Artykuł sponsorowany

Badanie EKG – wszystko, co warto o nim wiedzieć

Badanie EKG – wszystko, co warto o nim wiedzieć

Pomimo rozwoju medycyny oraz stosowania nowoczesnych technologii i metod leczenia, choroby serca wciąż pozostają jednymi z najniebezpieczniejszych. Nieleczone lub wykryte za późno powodują nie tylko poważne problemy zdrowotne, ale bardzo często także śmierć. Dlatego lekarze alarmują, aby monitorować stan swojego zdrowia, a przede wszystkim serca, i regularnie wykonywać badania kontrolne. Jednym z najbardziej podstawowych jest EKG. Na czym polega?

Czym jest badanie EKG?

Z pewnością większość osób wiele razy słyszała o badaniu EKG i kojarzy je z badaniem serca. Jednak zapewne już niewiele spośród tych osób potrafiłoby wyjaśnić ten skrót czy też opisać, na czym dokładnie polega badanie. EKG, czyli elektrokardiografia to jedno z najprostszych, a co za tym idzie także najczęściej wykonywanych badań profilaktycznych pracy serca. Innymi zaletami tego badania jest to, że jest ono ogólnodostępne i stosunkowo tanie, a także dostarcza kluczowe dla diagnostyki kardiologicznej dane. Inne popularne badania pracy serca to m.in. echokardiografia, angiografia czy holter EKG.

Jak przygotować się do badania serca?

Jeśli pacjent nigdy wcześniej nie miał wykonywanego badania EKG, może oczywiście nie wiedzieć, czy przed nim konieczne jest zastosowanie się do jakichś konkretnych wymogów. W przypadku niektórych badań przed ich wykonaniem nie wolno nic jeść, a czasami nawet pić. Niekiedy należy też wstrzymać się od przyjmowania lekarstw czy spożywania alkoholu na dzień wcześniej.

Badanie EKG, nie wymaga ono żadnych specjalnych przygotowań. Podczas konsultacji lekarskiej trzeba koniecznie poinformować lekarza o wszelkich przyjmowanych lekarstwach. W kwestii jedzenia – nie ma ograniczeń co do przyjmowania pokarmów. Jednak w przypadku napojów, tuż przed wykonaniem EKG, trzeba zrezygnować z kawy lub innych napojów zawierających kofeinę oraz z napojów zimnych. Z kolei dzień wcześniej także z alkoholu. Ponadto tuż przed wykonaniem EKG nie wolno się męczyć. Nawet drobny wysiłek fizyczny, taki jak na przykład wyjście po schodach, może wpłynąć na przyspieszenie pracy serca, a co za tym idzie zmiany w zapisie EKG. Warto więc przed badaniem odpocząć przynajmniej przez kilka minut.

Przebieg badania EKG

Na popularność badania EKG wpływają także jego liczne zalet. Przede wszystkim daje dokładne dane, a oprócz tego jest całkowicie bezbolesne, nieinwazyjne i bardzo szybkie. Trwa tylko około 5 minut. Przed badaniem osoba wykonująca pomiar prosi o ściągnięcie biżuterii, zegarka oraz innych metalowych przedmiotów, które mogłyby zaburzyć wynik badania. Konieczne jest także rozebranie się od pasa w górę oraz odsłonięcie nadgarstków i kostek u nóg. Następnie pacjent kładzie się płasko na plecach, na kozetce, a lekarz lub pielęgniarka przyczepia 6 elektrod do jego klatki piersiowej oraz kolejne cztery do rąk i nóg – po jednej na każdej kończynie. Miejsca, gdzie znajdą się elektrody, wcześniej muszą być dokładnie zdezynfekowane oraz posmarowane specjalnym żelem.

Podczas faktycznego badania, które trwa zazwyczaj około 1 minutę, przez ciało za pomocą elektrod przepuszczany jest prąd. W tym momencie bardzo istotne jest, aby pacjent nie mówił i nie poruszał się, czasami lekarz prosi także o chwilowe wstrzymanie oddechu.

Jakie są wskazania do wykonania EKG?

Regularne badanie EKG powinny wykonywać osoby, które przekroczyły 45. rok życia lub zmagają się ze schorzeniami i chorobami serca. Jest to także zalecane w sytuacji, gdy pacjent ma przejść operację, a należy do wspomnianych powyżej grup ryzyka. Jednak oprócz tego istnieje lista ogólnych objawów, których występowanie powinno każdego zaniepokoić i skłonić do wizyty u lekarza. Wśród takich symptomów można wymienić m.in.:

  • ból w klatce piersiowej,
  • kołatanie serca,
  • utratę przytomności, omdlenie, zasłabnięcia, 
  • duszności,
  • nadciśnienie tętnicze,
  • miażdżycę,
  • zaburzenia rytmu serca,
  • zapalenie mięśnia sercowego lub osierdzia,
  • zawał serca.

Takie badanie przeprowadzane jest w większości specjalistycznych placówek medycznych. W Jarocinie miejscem, gdzie możesz liczyć na rzetelne wykonanie EKG, jest Niepubliczny zakład podstawowej i specjalistycznej opieki zdrowotnej Medan.

Co mogą wskazywać wyniki?

Badanie EKG służy do – sprawdzenia częstości oraz miarowości pracy serca, oceny rozmiaru oraz położenia komór serca, wykrycia możliwych nieprawidłowości, a także do monitorowania skuteczności stosowanego leczenia. Tak więc dzięki uzyskanym wynikom z elektrokardiografii można rozpoznać przede wszystkim: zaburzenia rytmu serca, zawał serca lub ślady po nim, wady serca, objawy zapalenia mięśnia sercowego lub osierdzia czy ​​upośledzenie dopływu krwi do serca.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz