Pomniki, ogrody, przyroda

Aleja Fontann
Aleja Fontann
Szczecin, al. Jana Pawła II
Aleja Fontann to fragment al. Papieża Jana Pawła II, leżący między Placami Grunwaldzkim i Lotników. Powstała po II wojnie światowej, zaś swoją nieoficjalną nazwę zyskała w 1974 r., kiedy to ustawiono tu kilka charakterystycznych fontann. W ich pobliżu znajdują się ogródki gastronomiczne. W alei można także podziwiać rzeźbę Gryfa i Pomnik Marynarza. Jest to doskonałe miejsce na spacery albo wieczorną wizytę w pubie lub ogródku.
Jasne Błonia
Jasne Błonia
Szczecin, Jasne Błonia
Jasne Błonia im. Jana Pawła II to jeden z najważniejszych terenów zielonych w Szczecinie. Powstały w latach 1925-1927. Szeroki plac zieleni otoczony jest najliczniejszym w Polsce zbiorem platanów klonolistnych, których liczba wynosi 213. Na jednym z końców placu znajduje się powstały w 1979 r. Pomnik Czynu Polaków, zaś w 1995 r., na pamiątkę wielotysięcznej mszy odprawionej tu przez papieża Jana Pawła II w 1987 r., odsłonięto jego pomnik i nazwano plac jego imieniem.
Jezioro Dąbie
Jezioro Dąbie
Szczecin, Gdańska
Jezioro Dąbie to największe jezioro w woj. zachodniopomorskim, a czwarte co do wielkości w kraju. Kiedyś było Zatoką Zalewu Szczecińskiego, jednak przed laty zostało odcięte deltą Iny. Jako jezioro Dąb po raz pierwszy pojawia się w danych historycznych w 1226 r., zaś swoją obecną nazwę uzyskało oficjalnie w 1949 roku. Dąbie ma średnią głębokość 2,61 m, jego długość to 15 km, zaś największa szerokość to 7,5 kilometrów.
Las Arkoński
Las Arkoński
Szczecin, Arkońska
Las Arkoński, znany również jako Park Leśny Arkoński oraz Uroczysko Las Arkoński, to leśny teren rekreacyjny o powierzchni 976,9 ha, będący częścią kompleksu promocyjnego Puszcze Szczecińskie. Znajduje się tu między innymi Dolina Siedmiu Młynów. Można tu pospacerować w lesie mieszanym, podziwiać krajobrazy w jednym z wielu punktów widokowych, skorzystać z toru saneczkowego i wyciągu narciarskiego czy też popływać w miejskim kąpielisku.
Park Żeromskiego
Park Żeromskiego
Szczecin, Jana Matejki
Park Żeromskiego, zajmujący 24 ha, jest drugim największym parkiem w Szczecinie, położony jest tuż obok Wałów Chrobrego. Powstał w 1900 r. na terenie zlikwidowanych cmentarzy: Francuskiego i Grabskiego. Można tu znaleźć 177 gatunków drzew i krzewów, głównie liściastych. Z drzew iglastych występuje tu tylko cis. Niektóre z okazów mają ponad 100 lat i 300 cm obwodu. W trakcie spacerów podziwiać można liczne rzeźby i elementy małej architektury.
Dolina Siedmiu Młynów
Szczecin, Emila Zegadłowicza
Dolina Siedmiu Młynów leży w Parku Leśnym Arkońskim nad rzeczką Osówka. Prąd Osówki od wieków wykorzystywany był do napędzania młynów. Wzdłuż jej biegu powstało ich siedem, stąd nazwa Doliny. Po przejściu na napęd elektryczny w przemyśle, młyny z Doliny zamieniono w restauracje, domy kolonijne, hotele. Po II wojnie światowej zachował się tylko jeden z budynków, Ustronie. Obecnie w Dolinie funkcjonuje Polsko-Niemiecki Szlak Turystyczny Siedem Młynów - Gubałówka, który ma na celu zachowanie walorów przyrodniczych Osówki.
Jezioro Szmaragdowe
Szczecin, Kopalniana
Jezioro Szmaragdowe powstało w 1925 r. na skutek zalania odkrywkowej kopalni kredy. To właśnie zawartemu w niej węglanowi wapnia zawdzięcza ono kolor wody, od której to nosi swoją nazwę. Jezioro ma długość 289 m, a szerokość 165 m, zaś najgłębiej dno schodzi na 18 m poniżej tafli wody. Z uwagi na swoje pochodzenie i obecność w wodzie węglanu wapnia, nie posiada ono zbyt wielu form życia biologicznego.
Ogród Różany ("Różanka")
Szczecin, Różanka
Ogród Różany, popularnie zwany Różanką, to ogród o powierzchni 2 ha, założony w 1928 r. z okazji Zjazdu Ogrodników. W 1935 r. ustawiono tu Ptasią Fontannę, jedną z najbardziej znanych atrakcji ogrodu. Odbudowano ją po II wojnie światowej na podstawie zdjęć i rycin. Większość ogrodu przetrwała zawieruchę wojenną nietknięta, dopiero w latach 70. zaczął on podupadać. W latach 2006-2007 odnowiono go, zasadzając m.in. 9 tys. róż 99 gatunków. Wiele z rosnących tu drzew posadzono jeszcze podczas zakładania ogrodu - jest to m.in. świerk serbski, niespotykany poza górami Bośni i Hercegowiny.
Tarzania
Szczecin, Zegadłowicza 1
Park linowy "Tarzania" to jedno z niewielu miejsc w mieście, gdzie można aktywnie wypoczywać czy uprawiać sporty ekstremalne na wysokościach. Ta forma rozrywki została zapoczątkowana we Francji. Park zapewnia jedne z bezpieczniejszych form aktywności. Uczestnicy uczą się opanowania, odpowiedzialności oraz technik utrzymania równowagi. Do tego przełamują barierę lęku wysokości czy zwykłego strachu. Park zapewnia dostęp do licznych atrakcji, takich jak "skok Tarzana", ścianka wspinaczkowa, "pal buszmena" i wiele innych.
Wzgórze Napoleona
Szczecin, Unii Lubelskiej
Wzgórze Napoleona to sztuczny kopiec usypany w 1808 r. przez żołnierzy francuskich, stacjonujących w tej okolicy w czasie okupacji Szczecina. Uczcili w ten sposób 39 urodziny swojego cesarza. Na szczycie wzgórza ustawiona została kolumna z popiersiem Napoleona Bonaparte. Po odbiciu Szczecina przez Niemców w 1813 r., zmieniono pomnik na żeliwną kolumnę zwieńczoną powiększonym Krzyżem Żelaznym (odznaczenie wojskowe), upamiętniając ofiary tamtej wojny. Po 1945 r. zniknęły niemieckie akcenty, pozostała jedynie żeliwna kolumna.