Artykuł sponsorowany

Charakterystyka idealnego kombajnu zbożowego

Charakterystyka idealnego kombajnu zbożowego

Kombajn zbożowy to sprzęt niezbędny w każdym dużym gospodarstwie rolnym. Szeroka oferta producentów tych maszyn z jednej strony daje duże możliwości wyboru pojazdu odpowiedniego dla potrzeb konkretnego klienta, z drugiej strony sprawia, że sam wybór staje się bardzo trudnym zadaniem, wymagającym dogłębnej analizy rynku. Co brać pod uwagę, żeby mieć pewność, że wybraliśmy kombajn idealny?

Czy istnieje kombajn idealny?

Odpowiedź na powyższe pytanie jest banalnie prosta: nie, nie ma rzeczy idealnych, które będą spełniać wymagania każdego potencjalnego odbiorcy. Nawet najbardziej wydajny, najnowocześniejszy kombajn będzie miał swoje wady, chociażby wysoką cenę lub duże koszty eksploatacyjne, które z miejsca będą go dyskwalifikować w oczach wielu rolników. Możliwe jest jednak znalezienie takiej maszyny, która będzie idealnie wpisywać się w nasze indywidualne potrzeby. Żeby tego dokonać, konieczne jest branie pod uwagę pewnych czynników.

Marka maszyny

Uznana marka producenta kombajnu jest nie tylko gwarancją wysokiej jakości sprzętu, ale również solidnej obsługi. Warto pamiętać, że maszyny rolnicze psują się z czasem i podobnie jak wszystkie pojazdy wymagają okresowych przeglądów. Wybierają konkretną markę warto zastanowić się właśnie nad aspektem serwisowania – jeśli w pobliżu naszego gospodarstwa nie działa żaden serwis autoryzowany przez wybraną przez nas markę, w razie potrzeby możemy mieć spore trudności z przywróceniem kombajnu do normalnego funkcjonowania.

Rodzaj maszyny

Dostępne na rynku kombajny dzielimy na dwa rodzaje: tradycyjne i rotorowe. Różnią się one nie tylko pod względem konstrukcji i zasady działania, ale również zastosowania: 

-Kombajny należące do pierwszej kategorii przeznaczone są przede wszystkim do obsługi większych areałów – wyjaśnia specjalista z firmy Agromarket – Podczas gdy kombajny tradycyjne lepiej spisują się na mniejszych powierzchniach, ewentualnie można je wykorzystać do pracy na dużych polach, które zostały podzielone na mniejsze części. Spiszą się one również bardzo dobrze na polach o nieregularnych kształtach lub naznaczonych przeszkodami, takimi jak drzewa czy skały. Z drugiej strony warto zwrócić uwagę, że wykorzystanie kombajnu rotorowego pozwala w dużym stopniu zminimalizować uszkodzenia ziarna – będą one dobrym wyborem dla gospodarstwa trudniących się przede wszystkim produkcją ziarna siewnego.

Komfort pracy

Bardzo ważną kwestią, której nie możemy lekceważyć, jest wygoda operatora maszyny. Należy pamiętać, że praca kombajnu często trwa wiele godzin w ciągu dnia – w tym czasie operator powinien mieć zapewnione odpowiednie warunki, między innymi wygodne siedzenie oraz klimatyzację. W przeciwnym wypadku obsługiwanie sprzętu będzie niosło za sobą bardzo poważne konsekwencje dla zdrowia. 

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz