Materiał Partnera

Bezpieczeństwo dziecka podczas kolonii letnich

Bezpieczeństwo dziecka podczas kolonii letnich

Wakacje to czas, kiedy wielu rodziców decyduje się na wysłanie swoich pociech na kolonie letnie. Możliwość zmiany otoczenia, zawarcia nowych znajomości z rówieśnikami oraz zdobycia samodzielności to tylko niektóre aspekty, które przemawiają za wyjazdem wakacyjnym. Przed zdecydowaniem się na konkretną ofertę, warto sprawdzić również bezpieczeństwo dziecka podczas obozu. W jaki sposób to zweryfikować?

Sprawdzenie organizatora kolonii

W internecie oraz w lokalnych ogłoszeniach można natknąć się na ciekawe oferty wyjazdów wakacyjnych dla dzieci. Nawet najciekawszy plan kolonii musi być jednak poprzedzony sprawdzeniem organizatora, czy rzeczywiście posiada on odpowiednie kwalifikacje i doświadczenie w opiece nad dziećmi. Pierwszym krokiem jest weryfikacja czy firma posiada wpis do Rejestru Organizatorów Turystyki oraz została zgłoszona do kuratorium. Wówczas mamy pewność, że wyjazd zorganizowany jest legalnie i spełnia restrykcyjne normy bezpieczeństwa. Firmy takie jak Firma Handlowo-Usługowa Mira Mirosława Sidło od wielu lat organizuje kolonie letnie dla dzieci, dlatego można mieć pewność, że maluch będzie miał zapewnioną najlepszą opiekę podczas trwania obozu.

Warunki zakwaterowania

Kolonie letnie trwają zazwyczaj minimum tydzień, dlatego przed zdecydowaniem się na konkretną ofertę, warto sprawdzić w jakich warunkach dziecko będzie przez ten czas przebywało. Są one ściśle regulowane przepisami prawa, aby zapewnić uczestnikom obozu bezpieczne i higieniczne warunki pobytu. Przede wszystkim trzeba wziąć pod uwagę:

  • miejsce zakwaterowania,
  • przystosowanie budynku dla najmłodszych dzieci,
  • obecność stołówki,
  • zabezpieczenie terenu wokół budynku,
  • dostęp do sanitariatów,
  • Jakość pokojów oraz liczbę łóżek w jednym pomieszczeniu,
  • ogrodzenie budynku i obecność monitoringu.

Odpowiednio przygotowana infrastruktura wpłynie nie tylko na komfort pobytu dziecka, ale także na jego bezpieczeństwo, dlatego przed wyjazdem należy dokładnie wypytać organizatora o szczegóły zakwaterowania.

Kwalifikacje opiekunów

W trakcie wyjazdu dziecko będzie pod opieką obcych osób, dlatego ważne jest, aby opiekunowie posiadali odpowiednie kwalifikacje. Chodzi tu nie tylko o odpowiednie podejście do najmłodszych i zorganizowanie im ciekawych zajęć, ale także dbanie o bezpieczeństwo. Kadra kolonijna powinna przejść kurs pierwszej pomocy, być poinstruowana w podawaniu leków, jeżeli dziecko przyjmuje takie na stałe oraz wiedzieć, jak działać w kryzysowych sytuacjach.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz