Materiał Partnera

Bramy segmentowe, szybkobieżne i rolowane – podobieństwa i różnice

Bramy segmentowe, szybkobieżne i rolowane – podobieństwa i różnice

Bramy stosowane w przemyśle muszą pełnić wiele funkcji – zabezpieczać przed pożarem, stanowić granicę dla pomieszczeń o różnej temperaturze. Muszą działać sprawnie i być proste w użyciu – od ich budowy zależy przepływ ruchu pracowników i pojazdów w zakładzie. Odpowiedzmy na pytanie, jakie możliwości stwarzają nowoczesne systemy?

Bramy segmentowe

Wśród wykorzystywanych w przemyśle bram wyróżnić możemy trzy najpopularniejsze rodzaje. Jedną z nich jest brama segmentowa. Sprzedażą i montażem bram przemysłowych zajmują się odpowiednie firmy, takie jak Garde.

Brama segmentowa zbudowana jest kilku paneli wypełnionych pianką poliuretanową. Te odpowiednio połączone tworzą konstrukcję wytrzymałą, ale na tyle elastyczną, by brama uniosła się pionowo i schowała pod sufitem. Pozwala to na wykorzystanie przestrzeni wokół bramy w pełni – nie potrzeba miejsca na otwieranie i zamykanie. Firma Hormann, jeden z liderów automatyki bramowej, oferuje trzy wersje prowadzenia bramy segmentowej.

Prowadzenie N skierowane jest do niskich budynków. Segmenty na poziomych prowadnicach prowadzone są za pomocą systemu łańcuchowego z wykorzystaniem sprężynowego zrównoważenia ciężaru.

Prowadzenie typu H to najbardziej uniwersalne rozwiązanie. Segmenty prowadzone są na poziomych prowadnicach, a zmiana kierunku prowadzenia odbywa się odpowiednio do sytuacji montażowej. Pozwala to na instalację bramy za lub nad torami suwnic. Pasy z przeciwwagami gwarantują trwałość.

W prowadzeniu typu V segmenty prowadzone są równolegle do ściany. W tym rozwiązaniu brama pracuje cicho i z mniejszym zużyciem. Tu także trwałość gwarantuje mechanizm pasów z przeciwwagami.

Elastyczne bramy szybkobieżne

Bramy szybkobieżne wykonane z elastycznych materiałów to świetne rozwiązanie do wnętrz budynków, ale nie tylko. Kolizja z taką bramą stanowi mniejsze zagrożenie niż zderzenie z bramą o twardych panelach. Pracownik jest bezpieczniejszy, a brama nienarażona na uszkodzenia.

Dzięki temu, że czas otwierania i zamykania bramy jest krótki, niskie jest również utrata energii cieplnej w pomieszczeniach zakładowych – a to obniża jej koszty. Przyspiesza to też procesy zakładowe.

Bramy elastyczne montowane na zewnątrz pełnię te same funkcje, dodatkowo oferta producentów uwzględnia zwiększenie ich wytrzymałości na wiatr.

Bramy rolowane

Ostatni omówiony tu typ bram to bramy rolowane. Posiadają one uniwersalne zastosowanie – zarówno w obiektach przemysłowych, jak i prywatnych garażach. Wykonane są najczęściej z aluminium i mogą być wykonane w niestandardowo dużej wielkości – takie oferuje firma NOVOFERM.

Możliwe jest wbudowanie w bramę drzwi wślizgowych, a zastosowane mogą być na zewnątrz i wewnątrz budynków. Ich zaletą jest to, że montaż i serwis bram rolowanych są stosunkowo łatwe.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0,0
Komentarze
Dodaj komentarz