Artykuł sponsorowany

Bezinwazyjne osuszanie budynku. Przebieg procesu

Bezinwazyjne osuszanie budynku. Przebieg procesu

Budynki, w których doszło do zawilgocenia ścian i murów wymagają naszej interwencji – osuszenia i zabezpieczenia przed ponownym zawilgoceniem. Pamiętać należy nie tylko o objawach. Powinniśmy też usunąć przyczyny tego stanu rzeczy. Likwidacja objawów zawilgocenia może być naprawdę skuteczna, gdy najpierw poznamy przyczyny pojawienia się wilgoci w murach i zadbamy też właściwie o to, by efekty naszych działań były długotrwałe. Osuszanie to jeden z etapów prac naprawczych, ale oczywiście bardzo istotny.

Przyczyny zawilgocenia – nie tylko zalewanie przez wody opadowe

Nasiąkliwość np. zanurzonego w wodzie muru z cegły może przekraczać 20%, co oznacza, że w 1m3 może znajdować się nawet ponad 200 litrów wody. Dla porównania –  w murze suchym notuje się 3 do 5% wilgoci. Próba pozostawienia takiego stanu rzeczy ma zazwyczaj przykre konsekwencje. Przyczyn zawilgocenia może być kilka, na przykład: napływ wód na skutek ukształtowania terenu, zalewanie przez wody opadowe, kondensacja wilgoci, wilgoć kapilarna, czyli kapilarne podciąganie wody i to właśnie ta ostatnia jest przyczyną występującą najczęściej (zwłaszcza w budynkach wzniesionych przed 1970 rokiem). Istotą zawilgocenia kapilarnego jest wnikanie cząsteczek wody w pory i kapilary porowatych materiałów budowlanych (cegła, bloczki betonowe, porowate kamienie naturalne). Woda wnikająca w przegrody na skutek kontaktu z wilgotnym gruntem może podnosić się do poziomu nawet dwóch i więcej metrów. Nie bez znaczenia jest tu tzw. szum elektryczny, który znacząco wspomaga ruch wody w murze z dołu do góry.

Inwazyjne i bezinwazyjne metody osuszania budynku

Metody osuszania blokujące wilgoć kapilarną, polegające na odtworzeniu izolacji poziomej, są metodami inwazyjnymi. Odcinkowe podcinanie muru, czy przepona pozioma metodą iniekcji chemicznej, to niekiedy znaczna ingerencja w strukturę muru i nie do końca są to metody długotrwałe. Na zupełnie innej zasadzie działają metody osuszania wykorzystujące potencjał elektryczny i fale magnetyczne. Są to metody całkowicie bezinwazyjne. Podstawą jest zrównoważenie ładunku cząsteczek wody znajdującej się w kapilarach ścian. Jest to realizowane przez zamontowanie specjalnego urządzenia wykorzystującego fale magnetyczne pola ziemskiego, czego skutkiem jest stopniowe obniżanie się poziomu zawilgocenia.

Osuszanie budynku urządzeniem BIODRY

A jak w praktyce wygląda osuszanie konkretnym urządzeniem bezinwazyjnym? Przed przystąpieniem do osuszania wymagana jest szczegółowa analiza obiektu. Polega ona na zbadaniu warunków wewnętrznych i zewnętrznych oraz analizie zawilgocenia metodami bezpośrednimi. Z różnych wysokości i głębokości ściany pobiera się próbki materiału, by określić wilgotność masową muru oraz stwierdzić, czy mamy do czynienia z podciąganiem kapilarnym. Badanie wilgotności wagosuszarką pozwala nie tylko na bardzo dokładny pomiar, ale dodatkowo uniezależnia wyniki od obecności soli w murze. Proces osuszania polega na zamontowaniu urządzenia BIODRY w odpowiednim miejscu obiektu i w określony sposób. Jak mówi nam przedstawiciel firmy BIO INNOVATIVE TECHNOLOGY z Katowic, za to odpowiadają technicy firmy. Urządzenie zasilane jest energią z tego samego źródła, które jest odpowiedzialne za podciąganie kapilarne. Urządzenie BIODRY jest więc niezależne od sieciowego zasilania. Pracuje bez przerwy i pozostaje w obiekcie już na stałe, skutecznie eliminując zjawisko podciągania kapilarnego wody. Dzięki temu właśnie bezinwazyjne osuszanie budynku daje efekty długotrwałe.
Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz