Muzea

Centrum Nauki Kopernik
Centrum Nauki Kopernik
Warszawa, Wybrzeże Kościuszkowskie 20
Początek prac nad Centrum Nauki Kopernik sięga 2004 roku. Uroczyste otwarcie nastąpiło 6 lat później - 5 listopada 2010 roku. Budynek mieści się nad brzegiem Wisły, w bliskim sąsiedztwie Biblioteki Uniwersyteckiej Uniwersytetu Warszawskiego. To największe tego typu miejsce w Polsce i jedno z większych w tej części Europy. Centrum Nauki Kopernik znajduje się w dwukondygnacyjnym budynku w kształcie litery L, w którym mieszczą się wystawy stałe i czasowe, centrum konferencyjne, biura, pracownie, multimedialne planetarium z kopułą oraz Park Odkrywców z amfiteatrem. Obok jest parking. Centrum Nauki Kopernik to przede wszystkim kilkaset interaktywnych stanowisk wchodzących w skład sześciu stałych galerii: Świat w ruchu, Człowiek i środowisko, Korzenie cywilizacji, Bzzz!, Strefa światła, RE: generacja. W hallu głównym gości wita Wahadło Foucaulta. Centrum Nauki Kopernik to niezwykle ciekawe i rozwijające miejsce zarówno dla młodszych, jak i starszych, którzy wspólnie mogą rozwiązywać zagadki nauki.
Centrum Sztuki Współczesnej (Zamek Ujazdowski)
Centrum Sztuki Współczesnej (Zamek Ujazdowski)
Warszawa, Jazdów 2
Centrum Sztuki Współczesnej mieści się w warszawskim Zamku Ujazdowskim. Jest to jedna z najbardziej aktywnych placówek, promujących sztukę w Europie Środkowej i Wschodniej. CSW bierze czynny udział w programie Artists-in-residence. Program ten organizuje stypendialne pobyty twórcze dla artystów z zagranicy, ponadto umożliwia wyjazdy polskim artystom do instytucji na świecie. Przy CSW działa KINO.LAB, które organizuje pokazy filmowe polskiej i światowej awangardy, artystyczne filmy fabularne, animowane i dokumentalne, ponadto projekcje filmów z międzynarodowych festiwali oraz w okresie letnim pokazy na dziedzińcu zamkowym. CSW udostępnia również swoją bibliotekę i czytelnię z szerokim zasobem literatury z zakresu sztuki współczesnej. CSW posiada również własne wydawnictwo. Na swoim koncie ma liczne publikacje, w tym magazyn OBIEG, najpopularniejsze pismo o sztuce współczesnej w Polsce. Aktualnie pismo nie ukazuje się drukiem.
Gabinet Numizmatyczny Mennicy Państwowej SA
Gabinet Numizmatyczny Mennicy Państwowej SA
Warszawa, Waliców 11\18
Mennica istnieje od roku 1766. Podczas zwiedzania muzeum zapoznajemy się z historią Mennicy, zgłębiamy tajniki historii pieniądza. Muzeum organizuje projekcje filmowe o współczesnych metodach produkcji monet, medali, odznaczeń, znaczków i innych wyrobów menniczych. Na wystawie głównej eksponowane są monety z czasów założenia mennicy, jak również najpiękniejsze na świecie monety kolekcjonerskie i obiegowe. Znajdują się tu również eksponaty pamiętające czasy założyciela mennicy - Stanisława Augusta Poniatowskiego. Osobna wystawa poświęcona jest polskim monetom kolekcjonerskim i obiegowym, które zostały nagrodzone złotymi medalami na prestiżowych wystawach numizmatycznych na świecie.
Muzeum Azji i Pacyfiku
Muzeum Azji i Pacyfiku
Warszawa, Solec 24
Muzeum Azji i Pacyfiku otwarte zostało w 1973 roku. Inicjatorem założenia muzeum był Andrzej Wawrzyniak, który przekazał na rzecz Państwa Polskiego swoją kolekcję sztuki indonezyjskiej. Muzeum nie posiada stałej ekspozycji. Zbiory liczą 18 tysięcy obiektów. Eksponowane są tu również prace polskich artystów, zainspirowanych Wschodem. Spotykają się tu ludzie promujący w Polsce kulturę krajów Azji, Australii i Oceanii. Jest miejscem niezwykle klimatycznym i wciąż się rozwija. W planach jest budowa nowego gmachu. To unikatowa w naszym kraju placówka, której tematyka wystaw jest w pełni związana z kulturą krajów azjatyckich. Planowane muzeum dysponować ma nowoczesną ekspozycją stałą o powierzchni około 800 m2.
Muzeum Ewolucji
Muzeum Ewolucji
Warszawa, Plac Defilad 1
Muzeum Ewolucji powstało w roku 1968 z inicjatywy profesor Zofii Kielan-Jaworowskiej. Pierwsza wystawa zorganizowana w salach Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie pt. "Dinozaury z Pustyni Gobi" prezentowała polsko-mongolską wyprawę paleontologiczną. Wystawa była otwarta do roku 1984. Obecnie celem Muzeum Ewolucji Instytutu Paleobiologii PAN jest popularyzowanie wiedzy o ewolucji życia na Ziemi. Muzeum organizuje liczne lekcje muzealne i szkolenia dla nauczycieli. Wystawy przedstawiają liczne rekonstrukcje wodnych i lądowych zwierząt. W roku 2003 otwarto wystawę z rekonstrukcją australopiteka "Lucy". Muzeum zmodernizowano w 2005 roku, kiedy to wystawa wzbogacona została o rekonstrukcje mongolskich dinozaurów - opistocelikaudii oraz tarbozaura.
Muzeum Fryderyka Chopina
Muzeum Fryderyka Chopina
Warszawa, Okólnik 1
Muzeum Fryderyka Chopina to biograficzne muzeum mieszczące się w XVII-wiecznym Zamku Ostrogskich, w którym zgromadzono największą liczbę chopinaniów na świecie. Muzeum powstało w 1953 roku jako Towarzystwo im. Fryderyka Chopina. W 2010 roku otwarto odnowiony budynek i pokazano nową multimedialną wystawę. W kolekcji muzeum znajdują się rękopisy, druki, zbiory ikonograficzne i pamiątki. Wśród nich najcenniejsze są oryginalne szkice, notatki i listy Fryderyka Chopina oraz jego osobiste rzeczy, m.in. breloczek, pudełko na cukierki i fortepian. Wystawa uzupełniona jest fotokopiami, zdjęciami czarno-białymi i w sepii, instrumentami z epoki oraz przedmiotami z otoczenia Chopina. Dla chętnych muzeum organizuje od wtorku do piątku odpłatne lekcje muzealne prowadzone w blokach tematycznych.
Muzeum Gazownictwa przy Gazowni Warszawskiej w Warszawie
Muzeum Gazownictwa przy Gazowni Warszawskiej w Warszawie
Warszawa, Marcina Kasprzaka 25
Muzeum Gazownictwa otwarte zostało 1978 roku. Jego siedziba mieści się w budynku dawnej Gazowni na Woli z 1888 roku. W muzeum podziwiać możemy dawne wyposażenie techniczne gazowni. Ponadto udostępniona jest dokumentacja Gazowni, jej fotografie, szkice i plany. Wystawa prezentuje również wyposażenie gospodarstwa domowego wykorzystujące gaz, m.in. lodówkę na gaz, kuchnię gazowo-węglową, żelazko na gaz, lokówkę fryzjerską oraz unikatową maszynka do palenia kawy.
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
Warszawa, Anielewicza 6
Prace nad projektem muzeum rozpoczęły się już w 1995 roku. Muzeum POLIN zaprasza wszystkich zainteresowanych historią polskich Żydów. Jest miejscem spotkań tych, którzy chcą poznać i zrozumieć przeszłość i współczesną kulturę żydowską. Muzeum jest pierwszą w kraju publiczno-prywatną instytucją, którą tworzą rząd, samorząd lokalny i organizacja pozarządowa.
Muzeum Katyńskie
Muzeum Katyńskie
Warszawa, Dymińska 13
Muzeum Katyńskie powstało w 1993 roku. Pierwotnie miało siedzibę na Sadybie w kazamatach XIX-wiecznego fortu IX. W 2009 roku zostało przeniesione do nowej siedziby, kaponiery z 1835 roku, na terenie Cytadeli Warszawskiej. Motto muzeum to "Przywracanie świadomości i pamięci", gdyż ma na celu m.in. utrwalanie w pamięci narodowej jednego z największych polskich dramatów XX wieku. W zbiorach znajdują się pamiątki po oficerach zamordowanych w Katyniu, Miednoje i Charkowie znalezione w czasie ekshumacji oraz przedmioty otrzymane od rodzin ofiar. Od 2010 roku muzeum wzbogaciło się o kolekcję związaną z katastrofą lotniczą pod Smoleńskiem w 2010 roku.
Muzeum Łazienki Królewskie
Muzeum Łazienki Królewskie
Warszawa, Agrykoli 1
Muzeum Łazienki Królewskie mieści się w zespole pałacowo-parkowym z XVII wieku. Na zespół muzealny składa się 15 budynków. Ogród położony jest na granicy skarpy wiślanej i liczy 76 ha. Jest to unikatowy w Europie Środkowej kompleks architektoniczno-przyrodniczy z zachowaną zabudową oraz przepiękną kolekcją rzeźb plenerowych. W latach 1817-1915 kompleks ten należał do carskiej dynastii Romanowych. W drugiej połowie XIX wieku park wraz z budynkami został udostępniony publicznie. W 1944 roku większość zbiorów została rozkradziona, a sam Pałac na Wyspie został spalony. Muzeum zostało tu założone w 1960 roku, jednak dopiero w 1996 obiekt został oficjalnie zapisany jako samodzielny ośrodek muzealny.