Materiał Partnera

Blachodachówka – skuteczne pokrycie dachowe

Blachodachówka – skuteczne pokrycie dachowe

Blachodachówka to rodzaj pokrycia dachowego, które nieustannie cieszy się dużą popularnością. Pojawia się na dachach nowopowstałych budynków mieszkalnych, ale jest też często stosowana podczas renowacji dachów. Dzięki nowoczesnej technologii produkcji, która pozwala na wytworzenie blachodachówki w różnej gamie kolorystycznej, do złudzenia przypomina tradycyjną dachówkę. Ta ostatni jest jednak znacznie droższa i równie użyteczna jak blachodachówka.

Czym jest blachodachówka?

Jak sama nazwa wskazuje, blachodachówka to pokrycie dachowe wykonane z blachy. Wyróżnia się tłoczeniem, które sprawia, że pokrycie przypomina tradycyjną dachówkę ceramiczną. Jednak nadal różni się ona od materiałem, z którego jest produkowana oraz formą poszczególnych elementów. Przewagą blachodachówki jest znacznie niż cena. Poza tym jest ona lżejsza od dachówki ceramicznej, ale mnie trwała i gorzej tłumi hałas. To oznacza, że pokoje na poddaszu pokrytym blachodachówką mogą być gorzej izolowane od hałasów docierających z zewnątrz budynków. Co więcej podczas opadu deszczu możliwe jest wzmożone odczucie opadu i charakterystyczne dudnienie spadających kropel.

Idealny materiał na blachodachówkę

Blachodachówka jest produkowana z profilowanej blachy stalowej, która jest dwustronnie cynkowana oraz powlekana kilkoma warstwami lakieru. Trwałość tego rodzaju pokrycia dachowego jest uzależniona od grubości rdzenia stalowego i grubości oraz rodzaju powłoki. Może nią być poliester, PVDF lub poliuretan. Powłoka ma za zadanie zwiększyć odporność pokrycia na korozję i działanie promieniowania słonecznego. Dodatkowo sprawia, że staje się ona mniej podatna na wszelkie uszkodzenia od gradu, spadających gałęzi czy innych czynników zewnętrznych.

Warto pokreślić, że blachodachówka może być pokryta warstwą posypki ceramicznej lub mineralnej. Ten typ posypki musi być dodatkowo zabezpieczony warstwą akrylową, która wygłusza tradycyjną blachodachówkę co ma wpływ na jej ciężar oraz cenę końcową.

Różne kształty blachodachówki

Inwestor może zdecydować się na różne kolory i kształty blachodachówki. Charakterystyczne przetłoczenia blachy mogą przypominać do złudzenia tradycyjną dachówkę ceramiczną lub gonty. Ten wygląda świetnie w przypadku blachodachówki z posypką. Dzięki zabezpieczeniu blachy lakierem można uzyskać różne kolory pokrycia. Te z kolei będzie idealnie komponować się z otoczeniem budynku, a przede wszystkim z elewacją.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz