Pomniki, obiekty

Pomnik Dekalogu
Pomnik Dekalogu
Łódź, Park Staromiejski
Pomnik Dekalogu został postawiony w Parku Staromiejskim (przez niektórych zwanym Parkiem Śledzia) w 1995 roku. Autorem rzeźby jest Gustaw Zemła, zaś projekt otoczenia pomnika wykonano w pracowni architektonicznej Jacka Jańca. Figura przedstawia postać Mojżesza, który w dłoniach trzyma tablice Dekalogu. Pomnik postawiono w miejscu, gdzie przed wojną stała synagoga gminna Alte Szil. Została zniszczona przez nazistów w trakcie II wojny światowej.
Zaczarowany ołówek
Zaczarowany ołówek
Łódź, Traugutta 18
Zaczarowany Ołówek to pomnik głównych bohaterów bajki - Piotrka i jego psa. Rzeźba jest częścią Łodzi Bajkowej, szlaku spacerowego przedstawiającego postaci z seriali dla dzieci Studia Małych Form. Odsłonięta w 2011 r., została zaprojektowana przez Magdalenę Walczak i Marcina Mielczarka na podstawie projektu postaci stworzonego przez Karola Baranieckiego. Tak, jak i w bajce, tak w pomniku główną rolę odgrywa ołówek - rysunki stworzone za jego pomocą przez Piotrka, materializowały się.
Fontanna Miłości
Łódź, pl. Wolności
Fontanna Miłości znajduje się na łódzkim Placu Wolności. Powstała w okresie międzywojennym, jest dziełem uczniów Szkoły Rzemiosł Towarzystwa Salezjańskiego. W 2004 r. fontanna została odrestaurowana i oświetlona, co uczyniło z niej bardzo popularną atrakcję turystyczną, zwłaszcza wśród młodych par.
Fortepian Rubinsteina
Łódź, Piotrkowska 78
Fortepian Rubinsteina to pomnik na cześć pianisty żydowskiego pochodzenia - Artura Rubinsteina, znajdujący się w Galerii Wielkich Łodzian. Mieści się przed kamienicą przy ul. Piotrkowskiej 78, gdzie kiedyś mieszkał słynny pianista. Odsłonięcie pomnika nastąpiło w 2000 r. z okazji Światowego Spotkania Łodzian, autorem pomysłu jest Marcel Szytenchelm. Figura z brązu przedstawia muzyka siedzącego przy fortepianie, którego klapa stylizowana jest na ptasie skrzydło. Obok umieszczono klucz wiolinowy.
Fotel Jaracza
Łódź, Piotrkowska 152
Fotel Jaracza to pomnik przedstawiający Stefana Jaracza, aktora teatralnego i filmowego, a także założyciela i dyrektora warszawskiego teatru Ateneum. Jest on częścią Galerii Wielkich Łodzian i został odsłonięty w 2006 r. przy ulicy Piotrkowskiej 152. Brązową figurę stworzyli poznańscy odlewnicy Jerzy i Robert Sobocińscy, wg projektu Marcela Szytenchelma. Postać Jaracza siedzi w jednym z czterech foteli teatralnych, pozostawiając pozostałe wolne dla przechodniów i turystów, stanowiąc atrakcyjne miejsce na zrobienie pamiątkowych zdjęć.
Kapliczki Św. Antoniego i Św. Rocha
Łódź, Wycieczkowa 75
Kapliczki św. Rocha i św. Antoniego znajdują się w Lesie Łagiewnickim. Dzięki temu są atrakcyjnym punktem na trasie wycieczek rowerowych i pieszych. Kapliczka św. Antoniego jest najstarszym łódzkim zabytkiem - zbudowano ją w 1676 r. w miejscu, gdzie obecnie stoi kościół pw. św. Antoniego. Kapliczkę przeniesiono na jej obecne miejsce w 1682 roku. Jest ona częstym punktem odwiedzin ze względu na wewnętrzne źródełko, które podobno posiada właściwości uzdrawiające.
Lampiarz
Łódź, Piotrkowska 37
Pomnik Lampiarza, znany również jako Lampiarz, to brązowa rzeźba będąca częścią Galerii Wielkich Łodzian. Przedstawia anonimowego elektryka wymieniającego żarówkę w lampie. Jego kufer służy przechodniom i turystom jako ławeczka i atrakcyjne miejsce na zrobienie ciekawych zdjęć. Odsłonięcie figury nastąpiło w 2007 r. przy ul. Piotrkowskiej 37, z okazji 100-lecia istnienia pierwszej łódzkiej elektrowni. Autorem projektu jest Marcel Szytenchelm, fundatorami zaś Dalkia Łódź SA oraz Łódzki Zakład Energetyczny.
Mały Pingwin Pik-Pok
Łódź, al. Unii Lubelskiej 4
Pomnik Pik-Poka na fali należy do serii Łódź Bajkowa, która przedstawia postaci z bajek Studia Małych Form Filmowych Se-ma-for. Pik-Pok to pingwinek, któremu znudziło się siedzenie na Wyspie Śnieżnych Burz, i który wyruszył zwiedzać świat. Autorami odsłoniętego w 2010 r. pomnika z brązu są Magdalena Walczak i Marcin Mielczarek, którzy wykorzystali projekt Tadeusza Wilkosza.
Minizdroje
Łódź, Piotrkowska
Minizdroje działają w Łodzi od 2009 roku. Zostały uruchomione w ramach programu Fontanny dla Łodzi, który na ul. Piotrkowskiej postawił publiczne uliczne źródła wody pitnej. W 90% są one zasilane wodami gruntowymi. Zdroje stoją w czterech miejscach: w Pasażu Schillera, w Pasażu Rubinsteina, przy skrzyżowaniu z ul. Roosevelta i przy domu handlowym "Magda". Mają kształt kolumn z misami, ozdobione są rzeźbami dzieci i ryb. Koncepcję architektoniczną wykonał Krzysztof Wardecki, zaś autorami fontann są Magdalena Walczak i Marcin Mielczarek.
Największe graffiti na świecie
Łódź, Piotrkowska 152
Największe graffiti na świecie znajduje się przy ul. Piotrkowskiej 152. Powstało w 2001 r. na powierzchni ponad 900 m². Przy jego malowaniu wykorzystano ponad 1000 puszek farby. Dzięki swojemu rozmachowi trafiło do Księgi Rekordów Guinnessa. Autorami graffiti jest grupa Design Futura. Projekt malowidła powstał w trakcie akcji Kolorowa Tolerancja. Mural przedstawia łódź płynącą po miejskich falach ul. Piotrkowskiej.