Artykuł sponsorowany

Archelius Mgr Michał Kubera – nadzór na działce budowlanej

Archelius Mgr Michał Kubera – nadzór na działce budowlanej

Inwestycja budowlana może okazać się droższa, niż przewidywaliśmy, gdy działka znajduje się pod ochroną konserwatora zabytków, o czym nie wiedzieliśmy. Przyczyną jest konieczność zlecenia nadzoru archeologicznego Pracowni Archelius mgr Michał Kubera. Archeolog zabezpiecza i dokumentuje ewentualne odkrycia i zabezpiecza przedmioty, gdy mają oczywiście wartość historyczną.

Gdy działka budowlana znajduje się na obszarze zabytkowym?

Zakup działki budowlanej z jednej strony jest radością, bo możemy postawić dom, z drugiej natomiast problemem, ponieważ w ziemi mogą być ukryte przedmioty, mające wartość historyczną. Dlatego, zanim podpiszemy umowę na kupno terenu pod budowę, sprawdźmy, czy nie znajduje się na obszarze zabytkowym, ponieważ inwestycja będzie nas więcej kosztować, a prace ziemne przeciągną się w czasie. Informację uzyskamy w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego gminy. Jeśli działka znajduje się pod ochroną konserwatora zabytków, Archelius Pracownia Archeologiczna mgr Michał Kubera obejmie nad nią nadzór archeologiczny, by zabezpieczyć ewentualne odkrycia. Archeolog pozostaje na placu dopóty, dopóki nie zakończą się roboty ziemne.

Dlaczego nadzory archeologiczne Pracowni Archelius Mgr Michał Kubera są konieczne?

Odkrycia historyczne opóźniają prowadzenie prac budowlanych. Nie są więc lubiane przez inwestorów, również z powodu dodatkowych kosztów. Nadzory archeologiczne nad pracami budowlanymi są konieczne, nawet wtedy, gdy działka nie zostanie zgłoszona do rejestru. Jeśli podczas robót ziemnych zostaną odkryte monety czy inne przedmioty mające wartość kulturową, właściciel ma obowiązek zgłosić ten fakt, ponieważ nie należą do niego, a do państwa. Archeolog z pracowni Archelius Mgr Michał Kubera pojawia się na budowie i sporządza dokumentację fotograficzną oraz rysunkową. Zgromadzony materiał, przygotowane wyniki badań oraz sprawozdanie w formie papierowej, przekazuje do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Opracowanie:
Lubartów, Krańcowa 26A
tel. 609 869 903
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz