Pomniki, ogrody, przyroda

Całoroczny stok narciarski Szczęśliwice
Całoroczny stok narciarski Szczęśliwice
Warszawa, Drawska 22
Całoroczny Stok Narciarski Szczęśliwice to 9000 m² powierzchni przeznaczonej na zjazdy narciarskie i snowboardowe. Położony jest w Parku Szczęśliwickim i otoczony dwoma jeziorkami. Stanowi jeden z największych obiektów tej klasy w Europie. Latem zraszany jest mgłą wodną, zimą zasilany armatkami śnieżnymi, by zapewnić dobre warunki narciarskie. Stok Szczęśliwice to także wyciąg talerzykowy, kolejka krzesełkowa oraz dostarczająca mnóstwa emocji kolejka grawitacyjna. U stóp stoku znajduje się taras widokowy o powierzchni 900 m², który jest jednocześnie punktem gastronomicznym.
Ogród Saski
Ogród Saski
Warszawa, Marszałkowska
Ogród Saski, który dzisiaj funkcjonuje jako śródmiejski park publiczny, dawniej był królewskim, barokowym ogrodem przy Pałacu Saskim. Dla publiczności został otwarty na tzw. Osi Saskiej w 1727 roku i jest jednym z najstarszych parków w Polsce. Początkowo był utrzymany w stylu francuskim, w XIX wieku zmieniono styl na angielski. Większość roślinności w parku przetrwała powstanie warszawskie, rosną tam nawet 200-letnie drzewa, w tym trzy pomniki przyrody. Całkowitemu zniszczeniu uległy natomiast elementy architektoniczne. Po zakończeniu II wojny światowej park odbudowano, ale bez budynków pałacowych. Ogród Saski to obecnie jedno z ulubionych miejsc spotkań i spacerów warszawiaków. Wśród bujnej zieleni znajduje się m.in. seria 21 rzeźb muz i cnót, pomnik Marii Konopnickiej, Wielka Fontanna i Rotunda-Wodozbiór projektu Henryka Marconiego, powstała na wzór Świątyni Westy z Tivoli, zegar słoneczny oraz Grób Nieznanego Żołnierza. Ogród Saski zajmuje powierzchnię 15,76 hektara.
Park Arkadia
Park Arkadia
Warszawa, Żywnego
Park Arkadia jest obszarem zielonym znajdującym się na Mokotowie. Dawniej stał tu pałac, w którym w XIX wieku działał zakład wodoleczniczy. Kompleks został zniszczony w czasie II wojny światowej. Obecnie na terenie parku znajdują się dwa stawy oraz plac zabaw dla dzieci. Jest to wspaniała oaza spokoju, w której możemy znaleźć odpoczynek od miejskiego zgiełku.
Park Ujazdowski
Park Ujazdowski
Warszawa, Al. Ujazdowskie
Park Ujazdowski znajduje się w Śródmieściu, w miejscu dawnej wsi Ujazdów. Został otwarty w 1896 roku. Możemy tu podziwiać kaskadę, staw z różnymi gatunkami ryb, rzeźbę Gladiator oraz pomnik Ignacego Paderewskiego. Niewątpliwą atrakcją będzie możliwość zważenia się przy pomocy zabytkowej wagi pochodzącej z 1898 roku. W pobliżu znajduje się Zamek Ujazdowski, który przez wiele lat, do końca powstania warszawskiego, pełnił funkcję szpitala. Obecnie znajduje się tu Centrum Sztuki Współczesnej.
Pole Mokotowskie
Pole Mokotowskie
Warszawa, Al. Niepodległości
Pole Mokotowskie jest dużym kompleksem parkowym znajdującym się na granicy trzech warszawskich dzielnic: Śródmieścia, Mokotowa i Ochoty. Na jego terenie znajduje się park im. Józefa Piłsudskiego, a także staw z fontannami. W 2003 roku odsłonięto tu pomnik upamiętniający polskich lotników poległych w czasie II wojny światowej. Pole Mokotowskie jest bardzo popularnym miejscem wśród mieszkańców Warszawy, zwłaszcza studentów. Odbywają się tu liczne imprezy i eventy.
Tramwaj wodny
Tramwaj wodny "Wars"
Warszawa, przystań na Podzamczu
Wisła jest jedną z głównych atrakcji Warszawy, dlatego też Żegluga Stołeczna organizuje rejsy po rzece tramwajem wodnym "Wars". Trasa zaczyna się i kończy na Podzamczu, po drodze tramwaj zatrzymuje się w dwóch miejscach: przy Moście Poniatowskiego i na Cyplu Czerniakowskim. Dwugodzinny rejs to niepowtarzalna okazja, by zobaczyć z innej strony panoramę Starówki, dziką stronę Wisły czy zajrzeć w oczy Syrence Warszawskiej. Tramwaj wodny "Wars" dostarcza niesamowitych wrażeń i daje okazję do oderwania się od lądowej części Warszawy.
Ogród Botaniczny PAN w Powsinie
Warszawa, Prawdziwka 2
Ogród Botaniczny PAN został utworzony w 1974 roku, a otwarty do zwiedzania w 1990 roku. Jego zbiory dzielą się na cztery działy. Możemy tu podziwiać m.in. rzadkie gatunki drzew i rododendronów. Na terenie ogrodu znajduje się kawiarnia, w której możemy miło spędzić czas przy filiżance kawy w otoczeniu pięknych roślin.
Ogród Botaniczny UW
Warszawa, Al. Ujazdowskie 4
Ogród Botaniczny został utworzony w 1818 roku, dzięki staraniom profesora Michała Szuberta. W 1916 roku został przekazany pod zarząd Uniwersytetu Warszawskiego. Obecnie w ogrodzie znajduje się około 5000 gatunków roślin. Ogród zajmuje się także ochroną wymierających gatunków żyjących w Polsce. Możemy tu podziwiać m.in. ginące gatunki rodzimych krzewów.
Ogród Krasińskich
Warszawa, pl. Krasińskich
Ogród Krasińskich jest parkiem miejskim utworzonym z założenia ogrodowo-pałacowego znanego jako pałac Krasińskich. Ogród został założony w stylu barokowym w 1676 roku. Do czasu założenia Ogrodu Saskiego był to największy park warszawski. W 1776 roku został udostępniony publiczności. Po wojnie obszar parku powiększono do 11,8 ha. Wśród najstarszych drzew w parku, pochodzących z końca XIX wieku, na uwagę zasługują m.in. miłorząb dwuklapowy, orzech czarny, leszczyna turecka i skrzydłorzech kaukaski. Jest to niezwykle urokliwe miejsce na rodzinny, ale również romantyczny spacer, szczególnie nad stawem ze sztuczna kaskadą.
Park im. E. Szymańskiego
Warszawa, Elekcyjna
Park im. Edwarda Szymańskiego został założony w 1974 roku. Obecną formę park uzyskał po przeprowadzonej niedawno rewitalizacji. Na jego terenie znajdują się kaskady wodne, place zabaw dla dzieci, liczne alejki i ławki, na których możemy wypocząć po spacerze. Atrakcją parku jest także pomnik jego patrona, który był poetą pochodzącym z Woli.