Artykuł sponsorowany

Bramy przemysłowe przy systemach przeładunku towarów

Bramy przemysłowe przy systemach przeładunku towarów

Sprawny przeładunek towaru odgrywa bardzo istotną rolę z punktu widzenia wydajności transportu. Minimalizowanie czasu potrzebnego do umieszczenia ładunku na pokładzie pojazdu transportowego pozwala również w dużym stopniu zredukować koszty ponoszone przez przedsiębiorstwo, nie mówiąc już o bezpieczeństwo produktów, jak i pracowników. W tym celu właśnie stosuje się specjalne systemy przeładunkowe.

Jakie bramy stosuje się w systemach przeładunku?

Rozwiązaniem najczęściej wykorzystywanym w zakładowych systemach przeładunku towarów, są tak zwane przemysłowe bramy segmentowe. Bardzo podobne mechanizmy stosuje się powszechnie w charakterze bram garażowych w domach jednorodzinnych lub garażach podziemnych. Zbudowane są one z kilku poziomych segmentów, połączonych ze sobą pomocą elastycznych, szczelnych łączników i zamontowane na prowadnicach umożliwiających ich otwieranie ku górze. Montowane są one przeważnie w obiektach dysponujących odpowiednimi warunkami, a więc przede wszystkim wysokim stropem, umożliwiającym zamontowanie prowadnic nad wjazdem do obiektu. W wyjątkowych sytuacjach stosuje się inne rozwiązania, np. bramy rolowane, zbudowane ze znacznie cieńszych, poziomych elementów – dzięki takiej konstrukcji w momencie otwierania, brama nawija się na specjalną rolkę, zamontowaną tuż nad wjazdem.

Bramy w systemie przeładunku

Brama przemysłowa pełni istotną funkcję w systemach przeładunku – chroni obiekt przed wtargnięciem do wnętrza osób niepożądanych, a także przed nadmiernym wychładzaniem lub nagrzewaniem, w zależności od pory roku oraz specyfiki prowadzonej działalności. Wymagane jest więc, by brama odznaczała się odpowiednimi parametrami technicznymi, między innymi wysokim poziomem izolacyjności oraz wysoką trwałością na potencjalne uszkodzenia mechaniczne. Wysokiej jakości bramy przemysłowe przeznaczone między innymi do zastosowania w systemach przeładunku znajdziemy w ofercie firmy Elko, dystrybutora produktów uznanej marki Hörmann.

Brama to nie wszystko

Co prawda, brama jest bardzo ważnym elementem systemu przeładunku, jednak nie jedynym. Aby system w danym obiekcie spełniał swoje zadanie, a jednocześnie miał pozytywny wpływ na jego funkcjonowanie, powinien być wyposażony w szereg innych rozwiązań. W kontekście bram istotne są przede wszystkim uszczelnienia, czyli wykonywane z wytrzymałych tworzyw sztucznych kotary, między które wjeżdża dokująca przy rampie ciężarówka. Ich zadaniem jest ograniczenie powstawania przeciągu po otwarciu bramy, a także blokowanie kurzu, który mógłby wtargnąć do wnętrza wraz z podmuchem wiatru. W przypadku chłodni mogą one również minimalizować napływ gorącego powietrza do środka, tym samym redukując zużycie energii potrzebnej do utrzymania temperatury. Bardziej zaawansowanym rozwiązaniem są uszczelnienia pneumatyczne, które dostosowują się do kształtu podjeżdżającej ciężarówki, tym samym zapewniając jeszcze wyższy poziom ochrony. 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz