Artykuł sponsorowany

Antykoncepcja kobieca – przegląd metod i ocena ich skuteczności

Antykoncepcja kobieca – przegląd metod i ocena ich skuteczności

Wybór właściwej metody antykoncepcji ma charakter indywidualny i powinien uwzględniać zarówno stan zdrowia kobiety, jak i przebyte schorzenia, obciążenia genetyczne oraz historię ginekologiczno-położniczą. Jeżeli zależy Ci na skutecznym, odwracalnym i bezpiecznym dla zdrowia zabezpieczeniu, skonsultuj się z lekarzem i poznaj wszystkie możliwości oferowane przez współczesne nauki medyczne.

Popularne metody antykoncepcji

Coraz więcej kobiet poszukuje metod antykoncepcji, które nie tylko ochronią przed niechcianą ciążą, ale i chorobami przenoszonymi drogą płciową, takimi jak: wirus HIV, rzeżączka czy chlamydioza. W myśl aktualnych wytycznych WHO młode kobiety, podejmujące aktywność seksualną z wieloma partnerami, powinny stosować podwójne zabezpieczenie, np. antykoncepcję hormonalną oraz prezerwatywę, która zapobiegnie zakażeniom. Jak wyjaśnia ginekolog ze Specjalistycznej Praktyki Lekarskiej dr n. med. Mateusza Zamłyńskiego, prezerwatywy występują w wariantach dla mężczyzn i kobiet. Te drugie są zbudowane z dwóch krążków: zewnętrznego – umieszczanego na zewnątrz sromu, i wewnętrznego – wprowadzanego do szyjki macicy. Pacjentki, które nie chcą przyjmować tabletek antykoncepcyjnych, często decydują się na wkładki wewnątrzmaciczne, których użycie nie zmienia stanu hormonalnego i metabolicznego organizmu kobiety.

Antykoncepcja o wysokiej skuteczności – co wybrać?

Wkładka domaciczna z lewonorgestrelem jest często zalecana kobietom, które zmagają się z problemem obfitych miesiączek. Okres jej działania wynosi średnio 5-10 lat. Pacjentki nie uskarżają się zazwyczaj na skutki uboczne, a sama metoda nie ma wpływu na gospodarkę hormonalną organizmu. Nieco mniej popularną metodą jest DMPA – gestagen podawany domięśniowo raz na trzy miesiące. Jego działanie opiera się na hamowaniu owulacji przez zwiększenie gęstości śluzu oraz sposób wydzielania gonadotropin. Niestety, w odróżnieniu od przedstawionych wcześniej metod prowadzi do zmiany cyklu miesiączkowego oraz stanu metabolicznego organizmu.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz