Zabytki architektury

Aleja Wojska Polskiego
Aleja Wojska Polskiego
Szczecin, al. Wojska Polskiego
Aleja Wojska Polskiego to najdłuższa ulica w mieście, stanowiąca również reprezentacyjną arterię Szczecina. To przy niej znajduje się najstarsze, nieprzerwanie działające w tym samym lokalu kino na świecie - kino Pionier. Zabudowę w centrum stanowią głównie kamienice secesyjne, niedawno przywrócone do dawnej świetności. Oddalając się od centrum, można zobaczyć stare wille mieszczańskie z przełomu XIX i XX wieku. Wiele z nich zaadaptowano na budynki użyteczności publicznej, szkoły oraz przychodnie.
Baszta Panieńska (Siedmiu Płaszczy)
Baszta Panieńska (Siedmiu Płaszczy)
Szczecin, Panieńska 47
Baszta Panieńska, zwana również Basztą Siedmiu Płaszczy, to zbudowana na początku XIV w. część średniowiecznych obwarowań Szczecina. Jej nieoficjalna nazwa łączona jest historycznie z cechem krawców, którzy płacili na jej utrzymanie. Przebudowano ją w poł. XV w., zaś po zniszczeniu w trakcie II wojny światowej odbudowana została w 1964 roku. Po tym wydarzeniu swoją siedzibę miała tutaj Chorągiew Szczecińska Zakonu Rycerskiego i Szpitalnego św. Łazarza z Jerozolimy. Obecnie mieści się tutaj biuro obrotu nieruchomościami.
Bazylika Archikatedralna św. Jakuba
Bazylika Archikatedralna św. Jakuba
Szczecin, Kard. Wyszyńskiego 19
Bazylika archikatedralna św. Jakuba zbudowana została w II poł. XIII w. na miejscu stojącego tu od 1187 r. drewnianego kościoła. Przez lata dokonano licznych przebudów kościoła, w trakcie których zyskiwał on na wyglądzie i rozmiarze. Ulegał on też często uszkodzeniom w wyniku działań wojennych. Obecnie, po pracach z lat 2007-2008, osiągnął on imponującą wysokość 110,18 m, co stawia go na 2. miejscu wśród kościołów w Polsce. Jest to równocześnie drugi najwyższy budynek Szczecina.
Brama Królewska
Brama Królewska
Szczecin, pl. Hołdu Pruskiego
Brama Królewska została zbudowana w latach 1725-1728 wg projektu Gerharda Corneliusa van Wallrawe i za fundusze króla Prus Fryderyka Wilhelma I z okazji zajęcia miasta przez Prusy. Przed laty nazywano ją Bramą Anklamską lub Nakielską, a także Bramą Hołdu Pruskiego. Jest to jedna z dwóch zachowanych bram twierdzy szczecińskiej. Znajdują się na niej liczne rzeźbione elementy oręża, zbroje, tarcze i sztandary, nawiązujące do rzymskich łuków tryumfalnych.
Brama Portowa
Brama Portowa
Szczecin, Brama Portowa 5
Brama Portowa, podobnie jak Brama Królewska, została zbudowana z polecenia króla Fryderyka Wilhelma I po zajęciu miasta przez Prusy. Postawiono ją w latach 1725-1727, a projektantem był Gerhard Cornelius van Wallrawe. Pozostaje drugą z zachowanych do dziś bram twierdzy szczecińskiej. Zbudowano ją w stylu barokowym, posiada liczne płaskorzeźby, m.in. przedstawiające panoramę miasta i królewskie herby. Obecnie mieści się tutaj teatr kameralny.
Budynek Dworca Głównego
Budynek Dworca Głównego
Szczecin, Kolumba 20
Obecny budynek Dworca Głównego w Szczecinie zbudowano ok. 1900 roku. Po kilku przebudowach i odbudowie po zniszczeniach podczas II wojny światowej służy podróżnym do dziś. Jednakże historia Dworca Głównego w Szczecinie sięga 1843 r., kiedy to pierwszy pociąg z Berlina wjechał na nowo wybudowany szczeciński dworzec. W podziemiach znajduje się największy w Polsce cywilny schron przeciwlotniczy z czasów II wojny światowej. Jest on otwarty dla zwiedzających.
Budynek Poczty
Budynek Poczty
Szczecin, Dworcowa 20
Budynek Poczty zaczęto budować w 1875 r., zaś ostatecznie skończono po kilku przebudowach i poprawkach w 1905 roku. Pierwszym projektantem budowli był Carl Schwatlo. Potem swój wkład mieli jeszcze August Endell oraz Hucke. Budowla otrzymała styl neogotycki, zbudowano ją z czerwonej cegły. Górne piętra fasady wieńczą tympanony zakończone końskimi łbami, nadproża zaś zdobią orły. Budynek do dziś jest siedzibą poczty i klubu Pocztylion.
Budynek Urzędu Wojewódzkiego
Budynek Urzędu Wojewódzkiego
Szczecin, Wały Chrobrego 4
Budynek Urzędu Wojewódzkiego został oddany do użytku w 1911 r., po 6 latach budowy. Zaprojektował go Paul Kieschke, zaś po jego śmierci prace kontynuował Paul Lehmgrübner. Stworzyli wspólnie budynek nawiązujący do północnego renesansu, w stylu niemieckiego historyzmu. Bogata w zdobienia elewacja i dwie wieże to cechy charakterystyczne tej budowli. Do dziś można tu podziwiać wiele elementów oryginalnego wyposażenia i zdobienia, gdyż przetrwał on bombardowania alianckie z czasów II wojny światowej.
Cerkiew św. Mikołaja
Cerkiew św. Mikołaja
Szczecin, Zygmunta Starego 1a
Cerkiew św. Mikołaja to budowana w latach 2004-2011 prawosławna cerkiew konkatedralna oraz parafialna. Jest to trzymana w bizantyjskim stylu świątynia na planie krzyża greckiego. Konsekracja nastąpiła w 2011 r. w gronie licznych gości z kraju i zagranicy. Wewnątrz budynku oglądać można liczne ikony oraz polichromie. Wyjątkowość budowli podkreśla zewnętrzne oświetlenie, które zostało zainstalowane pod koniec 2011 roku. Parafia istnieje od 1946 roku.
Czerwony Ratusz (Nowy Ratusz)
Czerwony Ratusz (Nowy Ratusz)
Szczecin, pl. Batorego 4
Czerwony Ratusz (Nowy Ratusz) budowano w latach 1875-1879. Projekt autorstwa Konrada Krühla nawiązywał swoją formą do stylu gotyckiego. Gmach udekorowany jest licznymi sterczynami, zaś fasady posiadają bogate zdobienia w postaci herbów, balkonów i wieżyczek. Odnowiony po pożarze wywołanym przez nazistów Ratusz, obecnie mieści liczne instytucje morskie - Urząd Morski, Polską Izbę Handlu Zagranicznego, Radę Morską przy Sądzie Wojewódzkim, Biuro Projektowe Budownictwa Morskiego, Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej i wiele innych.