Artykuł sponsorowany

Budowa instalacji rozsączających wodę deszczową

Budowa instalacji rozsączających wodę deszczową

Instalacje rozsączające służą do zbierania, wykorzystywania i odprowadzania wód opadowych. Z jednej strony zapobiegają podmywaniu i zawilgoceniu elewacji oraz zalaniom. Z drugiej zaś, pozwalają na odprowadzanie z trawników nadmiaru wody i późniejsze jej użycie. Wbrew pozorom nie są przydatne wyłącznie na terenach o dużej ilości opadów. Każdy z nas może w przydomowym ogrodzie zainstalować taki system.

Jak działają instalacje rozsączające?

Budowa instalacji rozsączającej wodę deszczową pozwala zarówno na retencję wód opadowych, jak i gospodarowanie nimi. To nowoczesne rozwiązanie umożliwia efektywną i ekologiczną gospodarkę wodną. Poprzez zamontowanie zbiornika i ciągu tuneli jesteśmy w stanie odprowadzać z trawnika czy ogrodu nadmiar wody opadowej. Woda ta następnie może być okresowo przechowywana w podziemnym zbiorniku, z którego stopniowo przesącza się do gruntu. W ten sposób zasoby wodne wykorzystywane są w sposób optymalny. Instalacje rozsączające nierzadko umożliwiają uniezależnienie się od kanalizacji deszczowej. Korzyści odczuwa nie tylko właściciel posesji z systemem odprowadzania wody deszczowej. Ponieważ systemy kanalizacyjne są odciążone, jest to duże wsparcie w walce z podtopieniami i powodziami w danej okolicy. Pozyskaną wodę opadową możemy natomiast wykorzystać do podlewania ogrodu czy innych prac porządkowych, co jest bardzo korzystne z punktu widzenia ekologii.

Planowanie systemu odprowadzającego wodę deszczową

Planując tereny zielone wokół domu warto jest uwzględnić system retencyjno-rozsączający. Jednak musi on być odpowiednio zaprojektowany, a więc dostosowany do miejscowych warunków i potrzeb właściciela posesji. Zaletą tego rodzaju instalacji jest ich modułowa budowa. Dzięki niej łatwo jest łączyć ze sobą kolejne elementy, w zależności od wielkości działki i planowanego układu instalacji. Eko-Las-Plus to firma z doświadczeniem w zakładaniu terenów zielonych z systemem rozsączania. Wykonane przez nas instalacje są zawsze fachowo zaprojektowane i wysokiej jakości. Jakie czynniki należy wziąć pod uwagę projektując system retencyjno-rozsączający? Po pierwsze, należy sprawdzić dane w zakresie częstotliwości i intensywności opadów w danej lokalizacji. Istotny jest także współczynnik filtracji gruntu. Instalacja musi być także rozplanowana stosownie do powierzchni terenu i odległości od budynku. Gdy weźmiemy pod uwagę wszystkie te istotne parametry, będziemy mogli przejść do etapu montażu. A potem pozostaje nam już tylko czerpać korzyści z odprowadzania wody deszczowej.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz