Materiał Partnera

Chemia motoryzacyjna. W co powinien się zaopatrzyć każdy kierowca

Chemia motoryzacyjna. W co powinien się zaopatrzyć każdy kierowca

Chemia motoryzacyjna jest tym, czym środki czystości dla domu albo różnego rodzaju kosmetyki dla naszego ciała. Utrzymuje samochód w dobrym stanie, nie tylko pod względem sprawności, ale również wyglądu. Wiele osób zleca zajmowanie się autem pracownikom myjni i stacji benzynowych, jednak co najmniej równie liczna grupa nie wyobraża sobie, by ktokolwiek obcy mógł zadbać o samochód równie dobrze co jego właściciel. W co więc powinien zaopatrzyć się ten ostatni?

Podobnie jak kosmetyki dzielą się na te do mycia i na przykład do makijażu, tak produkty z zakresu chemii motoryzacyjnej możemy zasadniczo podzielić na dwa rodzaje: te służące utrzymaniu auta w świetnej kondycji przez długi czas oraz te mające za zadanie sprawić, by prezentowało się ono bez zarzutu.

Płyny do chłodnic

W pierwszej grupie nie może oczywiście zabraknąć chociażby płynu do chłodnic, który chroni zarówno przed przegrzaniem, jak i zamarznięciem. Temperatura zamarzania takiego płynu może wynosić -35, a nawet -80 st. C., niestraszne nam więc będą środkowoeuropejskie mrozy. Do wyboru jest wersja gotowa do użycia, jak również koncentraty przeznaczone do rozcieńczania z wodą, oczywiście zdemineralizowaną. Wiele środków tego typu można ze sobą mieszać, o ile bazują na glikolu etylenowym. Warto wybrać płyn do chłodnicy skomponowany tak, aby chronił przed pękaniem, korozją i wapiennymi osadami zarówno gumowe (uszczelki i przewody), jak i metalowe elementy układu chłodzenia, aby istotnie przedłużyć jego żywotność.

Służy temu również stosowanie specjalistycznego środka do płukania, który usuwa nagromadzone wcześniej osady, rdzę i zanieczyszczenia zakłócające przepływ czynnika chłodzącego. – Ciepło jest odprowadzane skuteczniej, a cały układ chłodzenia podlega konserwacji pomagającej utrzymać go w dobrej formie – mówi ekspert z wyspecjalizowanej w chemii motoryzacyjnej firmy Active. Warto wspomnieć, że najbardziej zagorzali fani samodzielnego opiekowania się autem mogą zaopatrzyć się także w płyny do mycia silników.

Dodatki do paliwa

Coraz więcej osób stosuje również dodatki do paliwa poprawiające jego jakość i zarazem zmniejszające zużycie. Dodanie preparatu uszlachetniającego do oleju silnikowego wywołuje efekt „lekkiego biegu”, natomiast środki przeznaczone do benzyny chronią poza tym metalowe części silnika przed korozją i prędkim zużyciem, pokrywając je teflonową powłoką.

Płyny do spryskiwaczy

W połowie drogi między „pielęgnacyjnymi” a „upiększającymi” kosmetykami dla samochodu plasują się płyny do spryskiwaczy. One również występują w wersji tradycyjnej i do rozcieńczania. Te na bazie metanolu lepiej zostawić profesjonalistom, zwykłemu użytkownikowi wystarczą płyny etanolowe. One również są w stanie usunąć błoto, tłuszcz oraz inne zabrudzenia, nie pozostawiając smug i zacieków. Płyn w wersji letniej radzi sobie także z martwymi owadami, natomiast w wersji zimowej – z ujemnymi temperaturami. Warto rozejrzeć się za takim, który będzie bezpieczny dla gumowych uszczelek i złączeń, ale także dla środowiska naturalnego, a więc biodegradowalny.

Pielęgnacja i piękno

Osobną grupą są środki stricte czyszczące, takie jak usuwająca kurz, zabrudzenia, ropę czy olej piana aktywna bądź szampon, ale też cała gama preparatów specjalistycznego przeznaczenia. Wymienić tutaj można chociażby środki do pielęgnacji kokpitu, felg, opon i uszczelek, preparaty do czyszczenia tapicerki, a także nabłyszczacze. Najbardziej przejęci wyglądem swojego auta nie mogą również zapomnieć o wosku koloryzującym i kredce do korekt drobnych rys lub zacierek czy o paście polerskiej, która usunie nie tylko mniejsze wady z lakieru, ale też korozyjne naloty z felg, kołpaków i listw ozdobnych.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz