Artykuł sponsorowany

Budynki, które przyprawiły architektów o ból głowy

Budynki, które przyprawiły architektów o ból głowy

Te budynki zna każdy. Swego czasu przyprawiły one swoich architektów o niemały ból głowy. Wieża, która nie trzyma pionu? Budynek wyższy niż to możliwe? Kościół, którego ukończenie wydaje się nierealne? Zapraszamy do lektury.

Krzywa Wieża w Pizie

Budowę Krzywej Wieży w Pizie rozpoczęto już w 1174 roku i niemal natychmiast zaczęła się ona odchylać od pionu. Podjęto próby skorygowania tego problemu poprzez m.in. wydłużenie kolumny po jednej stronie wieży. Nie przyniosło to jednak oczekiwanych rezultatów. Za projekt budowli, która, nawiasem mówiąc, pierwotnie była dzwonnicą, odpowiadali Guglielmo i Bonanno Pisano.

Budowa trwała blisko 200 lat, ale pomysłów na to, jak powstrzymać odchylanie się wieży, w tym czasie nie znaleziono. Do tematu powrócono dopiero w XIX wieku, ale jakiekolwiek próby powstrzymania procesu przechylania się wieży przynosiły skutek odwrotny od zamierzonego. Ustalono też, że główną przyczyną odchylania się dzwonnicy jest niestabilne podłoże, na którym zdecydowano się ją zbudować.

W 1990 roku wieża została zamknięta dla zwiedzających na aż 11 lat. Ponownie otwarto ją w 2001 roku, po gruntownej renowacji oraz zastosowaniu niezbędnych zabezpieczeń. Podobno od tego czasu budynek znany z tego, że coś z nim jest nie tak, ma się dobrze.

World Trade Center

W momencie oddania do użytku, bliźniacze wieże World Trade Center były najwyższymi budynkami na świecie. Stworzenie wieżowców, których wysokość będzie przekraczała 300 metrów to zawsze nie lada wyzwanie. W latach 60. XX wieku zlecono je amerykańskiemu architektowi japońskiego pochodzenia, Minoru Yamasaki. To, na czym przede wszystkim zależało inwestorowi, to duży udział powierzchni biurowej w projekcie, dlatego nie zgodził się na pierwszą propozycję. A ta zakładała, że budynki będą miały po 80 pięter. Inwestor chciał ich więcej, ale to było problematyczne.

Wyższe budynki uchodziły w tamtym czasie za nieekonomiczne, ponieważ dużą część ich powierzchni zajmowały windy. W WTC ten problem udało się rozwiązać. Mimo że obie wieże miały łącznie blisko 100 wind, większość z nich była windami strefowymi, a więc takimi, które swoim zasięgiem obejmowały tylko część wysokości wież.

Inną kwestią jest fakt, że projekt budynku nie przypadł go gustu wielu osobom. WTC długo nazywano brzydkimi, stalowymi klockami. Sporo czasu upłynęło, zanim się to zmieniło. Obecnie jednak podobna stylistyka dominuje w architekturze komercyjnej; zupełnie inaczej wyglądają natomiast projekty budynków mieszkalnych między innymi w ofercie pracowni AREX. Domy jednorodzinne, choć nowoczesne, maja zupełnie inny charakter.

Sagrada Familia

Sagrada Familia to najbardziej znany projekt Antonio Gaudiego. Budowa tego kościoła, a dzisiaj bazyliki, rozpoczęła się w 1882 roku i trwa do dziś. Gaudi pracował nad świątynią przez 40 lat, z czego ostatnich 15 poświęcił się jej w całości. W 1926 roku słynny architekt zginął, ale problem dokończenia świątyni pozostał.

W założeniu każdy detal musi być inny i niepowtarzalny. Z tego powodu trzeba go rzeźbić ręcznie. Ta budowa trwa więc nadal. Jej zakończenie zaplanowano na 2026 rok.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz