Akumulator pod kontrolą, czyli jak dbać o ten element pojazdu?

Akumulator to bardzo często część pojazdu, o której kierowcy przypominają sobie, gdy pojawia się problem z otworzeniem lub odpaleniem auta. Wbrew pozorom, zgubny wpływ na to urządzenie ma nie tylko niska temperatura. Zima nie jest bowiem jedyną porą roku, w czasie której powinniśmy szczególnie zadbać o ten element. Jak zatem powinna wyglądać prawidłowa eksploatacja akumulatora?
Jak uniknąć problemu?
Pierwszym i podstawowym warunkiem prawidłowego funkcjonowania akumulatora w pojeździe jest zakup odpowiedniej baterii, której parametry są właściwe dla naszego auta. Jeśli nie jesteśmy pewni, jakie urządzenie kupić, warto zwrócić się do wyspecjalizowanego sprzedawcy oferującego sprzedaż akumulatorów, na przykład firmy Auto-Centrum. Akumulatory. Uzyskamy tam informację, jaka bateria powinna się znaleźć w naszym aucie. Odpowiednia pojemność i prąd rozruchowy to jedne z najważniejszych parametrów. Aby uniknąć problemów z akumulatorem, powinniśmy o niego dbać i utrzymywać go w czystości. Jeśli klemy urządzenia są brudne, skorodowane lub zbyt słabo dokręcone, nie zapewnią nam wydajnego przepływu prądu. Należy także zwracać uwagę, czy akumulator nie jest uszkodzony, np. czy nie wycieka z niego elektrolit. Gdy mamy akumulator obsługowy, powinniśmy sprawdzać poziom płynów w każdej celi baterii i w razie potrzeby uzupełnić braki wodą destylowaną. Niemniej jednak najważniejsze jest niedopuszczenie do jego rozładowania. Pozostawienie tego urządzenia bez regularnego doładowywania z pewnością doprowadzi do pogorszenia jego stanu. Należy również pamiętać o ważnym elemencie. Podczas sporadycznego użytkowania auta i pokonywania nim tylko niewielkich odległości może okazać się, że alternator nie ma możliwości całkowitego doładowania akumulatora i bateria traci swoje właściwości. Dlatego też warto od czasu do czasu wybrać się w dłuższą trasę. Przede wszystkim dobrze jest regularnie kontrolować stan akumulatora i jeśli będzie to konieczne – doładować go za pomocą prostownika.
Gdy jest za późno
Niekiedy jednak akumulatory samochodowe odmawiają posłuszeństwa. Co możemy w zrobić w takiej sytuacji? Rozładowana bateria nie oznacza, że od razu musimy udawać się do serwisu. Silnik można spróbować uruchomić za pomocą kabli rozruchowych, „pożyczając” prąd z innego pojazdu. Ważne jest, aby przy tej czynności nie pomylić biegunów i zachować odpowiednią kolejność podłączania. Podczas próby awaryjnego odpalenia samochodu powinniśmy pamiętać także, aby akumulatory w obu pojazdach miały taki sam poziom napięcia, a silnik sprawnego pojazdu został uruchomiony przed włączeniem zapłonu w pojeździe uruchamianym. Jeśli tego typu działanie nie przyniesie oczekiwanego skutku, czeka nas wizyta w warsztacie lub zakup nowego akumulatora.
Rozładowany akumulator jest jedną z najczęstszych przyczyn unieruchomienia pojazdów. Dlatego też dbałość o ten element pomoże nam uniknąć nieoczekiwanych kłopotów, a w wielu przypadkach – także kosztów.