Artykuł sponsorowany

Choroba Hashimoto. Z jakimi objawami udać się do endokrynologa?

Choroba Hashimoto. Z jakimi objawami udać się do endokrynologa?

Praca tarczycy- choć to niewielki gruczoł- ma wpływ na prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu. Gdy tylko w jej obrębcie zaczynają dziać się patologiczne zmiany, każdy organ odczuwa tego negatywny skutek. Choroba Hashimoto diagnozowana jest u kobiet, szczególnie tych po 45 roku życia. Jakie są jej objawy i jak wygląda leczenie?

Czym jest choroba Hashimoto?

O chorobie Hashimoto pierwszy raz w swoich pracach wspomniał japoński chirurg Hakaru Hashimoto w 1912 roku. Podczas badania tkanek tarczycy odkrył on zupełnie nowy typ zapalenia gruczołu.  Choroba Hashimoto jest schorzeniem autoimmunologicznym. Oznacza to, że dla układ odpornościowy naszego organizmu atakuje własne, zdrowe komórki, które rozpoznaje jako wrogie. W tym konkretnym przypadku limfocyty skierowane są przeciwko tkankom tarczycy, co w konsekwencji doprowadza do upośledzenia wydzielania przez nią hormonów. Wszystko to skutkuje rozwojem niedoczynności tarczycy. Z Hashimoto współistnieć mogą także takie schorzenia jak cukrzyca typu I, toczeń rumieniowaty, stwardnienie rozsiane, choroba Crohna czy Addisona.


Objawy choroby Hashimoto

Choroba daje wiele różnych symptomów, które w większości powiązane są z objawami, jakie występują przy niedoczynności tarczycy. Jak informuje polecany specjalista z Gabinetu Endokrynologicznego we Wrocławiu do najczęstszych oznak choroby można zaliczyć;

  • ciągłe uczucie zmęczenia i osłabienia
  • problemy z koncentracją, senność
  • wypadanie włosów
  • przesuszenie skóry
  • wahania nastroju
  • obfite miesiączki i związane z nimi zaburzenia
  • bóle mięśni i stawów
  • problemy z utrzymaniem prawidłowej masy ciała
  • wysoki poziom cholesterolu

Kobiety zauważając u siebie większość tych objawów, rzadko łączą je z nieprawidłowym funkcjonowaniem tarczycy. Choroba Hashimoto najczęściej diagnozowana jest przy okazji innych badań. Endokrynolodzy w celu wykrycia schorzenia posługują się badaniem palpacyjnym, które pozwala skontrolować wielkość gruczołu. Atakowana przez komórki własnego organizmu tarczyca znacząco zmniejsza swoją objętość. Drugim ważnym badaniem jest oznaczenie stężenia tyroksyny w próbce krwi. Często specjaliści zlecają jeszcze szereg innych badań hormonalnych. USG gruczołu tarczycowego również jest niezbędne do uzyskania pełnego obrazu choroby.

Leczenie choroby Hashimoto

Leczenie choroby odbywa się za pomocą leków przeciwzapalnych i stabilizujących poziom hormonów tarczycy we krwi. Niestety medykamenty te należy przyjmować już do końca życia, stale kontrolując postęp choroby. By lepiej poradzić sobie z jej objawami należy także bardzo dbać o swoją dietę i komfort psychiczny. Udowodniono, że Hashimoto ma bardziej gwałtowny przebieg u osób, które mają skłonność do depresji. Jadłospis z kolei powinien być bogaty w produkty zawierające wysokiej jakości białko, duże ilości błonnika i goitrogenów. Substancje te znajdują się w kiełkach, warzywach i owocach oraz pomagają walczyć z objawami choroby.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz