Muzea

Muzeum Geologiczne
Muzeum Geologiczne
Szczecin, Mickiewicza 18
Muzeum Geologiczne powstało w 1994 roku. Jego organizatorem, a zarazem pierwszym kierownikiem był Stanisław Piotrowski. Muzeum należy do Zachodniopomorskiej Izby Turystyki, zostało też wpisane do Rejestru Muzeów Świata. Mieści się w Gmachu Rektoratu Uniwersytetu Szczecińskiego i uważane jest za najlepsze muzeum geologiczne w Polsce. Na wystawie można podziwiać ponad 1500 okazów, wśród nich skały, minerały, skamieniałości, meteoryty i inne. W Muzeum organizowane są wystawy stałe i czasowe, a także prowadzone są prelekcje i odczyty, takie jak warsztaty edukacyjne.
Muzeum Morskie
Muzeum Morskie
Szczecin, Wały Chrobrego 3
Muzeum Morskie mieści się w głównym gmachu Muzeum Narodowego, który zbudowano w latach 1908-1913. Projektantem był Wilhelm Meyer-Schwartau. Budynek utrzymany jest w stylu modernizmu i secesji. Wśród zbiorów Muzeum Morskiego dominują obiekty techniczne, takie jak elementy konstrukcyjne statków, urządzenia pokładowe i napędowe, a także wyposażenie bosmańskie. Dużo jest również przyrządów i pomocy nawigacyjnych, wśród których podziwiać można zbiór historycznych i współczesnych map morskich oraz urządzenia łączności radiowej. Bardzo interesująca jest również kolekcja modeli jednostek pływających.
Muzeum Narodowe
Muzeum Narodowe
Szczecin, Staromłyńska 27
Muzeum Narodowe w Szczecinie posiada 5 oddziałów. Dyrekcja mieści się w Pałacu Sejmu Stanów Pomorskich, podobnie jak Dział Sztuki Dawnej, Dział Archeologii oraz muzealna biblioteka. Powstało w 1945 r. z inicjatywy Lecha Krzekotowskiego i Kazimierza Haski. W zbiorach Muzeum Narodowego w Szczecinie znajduje się obecnie ponad 150 tys. eksponatów, wśród których są takie arcydzieła, jak "Madonna z Dzieciątkiem" czy też najstarsze w kraju figury Najświętszej Maryi Panny. Wśród najcenniejszych zabytków wymienia się laskę magiczną z poroża łosia, która liczy sobie 12 tys. lat. Jest to najstarsze przedstawienie figuralne odkryte na terenie Polski.
Muzeum Techniki i Komunikacji
Muzeum Techniki i Komunikacji
Szczecin, Niemierzyńska 18A
Muzeum Techniki i Komunikacji - Zajezdnia Sztuki powstało w 2006 r., zaś na jego siedzibę wybrano zabytkową zajezdnię tramwajową, którą odpowiednio odnowiono i dostosowano do prezentowania licznych zbiorów. Ta niezwykle imponująca kolekcja obejmuje historię szczecińskiej komunikacji miejskiej, tramwajowej i autobusowej, a także szczeciński przemysł motoryzacyjny. Dzięki temu możemy zobaczyć samochody, motocykle, tramwaje, autobusy, jak również inne pojazdy prototypowe, takie jak: Iskra, Wszędołaz czy LPT, znany z filmów o Panu Samochodziku.
Zamek Książąt Pomorskich (Muzeum Zamkowe)
Zamek Książąt Pomorskich (Muzeum Zamkowe)
Szczecin, Korsarzy 34
Muzeum Zamkowe mieści się w Zamku Książąt Pomorskich, którego historia sięga 1346 r., kiedy Barnim III Wielki rozpoczął budowę tzw. Kamiennego Domu. W zamkowym muzeum zgromadzono wiele ciekawych eksponatów, takich jak Sarkofagi Książąt Pomorskich. Są to zdobione w herby, cytaty, krucyfiksy czy epitafia skrzynie w formie włoskich mebli renesansowych. Najbardziej efektowny jest sarkofag Bogusława XIV, który posiada złocenia i srebrzenia. Obejrzeć tu można ponadto eksponaty archeologiczne z wykopalisk z podzamcza oraz manierystyczny ołtarz z Kunikowa. W muzeum jest także Galeria Gotycka przeznaczona na wystawy czasowe.
Eksperymentarium Eureka
Szczecin, Księdza Piotra Ściegiennego 42
Eksperymentarium Eureka to miejsce, gdzie za pomocą zabawy, poprzez interakcję z różnymi przyrządami, można się wiele nauczyć, doświadczyć nowych wrażeń, przeżyć coś niezwykłego. Otwarta w 2002 r. wystawa posiada obecnie ponad 80 eksponatów, z których praktycznie wszystkie to urządzenia proste w obsłudze, działające na wyobraźnię. Każdy sprzęt posiada instrukcję, która krótko wyjaśnia, co zrobić i jaki efekt uzyskać. Druga jej część wyjaśnia zaobserwowane zjawisko.
Muzeum Archidiecezjalne
Szczecin, Wyszyńskiego 19
Muzeum Archidiecezjalne mieści w swoich zbiorach artystyczno-historycznych dzieła sztuki sakralnej związanej z Pomorzem Zachodnim. Są to np. gotyckie rzeźby usunięte z kościołów parafialnych, rzeźby barokowe, pieczęcie biskupie, parafialne i klasztorne, obrazy wykonane na płótnie i desce, szaty liturgiczne czy też witraże z herbami rodów pomorskich. Można tu także podziwiać mapy Pomorza i chorągwie z katolickiej parafii św. Kazimierza w Berlinie-Moabicie. Część ekspozycji stanowią ponadto pamiątki związane z wizytą papieża Jana Pawła II, która miała miejsce w 1987 roku.
Muzeum Sztuki Współczesnej
Szczecin, Staromłyńska 1
Muzeum Sztuki Współczesnej mieści się w Pałacu pod Głowami, który powstał w latach 1886-1889 z połączenia kliku budynków. Do końca II wojny światowej mieściła się tutaj siedziba władz wojskowych. W 1980 r. otwarto tu Muzeum Sztuki Współczesnej, które gromadziło zbiory już od 1948 roku. Obejmują one najnowszą sztukę polską XIX i początku XX w., ze szczególnym naciskiem na tematykę morską i portret. Podziwiać można także zbiory grafiki, malarstwa, rysunku i rzeźby, wszystkie stworzone w Polsce od końca XVIII wieku.
Planetarium
Szczecin, Wały Chrobrego 1/2
Planetarium mieści się w budynku Akademii Morskiej. Oferta skierowana jest głównie do młodzieży szkolnej i stanowi uzupełnienie treści zawartych w programie nauczania fizyki. Prezentacja obejmuje obraz nieba na różnych szerokościach geograficznych, dobowy ruch ciał niebieskich i zjawiska im towarzyszące, a także podstawowe gwiazdozbiory. Prezentacje w planetarium prowadzą doświadczeni wykładowcy Akademii Morskiej. Planetarium może pomieścić jednorazowo do 30-35 osób, a czas prelekcji wynosi ok. 45 minut.
Podziemne trasy turystyczne
Szczecin, Kolumba 1/6
Podziemne trasy Szczecina to rekonstrukcja schronu przeciwlotniczego z II wojny światowej oraz przeciwatomowego z okresu zimnej wojny. Jest to największy cywilny schron w Polsce z okresu II wojny światowej. Znajduje się on na głębokości ok. 5 pięter. Od najwyższego wyjścia do podłogi dolnego poziomu mierzy sobie 17 m wysokości. W schronie wytyczono dwie tematyczne trasy turystyczne: "II wojna światowa", przedstawiająca m.in. rekonstrukcję życia w schronie podczas nalotów, oraz "Zimna Wojna", która prezentuje historię schronu podczas zimnej wojny. Czas przejścia to ok. 1 godzina.