Materiał Partnera

Chleb na zakwasie – same zalety

Chleb na zakwasie – same zalety

Chleb to podstawa naszej diety. Wprawdzie nowocześni dietetycy modyfikują piramidę żywnościową tak, by w jej podstawie znalazły się warzywa i owoce raczej niż pieczywo, ale przecież chleb także jest produktem pochodzenia roślinnego – robiony jest przecież z nasion roślin zbożowych. Jakie zalety ma chleb i dlaczego jednak warto go jeść oraz dlaczego chleb chlebowi nierówny – opowiemy w poniższym artykule.

Dlaczego chleb jest takim ważnym pokarmem?

Kiedy dietetycy mówią o tym, że należy z diety wyeliminować chleb, mówią zwykle o pieczywie białym. A należy przy tym zaznaczyć, że na zachodzie Europy i w Stanach Zjednoczonych właściwie nie produkuje się innego pieczywa. W Polsce wciąż jeszcze nawet zwykły codzienny chleb powstaje z mieszanki ps`zenno-żytniej, dlatego ma tak unikalny smak i konsystencję, którego nie spotkamy we Włoszech, we Francji, czy w Wielkiej Brytanii. Nawet jednak nasz polski chleb to jeszcze nie to, co chcemy państwu naprawdę polecić. Prawdziwie świetny chleb, który jest bezcennym źródłem białka, błonnika, witamin i innych składników mineralnych, to tradycyjny chleb, powstający na hodowanym z pieczołowitością zakwasie. Mówi się, że chleb tuczy. To nie prawda. Dobrze przygotowany chleb, jedzony z umiarem, sprzyja zachowaniu prawidłowej masy ciała. Chleby dostępne w supermarketach, pieczone z dodatkiem substancji wspomagających i spulchniaczy, przyczyniają się do otyłości, ale dzieje się to właśnie przez obecność tych niekorzystnych dodatkowych substancji. Jeśli chcemy zdrowo się odżywiać, naprawdę warto sięgnąć po tradycyjny chleb na zakwasie. Co to takiego ten zakwas? Jest to po prostu mieszanina mąki i wody, w której w naturalnym procesie fermentacji rozwijają się kultury dzikich drożdży. Potrzeba do tego trochę czasu i przede wszystkim odpowiedniej temperatury, która jest nieco wyższa od temperatury pokojowej. Masa, w którą po kilku dniach przekształca się mąka zmieszana z wodą, zawiera przede wszystkim właśnie drożdże i bakterie kwasu mlekowego, a także bakterie wytwarzające kwas octowy. Dzięki tym żywym organizmom zakwas chlebowy bogaty jest we wszystkie pro-zdrowotne elementy żywnościowe.

Skąd wziąć chleb na zakwasie?

Chleb na zakwasie powinien być przygotowany z mąki żytniej. Posiada ona większą wartość odżywczą, niż mąka pszenna, jest też bardziej bogata w błonnik. Chleb na zakwasie możemy poznać po jego specyficznym zapachu, charakterystycznym, lekko kwaskowym smaku oraz wyczuwalną po przekrojeniu wilgotnością. Można próbować samemu zrobić zakwas i piec taki chleb w domu, ale tego typu chleb jest też dostępny w dobrych, tradycyjnych piekarniach, jaką jest np. Piekarnia Grabowski z woj. opolskiego. Chleb na zakwasie jest smaczny i zdrowy, dłużej też zachowuje świeżość, dzięki działaniu zakwasu chlebowego.

Opracowanie:
Otmice, Kościuszki 67
tel. 77 461 73 40
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz