczas ewentualnej ewakuacji. Istotna jest także kontrola kart i kluczy. Doradca klienta pracujący w agencji ochrony Securitas mówi: 

Audyt bezpieczeństwa przeprowadzany przez firmy ochrony analizuje wewnętrzne i zewnętrzne zagrożenia oraz ocenia kompleksowo stan bezpieczeństwa obiektu. Celem audytu jest opracowanie procedur bezpieczeństwa uwzględniających specyfikę działalności i charakter zagrożeń i dzięki temu podniesienie bezpieczeństwa obiektu.

Natomiast w trakcie audytu bezpieczeństwa skupiającego się na zagrożeniach zewnętrznych, osoba odpowiedzialna za badanie skupia się przede wszystkim na lokalizacji obiektu, jego otoczeniu oraz ciągom komunikacyjnym. Ważne jest również sprawdzenie wszelkich dróg dojazdowych na dany teren, aby w przyszłości nie było problemu z przedostaniem się tam. Audyt polega także na zabezpieczaniu terenu, zarówno pod względem technicznym, jak i elektronicznym. Eksperci powinni sprawdzić też funkcjonowanie monitoringu wizyjnego oraz czujników ruchu.

Inne kwestie sprawdzane w trakcie audytu bezpieczeństwa

Inspektor odpowiedzialny za wykonanie specjalnego badania, sprawdzającego bezpieczeństwo na terenie danego obiektu, powinien skontrolować poprawność wszelkich procedur alarmowych i ewakuacyjnych. Jest to szczególnie ważne, ponieważ te kwestie wpływają na bezpieczeństwo osób przebywających w budynku oraz jego pobliżu. Audyt bezpieczeństwa często polega również na skontrolowaniu bezpieczeństwa IT, co oznacza, że specjalista sprawdza system informatyczny oraz wszystkie istniejące zabezpieczenia. Ponadto kontroluje sposoby przechowywania danych i upewnia się, że żadne z nich nie przedostaną się na zewnątrz. Ten obszar badania jest niezwykle istotny, ponieważ na skutek udanego ataku hakerskiego mogłoby wyciec wiele ważnych danych i informacji, co stanowiłoby duże zagrożenie dla firmy lub konkretnych osób.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz