Artykuł sponsorowany

Alkoholizm – w jaki sposób można pomóc osobie uzależnionej? Psychoterapia uzależnień Wypłyń na Głębię JPII

Alkoholizm – w jaki sposób można pomóc osobie uzależnionej? Psychoterapia uzależnień Wypłyń na Głębię JPII

Czy wiesz, że problem nadużywania alkoholu dotyczy ponad 2,5 milionów Polaków? Nałóg ma destrukcyjny wpływ zarówno na zdrowie uzależnionego (nieleczony może prowadzić nawet do śmierci), jak i na jego relacje społeczne. Przeczytaj, jak rozpoznać u bliskiej osoby pierwsze objawy uzależnienia od tej substancji i dowiedz się, w jaki sposób można jej pomóc pokonać chorobę.

Kilka słów o alkoholizmie

Światowa Organizacja Zdrowia definiuje alkoholizm jako postępującą chorobę, która stopniowo wyniszcza organizm. Schorzenie polega  bowiem na fizycznym i psychicznym uzależnieniu od spożywania trunków z zawartością alkoholu etylowego. Nie da się ukryć, że nadużywanie go, w wielu przypadkach wywołuje zachowania agresywne, co finalnie przyczynia się do pogorszenia kontaktów z rodziną i znajomymi. Nierzadko ma to również skutki ekonomiczne, do jakich można zaliczyć: problemy w pracy czy brak funduszy na zaspokojenie innych potrzeb i na zadbanie o rodzinę. W związku z tym, niezmiernie ważne jest jak najszybsze podjęcie leczenia – wówczas istnieje największa szansa na pomoc osobie uzależnionej.

Jakie są pierwsze objawy uzależnienia?

Niestety, pierwsze objawy choroby alkoholowej są bardzo subtelne i praktycznie niezauważalne dla osób z najbliższego otoczenia. Niemniej jednak, można wyróżnić kilka symptomów, które powinny zwrócić uwagę i które są wskazaniem do psychoterapii uzależnień:

  • częste umawianie się ze znajomymi „na piwo” – podczas imprez, osoba uzależniona, pierwsza proponuje alkohol i chętnie  sięga po kolejne dawki trunku,

  • łagodzenie objawów kaca alkoholem – dzień po imprezie sięga po inny, mniej procentowy napój, który ma stanowić antidotum na kaca,

  • traktowanie alkoholu w kategorii środka poprawiającego samopoczucie,

  • spożywanie alkoholu do posiłków – niepokoić powinno już codzienne wypijanie 2 piw lub dwóch lampek wina.

Psychoterapia uzależnień – w jaki sposób można pomóc choremu?

Zignorowanie pierwszych symptomów lub wypieranie myśli o uzależnieniu to pewnego rodzaju próba ucieczki przed problemem. Odwlekanie w czasie pomocy samemu sobie lub osobie z najbliższego otoczenia, może tylko pogłębiać uzależnienie. Jakie kroki należy więc podjąć po zauważeniu niepokojących sygnałów?  Przede wszystkim, warto od razu udać się na terapię. Polecanym miejscem, w którym uzależniony otrzyma profesjonalną pomoc jest gabinet psychoterapii Wypłyń na Głębię JPII założony przez Renatę Czarnecką, który znajduje się w Lisim Ogonie, w województwie kujawsko-pomorskim. Dyplomowana psychoterapeutka posiada wieloletnie doświadczenie w psychoterapii podstawowej i pogłębionej osób uzależnionych i współuzależnionych od alkoholu lub innych substancji psychoaktywnych. W gabinecie prowadzone są także mediacje pojednawcze w rodzinie, porady psychologiczne, psychoedukacja, wsparcie w depresji i nerwicach, a także pomoc osobom z syndromem DDA i DDD. Istnieje możliwość umówienia się na terapie indywidualne online dla osób z całej Polski.

Opracowanie:
Lisi Ogon, Przy Lesie 34
tel. 600 251 858
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz