Pomniki, ogrody, przyroda

Las Łagiewnicki
Las Łagiewnicki
Łódź, Wycieczkowa 75
Las Łagiewnicki znajduje się w północno-wschodniej części Łodzi. Jest to największy w Europie kompleks leśny, położony w obrębie miasta, zajmujący 1250 hektarów. Swoją nazwę zyskał dzięki XI-wiecznej osadzie Łagiewniki. Las charakteryzuje się wyżynnym krajobrazem o zróżnicowanej rzeźbie terenu. Większość drzew stanowią dęby szypułkowe i bezszypułkowe, w niektórych regionach można znaleźć nawet 200-letnich przedstawicieli tych gatunków. Poza tym w lesie zobaczyć można prawie 100 innych gatunków drzew i krzewów.
Park Ocalałych
Park Ocalałych
Łódź, Wojska Polskiego
Park Ocalałych został otwarty w 2004 r., w 60. rocznicę likwidacji żydowskiego getta. Upamiętnia on wszystkich, którzy przeszli w trakcie II wojny światowej przez Litzmannstadt Ghetto. Zaprojektowała go Grażyna Ojrzyńska, zaś pomysłodawczynią była Halina Elczewska, która została wywieziona z getta do obozu Auschwitz. W parku specjalnie oznaczone drzewka sadzą ocaleni z Holocaustu. Znajdują się tutaj pomniki upamiętniające te tragiczne wydarzenia, a także poświęcone bohaterom - Sprawiedliwym wśród Narodów Świata, czy kuriera Jana Karskiego.
Park Źródliska
Park Źródliska
Łódź, Piłsudskiego
Park Źródliska to najstarszy łódzki park. Założony w 1840 r. jako Ogród Spacerowy. Park, mimo usytuowania w centrum miasta, jest miejscem cichym i spokojnym, pozwalającym wyciszyć się po całym dniu w pracy. Spacery licznymi alejkami czy chwila odpoczynku nad stawem i podziwianie fontann pozwalają na chwilę zapomnieć o troskach. Znajduje się tu również słynna łódzka Palmiarnia, gdzie można podziwiać nawet 130-letnie palmy. W 2007 r. park został uznany za najpiękniejszy pod względem urody w Polsce i piąty w Europie. Pokonał w walce o tytuł ponad 170 pretendentów z kraju.
Rudzka Góra
Rudzka Góra
Łódź, Starorudzka
Rudzka Góra to częściowo sztuczne wzniesienie, górujące nad Łodzią, ze swoim szczytem na wysokości 230 m n.p.m. Nazywana płucami miasta, pozwala oderwać się od hałasu i szybkiego trybu życia w metropolii, bez wyjeżdżania w prawdziwe góry. W 2009 r. otwarto tu wyremontowaną skocznię K-15, na której trenują młodzi pasjonaci skoków narciarskich. Na Rudzkiej Górze znajduje się także specjalnie wybudowana trasa rowerowa oraz 580-metrowy tor saneczkowy, który działa przez cały rok. Można tu również zjeść oryginalne, tradycyjne jadło góralskie w bacówce u podnóża góry.
Miejski Ogród Zoologiczny
Łódź, Konstantynowska 8/10
Miejski Ogród Zoologiczny w Łodzi to jedna z 15 istniejących w Polsce placówek tego typu. Nie należy do największych w kraju, ma powierzchnię 16,4 ha, co daje mu 10. miejsce na liście. Jednakże o atrakcyjności stanowi jego zwierzostan, który stawia go na 4. z 5. pozycji w Polsce - zwiedzający mogą podziwiać 392 gatunki zwierząt, obejmujące 2 826 osobników. W celu urozmaicenia wizyt dla najmłodszych, w ostatnich latach ZOO powiększyło się o plac zabaw. Do tego stale rozbudowywane jest mini ZOO, gdzie dzieci mają bezpośrednią styczność ze zwierzętami.
Ogród Botaniczny
Łódź, Krzemieniecka 36/38
Ogród Botaniczny w Łodzi otworzono w 1929 roku. Nosi on imię Jakuba Mowszowicza, polskiego botanika i profesora Uniwersytetu Łódzkiego. Powierzchnia 67 ha stawia łódzki Ogród Botaniczny na pierwszym miejscu pod względem rozmiaru. 3500 różnych gatunków roślin prezentowanych jest w 9 różnych działach przez 7 miesięcy w roku. Od 2001 r. prowadzone są w Ogrodzie ścieżki dydaktyczne, dotyczące różnych roślin. Częścią Ogrodu jest Palmiarnia.
Palmiarnia
Łódź, Piłsudskiego 61
Palmiarnia w Łodzi została otworzona w 1956 roku. Jest jednym z najnowocześniejszych w Europie obiektów tego typu. Stanowi też jeden z najciekawszych budynków w Łodzi. Można tu podziwiać 4500 okazów z 1100 gatunków w 3 działach. Wśród palm wytyczone są ścieżki, w wielu miejscach umiejscowione są ławeczki, na których w każdej chwili można usiąść i podziwiać olbrzymie tropikalne drzewa. Dla zainteresowanych prowadzone są zajęcia dydaktyczne.