Artykuł sponsorowany

Agregat prądotwórczy jako zastępcze źródło energii

Agregat prądotwórczy jako zastępcze źródło energii

Energia elektryczna stanowi współcześnie jedno z podstawowych dóbr, bez którego wiele czynności życia codziennego byłoby niemożliwe. W przypadku awarii lub znajdowania się w miejscu, gdzie tradycyjna forma zasilania może być utrudniona, pomocne są agregaty prądotwórcze. To urządzenia zabezpieczające płynność działania wielu instalacji – charakteryzują się szerokim zastosowaniem.

Zasada działania podobnych zespołów bazuje na zamianie energii mechanicznej w elektryczną. Jest to zazwyczaj dokonywane za pomocą silnika spalinowego, powodującego ruch wirnika. Jego wpływ na wytworzone pole magnetyczne pozwala na zmianę prądu stałego w zmienny. Większość agregatów jest zasilana przez określony rodzaj paliwa, część z nich może jednak wykorzystywać np. zamontowany akumulator. Nie istnieje konieczność zakupu takiego sprzętu – warto również go wypożyczać, zwłaszcza jeżeli jest potrzebny jedynie na określony, krótki okres. Z jednej strony wynajem maszyny przy konkretnej okoliczności generuje mniejsze koszty niż jego zakup, z drugiej warto zastanowić się nad słusznością jego nabycia w przypadku posiadania własnego gospodarstwa domowego.

Zastosowanie i rodzaje agregatów prądotwórczych 

Podstawową rolą urządzeń jest generowanie energii elektrycznej w sytuacjach, kiedy zawiodły zwyczajne metody, co wykorzystuje się zasadniczo na dwóch polach. Zespoły stanowią awaryjne zasilenie zarówno dla osób indywidualnych, jak i organizatorów dużych imprez lub innych przedsiębiorców. 

Agregatory prądotwórcze cieszą się szczególną popularnością podczas eventów plenerowych (takich, jak koncerty, dożynki, festiwale). Znajdują również zastosowanie w sektorach przemysłowym i rolniczym, a także różnorodnych placówkach dobra publicznego – szkołach, szpitalach, ale i sklepach bądź bankach. W takie zabezpieczenie inwestuje wiele firm prywatnych, a nawet galerii sztuki. To rodzaj ochrony przed zanikiem prądu, umożliwiający płynność działania instalacji – twierdzi pracownik firmy AGAR-POWER.

Systemy klasyfikacji opisywanych zespołów opierają się na kilku odróżniających je cechach. Za pierwszą taką właściwość uznaje się sposób ich zasilania. W ten sposób można wskazać generatory wykorzystujące silnik spalinowy (benzynowy), diesla (napędzane olejem napędowym) bądź akumulator. Inną zmienną będzie mobilność urządzeń: agregaty prądotwórcze występują w wersji przenośnej lub stacjonarnej. Podkreśla się także miejsce ich eksploatacji – odmiennymi cechami będą się charakteryzować modele przeznaczone do użytku domowego, przemysłu lub kempingowe. W wielu przypadkach sprzęt dzieli się także ze względu na głośność działania i powiązaną z nią obecność zabudowy. Wersje odkryte są zazwyczaj pozbawione instalacji wyciszającej, z kolei osłonięte przeciwnie.

Wybór agregatu prądotwórczego 

Przed nabyciem bądź wypożyczeniem generatora należy ustalić, jaka moc będzie konieczna do uruchomienia i sprawnego działania instalacji. W tym celu trzeba zazwyczaj oszacować pobór energii elektrycznej dla danego sprzętu przez określony odcinek czasu. Podobne pomiary lub wskazówki dotyczące ich przeprowadzenia mogą zapewnić doświadczeni w tej dziedzinie fachowcy. Wiele także zależy od parametrów technicznych zasilacza. Wybór agregatu prądotwórczego warto również dostosować od charakteru eksploatacji. Znacznym zaufaniem cieszą się te wykorzystujące silnik spalinowy, jednak kwestie jego mobilności czy dedykowanego miejsca użytkowania powinny zostać rozpatrzone indywidualnie. Doboru dokonuje się także na podstawie stopnia produkowanego hałasu.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz