Pomniki, ogrody, przyroda

Kamieniołomy na Zakrzówku
Kamieniołomy na Zakrzówku
Kraków, Zielna
Kamieniołomy na Zakrzówku to znane wśród mieszkańców Krakowa miejsce wypoczynkowe. Niegdyś wydobywano tu wapień, obecnie znajduje się tu zalew, bardzo popularny wśród nurków. W pobliżu znajdują się ściany wspinaczkowe, zwane Skałkami Twardowskiego, legendarnego czarnoksiężnika. Ciekawostką jest fakt, że w latach 1940-1941 pracował tu Karol Wojtyła, przyszły papież Jan Paweł II.
Ogrody profesorskie
Ogrody profesorskie
Kraków, Jagiellońska 17
Ogrody Profesorskie - w 1467 r. ogród i sad rozciągały się od południowego zachodu Collegium Maius do murów miejskich. Warzywa i owoce w nim zebrane trafiały na stół profesorski w refektarzu Collegium. Ogród odnowiono w latach 2009-2010: wybrukowano alejki, postawiono drewniane ławeczki, zainstalowano efektowne oświetlenie, starannie dobrano rośliny. W ogrodzie zainstalowano także interaktywne modele pięciu przyrządów naukowych. Każdy nawiązuje do innego etapu rozwoju krakowskiej uczelni. Wejście do ogrodu znajduje się przy ul. Jagiellońskiej 17. Ogród jest ogólnodostępny od kwietnia do października.
Planty krakowskie
Planty krakowskie
Kraków, Planty
Planty Krakowskie to 4-kilometrowy pas zieleni, otaczający Stare Miasto. Powstały one w miejscu dawnych fortyfikacji i murów obronnych, a decyzja o ich utworzeniu podjęta została w 1820 roku. Pomysłodawcą i twórcą Plantów był Feliks Radwański. Początkowe prace polegały m.in. na zasypaniu fosy, następnie całość obsadzono krzewami i drzewami, założono trawniki. Planty stały się modnym miejscem spacerów, spotkań, a nawet oficjalnych uroczystości. Pod koniec XIX w. zapadła decyzja o upiększeniu Plantów, pojawiły się pomniki wybitnych postaci, m.in. Władysława Jagiełły i Królowej Jadwigi, Artura Grottgera, Mikołaja Kopernika, czy dla uczczenia Juliusza Słowackiego rzeźba przedstawiająca jedną z postaci jego tragedii, Lillę Wenedę. Do 1931 r. stał tu także pomnik Fryderyka Chopina, dzisiaj ku czci kompozytora oko cieszy muzyczna fontanna w kształcie młoteczków fortepianu.
Krakowski Tramwaj Wodny
Kraków, Bulwar przy ulicy Flisackiej
Krakowski Tramwaj Wodny jako atrakcja wiślana został uruchomiony w czerwcu 2009 roku. Tramwaj kursuje na dwóch pętlach: tzw. małej krakowskiej - trasa od ul. Flisackiej do Galerii Kazimierz, oraz dużej podkrakowskiej - trasa od ul. Flisackiej do Tyńca, przy czym ta linia obsługiwana jest tylko w dni wolne od pracy. Obecnie na małej trasie funkcjonuje siedem przystanków, w tym 2 tymczasowe. Niecodzienne widoki i oglądanie Krakowa z innej perspektywy, to z pewnością duża zaleta wycieczek po Wiśle.
Ogród Doświadczeń
Kraków, al. Pokoju 68
Ogród Doświadczeń im. Stanisława Lema to pierwszy sensoryczny park w Polsce. Został otwarty w 2007 r. i od tamtej pory edukuje młodych i starszych. Na sześciu hektarach znajduje się 60 urządzeń z zakresu optyki, mechaniki i akustyki. Na terenie parku znajduje się m.in. zrekonstruowana fosa i wieża widokowa. Naukowe obiekty pozwalają w przyjemnych warunkach zapoznać się z prawami nauki. Odwiedzający mają okazję spojrzeć przez gigantyczny kalejdoskop, zobaczyć rozszczepienie światła, uderzyć w wielkie gongi czy zgłębić prawa Newtona i Kartezjusza. Jest to idealne miejsce na rodzinną naukę poprzez zabawę.
Park im. Wojciecha Bednarskiego
Kraków, Parkowa 10
Park im. Wojciecha Bednarskiego został otwarty w 1896 r. w wyniku rekultywacji kamieniołomu wapieni. Ma powierzchnię 13,5 ha, znaleźć tu można ok. 100 gatunków drzew i krzewów. Podzielone są one tematycznie na aleje, np. Aleja Okrężna otoczona jest jesionami, a Aleja Cienista to z kolei rzędy klonu pospolitego. W parku znaleźć można pozostałości po ziemnych umocnieniach kleszczowo-bastionowych, które powstały w XVIII wieku. Organizowane są tu liczne imprezy plenerowe, mające głownie charakter pikników.
Rejsy po Wiśle
Kraków, Bulwar Czerwieński 1
Rejsy statkiem Legenda to niepowtarzalna okazja, aby zobaczyć Kraków z nieco innej perspektywy. Wycieczki ruszają spod wzgórza wawelskiego i trwają 60 minut. Na trasie można podziwiać najpopularniejsze zabytkowe miejsca Krakowa, położone nad brzegiem Wisły, m.in. Klasztor Norbertanek; Kopiec Kościuszki, Dom Papieża Jana Pawła II, Muzeum Sztuki i Kultury Japońskiej Manggha, a także dzielnicę Kazimierz. Dla chętnych przygotowano także krótsze wycieczki, 30-minutowe, w których środkiem transportu są gondole. Pływają one tymi samymi trasami co statek Legenda. Statek i gondole można wypożyczyć także na specjalne okazje, np. zaręczyny czy obchody ważnej rocznicy.