Muzea

Muzeum Archidiecezjalne
Muzeum Archidiecezjalne
Poznań, Lubrańskiego 1
Poznańskie Muzeum Archidiecezjalne powstało pod koniec XIX wieku z inicjatywy biskupa Floriana Stablewskiego. Głównym celem placówki jest gromadzenie i ekspozycja dzieł sztuki religijnej. Jej siedziba zlokalizowana została w budynku Akademii Lubrańskiego. W zbiorach Muzeum znajduje się wiele bezcennych skarbów, m.in. miecz św. Piotra czy monstrancja króla Jagiełły. Oprócz tak ważnych zabytków w Muzeum możemy podziwiać równie interesujące dzieła Leona Wyczółkowskiego czy kolekcję strojów liturgicznych z różnych epok.
Muzeum Narodowe. Galeria Malarstwa i Rzeźby
Muzeum Narodowe. Galeria Malarstwa i Rzeźby
Poznań, Al. Marcinkowskiego 9
Galeria Malarstwa i Rzeźby jest jednym z oddziałów Muzeum Narodowego w Poznaniu. Mieści się w dwóch budynkach - zabytkowym pochodzącym z 1904 roku oraz nowym skrzydle z przełomu lat 60/70. XX wieku. Możemy tu podziwiać wybitne dzieła sztuki, m.in. jedyny w Polsce obraz Claude'a Moneta zatytułowany "Plaża w Pourville". Ważnym elementem zbiorów są również kolekcje dzieł polskich artystów, np. Jacka Malczewskiego czy Olgi Boznańskiej.
Muzeum Sztuk Użytkowych
Muzeum Sztuk Użytkowych
Poznań, Góra Przemysła 1
Muzeum Sztuk Użytkowych jest oddziałem poznańskiego Muzeum Narodowego. Mieści się w zabytkowym budynku zaprojektowanym przez Antoniego Höhne. W swoich zbiorach, podzielonych na 6 działów, Muzeum zgromadziło tysiące zabytków sztuki użytkowej z całego świata. Możemy tu podziwiać m.in. zastawy porcelanowe, biżuterię, zegary, wyroby rusznikarskie, gobeliny oraz meble, przede wszystkim gdańskie i śląskie.
Wielkopolskie Muzeum Wojskowe
Wielkopolskie Muzeum Wojskowe
Poznań, Stary Rynek 9
Wielkopolskie Muzeum Wojskowe powstało w 1919 roku z rozkazu generała broni Józefa Dowbor Muśnickiego. Obecnie znajduje się ono w pawilonie wybudowanym w miejscu średniowiecznych Sukiennic. Zbiory liczą ponad 40 tysięcy eksponatów i są podzielone na trzy kategorie. W muzeum możemy podziwiać przekrój broni, począwszy od XI wieku do czasów współczesnych. Oprócz uzbrojenia w zbiorach znajdują się także mundury, z których najstarsze pochodzą z XIII wieku. Niewątpliwą gratką dla pasjonatów historii będzie również wystawa poświęcona odznaczeniom wojskowym.
Muzeum Archeologiczne
Poznań, Wodna 27
Poznańskie Muzeum Archeologiczne mieści się w zabytkowym Pałacu Górków. Zostało utworzone w 1945 roku. Wystawy tematyczne pokazują pradzieje Wielkopolski, sztukę naskalną Afryki, archeologię Sudanu oraz życie w starożytnym Egipcie. Wielką ciekawostką jest obelisk Ramzesa II. Muzeum organizuje także lekcje muzealne oraz współpracuje z Młodzieżowym Klubem Miłośników Archeologii.
Muzeum Armii "Poznań"
Poznań, Al. Armii Poznań
Muzeum Armii "Poznań" zajmuje się gromadzeniem i ekspozycją zabytków przedmiotów i dokumentów związanych z Armią Poznań, a także polskim podziemiem okresu II Wojny Światowej. Muzeum znajduje się w zachodniej części zabytkowego Fortu Winiary, a dokładnie ocalały z pożogi wojennej i nierozebrany po 1945 r. korytarz kazamatowy. Na wystawach możemy podziwiać zachowaną w doskonałym stanie broń, mundury i dokumenty związane z Armią Poznań. Eksponaty te są unikatami, dlatego wizyta w Muzeum będzie niezapomnianym przeżyciem dla każdego entuzjasty polskiej historii.
Muzeum Etnograficzne
Poznań, Grobla 25
Muzeum Etnograficzne oficjalnie powstało w 1974 roku. Dzisiaj stanowi oddział Muzeum Narodowego w Poznaniu. Znajduje się w klasycystycznym budynku dawnej loży masońskiej. Jednostka zajmuje się gromadzeniem eksponatów związanych z rozwojem kultury polskiej, a także europejskiej i pozaeuropejskiej. Na wystawach możemy podziwiać zbiory z różnych zakątków świata, nawet tak egzotycznych jak Kongo Belgijskie czy Amazonia. Muzeum prowadzi także działalność edukacyjną w postaci lekcji muzealnych i prelekcji.
Muzeum Historii Miasta Poznania
Poznań, Stary Rynek 1
Powstałe w 1954 roku Muzeum Historii Miasta Poznania jest oddziałem Muzeum Narodowego w Poznaniu. Mieści się ono w zabytkowym budynku Ratusza. Jego zbiory ukazują historię miasta od XIII wieku do czasów współczesnych. Do najcenniejszych eksponatów należy pastorał z Limoges, a także zegar z XVI wieku. Ciekawostką są również fotografie i dokumenty ukazujące dzieje miasta.
Muzeum Instrumentów Muzycznych
Poznań, Stary Rynek 45
Muzeum Instrumentów Muzycznych znajduje się przy Starym Rynku. Jest jedyną w Polsce placówką zajmującą się historycznymi instrumentami muzycznymi. Zbiory liczące około 2500 eksponatów podzielone są na cztery działy. W muzeum możemy podziwiać bogatą kolekcję instrumentów klawiszowych, dętych i smyczkowych. Eksponaty pochodzą z całego świata, wśród nich jest wiele unikatów na skalę europejską. Oprócz działalności wystawienniczej muzeum zajmuje się konserwacją i budową replik zabytkowych instrumentów.
Muzeum Literackie H. Sienkiewicza
Poznań, Stary Rynek 84
Muzeum Literackie Henryka Sienkiewicza zostało założone przez Ignacego Mosia w 1978 roku. Mieści się ono w zabytkowej staromiejskiej kamienicy. Muzeum skupia się na pozyskiwaniu i eksponowaniu pamiątek związanych z Henrykiem Sienkiewiczem. W zbiorach znajdują się m.in. rękopisy listów i utworów, popiersie i odlew dłoni Pisarza oraz pamiętnik Marii Radziejewskiej, jego ukochanej. Jednostka organizuje także wydarzenia i wystawy niezwiązane z H. Sienkiewiczem, m.in. wystawy rzeźby, malarstwa i fotografii.
  • 1
  • 2