Artykuł sponsorowany

Cechy dobrej siatki ogrodzeniowej

Cechy dobrej siatki ogrodzeniowej

Siatka to jeden z najpowszechniej wykorzystywanych rodzajów ogrodzeń. Stosuje się ją w wielu różnych sytuacjach – do grodzenia posesji mieszkaniowych, osiedli, terenów zakładów przemysłowych, a także w roli ogrodzeń tymczasowych, budowanych wokół placów budowy, terenów uprawnych etc. Aby siatka prawidłowo spełniała swoje zadanie, musi posiadać pewne określone cechy. Jakie?

Odpowiedni materiał

To kluczowa kwestia, jeśli chodzi o jakość siatki. Produkty dobrej jakości wykonywanej są z wysokogatunkowego drutu stalowego – dzięki temu zachowują one bardzo dobre parametry jeśli o chodzi o różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne, np. zginanie, łamanie, cięcie etc. Im większa wytrzymałość siatki na takie uszkodzenia, tym skutecznie ochrona ogrodzonego obszaru przed osobami niepożądanymi. Drut do produkcji siatki może mieć różną średnicę – od 2 do ponad 4 mm. To właśnie od średnicy w dużym stopniu zależy stopień wytrzymałości siatki, a także jej waga. Generalnie siatki należą do najlżejszych materiałów ogrodzeniowych, jeśli jednak decydujemy się na siatki o większej masie, musimy przygotować się na to, że będą one nieco trudniejsze w montażu.

Zabezpieczenie antykorozyjne

Stal odznacza się bardzo wysoką wytrzymałością mechaniczną i jest tanie w produkcji, co czyni z niego idealny materiał do produkcji siatki ogrodzeniowej. Posiada jednak jedną istotną wadę – zawiera żelazo, które w kontakcie z powietrzem ulega utlenieniu. Efektem tego procesu jest korozja, która znacząco osłabia strukturę metalu i prowadzi do jego powolnego niszczenia. Korozji można przeciwdziałać, stosując odpowiednie metody zabezpieczania antykorozyjnego. Jedną z nich jest cynkowanie, czyli pokrycie metalu warstwą cynku, który nie podlega utlenianiu i tym samym uodparnia siatkę na wpływ atmosfery.

Powlekanie PCV

Dodatkowym zabezpieczeniem siatki może być powłoka PCV. Jest ona doskonale odporna na czynniki środowiskowe, na które wystawiona jest siatka (wysoka i niska temperatura, wilgoć, promieniowanie UV), wzmacnia wytrzymałość mechaniczną siatki, a przy tym poprawia jej estetykę. Powłoki PCV dostępne są w różnych kolorach, dzięki czemu siatka można wyróżniać się na tle otoczenia, co jest istotne np. w przypadku grodzenia terenów hodowli zwierząt.

Wymiary siatki

Do wymiarów siatki zaliczamy nie tylko jej wysokość, ale również rozmiar poszczególnych oczek. W ofercie producentów takich jak firma Big-Stal znajdziemy siatki z oczkami 50x50 mm, 62x62 mm oraz 65x65 mm. Rozmiary siatki wpływają na jej ostateczną cenę oraz poziom zabezpieczenia ogrodzonego terenu.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz