O Bydgoszczy

Bydgoszcz jest największym miastem województwa kujawsko-pomorskiego, a także jednym z największych miast Polski pod względem ludności oraz powierzchni. Jest dynamicznie rozwijającym się ośrodkiem przemysłu i handlu, przede wszystkim słynie z produkcji taboru kolejowego i tramwajowego. Bydgoszcz to atrakcyjne miejsce dla inwestorów. Znajdują się tu liczne przedsiębiorstwa z branży informatycznej i usług dla biznesu oraz międzynarodowy port lotniczy.

Bydgoszcz to także miasto nauki i kultury. Znajduje się tu solidne zaplecze naukowe, w tym szkoły wyższe, na których wykształcenie zdobywa wielu studentów. Miłośnicy kultury mogą wybrać się do pobliskiej opery, filharmonii lub teatru. W mieście mieszczą się ciekawe muzea, galerie sztuki i kina. Organizowane są tu cykliczne imprezy, w tym przeglądy i festiwale kulturalne, a także wydarzenia sportowe, a nocleg można zarezerwować w jednym z hoteli. W Bydgoszczy podziwiać można również przykuwające uwagę zabytki architektury.

Bydgoszcz to również tereny zielone, które zajmują aż połowę miasta. Mieszczą się tu liczne parki i skwery, w tym największy park miejski w kraju. Otoczenie lasów to atut miasta.

Dowiedz się więcej o Bydgoszczy

Historia

Zgodnie z legendą pierwszymi osadnikami, którzy dotarli na teren obecnej Bydgoszczy, byli Byd i Gost. Przybyli oni w pierwszej połowie XI wieku z południa Polski i stwierdzili, że znaleźli miejsce idealne. Bliskość Wisły, lasów i jezior oraz położenie na skrzyżowaniu dróg sprawiły, że osadnicy założyli tu gród Bydgost.

Pierwsze wzmianki o Bydgoszczy pojawiły się w kronice Galla Anonima, gdy Bolesław Krzywousty włączył gród w granice państwa polskiego. W XIV wieku ziemia bydgoska została zniszczona w wyniku wojen prowadzonych przez Władysława Łokietka z Krzyżakami. Okupację krzyżacką zakończył dopiero Kazimierz Wielki. Strategiczne położenie sprawiło, że Bydgoszcz uzyskała prawa miejskie w 1346 roku, co przyczyniło się do rozwoju miasta szczególnie w dziedzinie handlu i rzemiosła. Sukcesy zostały przerwane przez potop szwedzki oraz wielką wojnę północną, a miasto zostało doprowadzone wówczas do ruiny.

W wyniku pierwszego rozbioru Polski Bydgoszcz została przyłączona do Prus. W tym czasie został zbudowany Kanał Bydgoski. W wyniku zwycięstwa Napoleona nad Prusami Bydgoszcz została włączona do Księstwa Warszawskiego, jednak po klęsce Napoleona znów powróciła w granicę Prus. Miasto znów zaczęło się rozwijać, powstały zakłady przemysłowe.

Zgodnie z ustaleniami traktatu wersalskiego Bydgoszcz wróciła do Polski. Podczas drugiej wojny światowej okupacja hitlerowska przyniosła około 10 000 ofiar. Po wojnie miasto rozwijało się, powstawały nowe przedsiębiorstwa, a liczba ludności wzrastała. Dziś Bydgoszcz jest jednym z największych i najludniejszych miast w kraju, które stale się rozwija.

Ludność

Według danych z 2015 roku Bydgoszcz liczy 355 645 mieszkańców. Od końcówki lat 90. liczba ludności stale spada, czego przyczyną jest ujemny przyrost naturalny oraz migracje.

W 1945 r. miasto zamieszkiwało 146 000 mieszkańców, z czego 28% była to ludność pochodzenia niemieckiego. Warto pamiętać, że po wojnie Bydgoszcz zajmowała 8-9 miejsce pod względem liczby ludności wśród miast polskich. W latach 70. liczebność wzrastała o 22%, w latach 80. już jedynie o 9%.

Kultura

W Bydgoszczy znajdziemy wiele miejsc związanych w kulturą. Jednym z nich jest Teatr Polski im. Hieronima Konieczki w Bydgoszczy. To największy i najbardziej znany teatr w mieście, który mieści się przy al. Adama Mickiewicza. Co roku w okresie jesiennym teatr organizuje ogólnopolski Festiwal Prapremier, na którym prezentowane są prapremiery sztuk teatralnych.

Kolejne warte odwiedzenia miejsce to teatr operowy Opera Nova, który pełni też funkcję teatru muzycznego. Jest to jedyny tego typu obiekt w całym województwie kujawsko-pomorskim. Miłośnicy koncertów muszą odwiedzić Państwową Filharmonię Pomorską im. Ignacego Jana Paderewskiego. To nie tylko muzyczne centrum miasta, ale także galeria sztuki. Organizowane są tu koncerty symfoniczne i kameralne. Posłuchamy muzyki wszystkich epok, od muzyki dawnej po wykonania dzieł współczesnych.

Bydgoszcz może pochwalić się również organizacją Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych Camerimage. To największy i najbardziej znany festiwal, który promuje dokonania autorów zdjęć filmowych i podkreśla ich znaczenia jako artystów. Co roku w ramach festiwalu przyznawane są nagrody dla operatorów, a miasto gości wiele znanych osobistości świata filmu. To ważne wydarzenie dla wszystkich kinomanów.

W Bydgoszczy organizowane są inne cykliczne wydarzenia, m.in. Festiwal Filmów Animowanych ANIMOCJE, Bydgoski Festiwal Operowy, Bydgoski Festiwal "Podróżnicy" czy Bydgoski Festiwal Muzyczny.

Klimat

Miasto położone jest w strefie klimatu umiarkowanego przejściowego. Klimat określany jest jako kontynentalny pod względem ilości opadów oraz oceaniczny pod względem temperatury. Na klimat miasta wpływają rozmaite odmiany mas powietrza polarnego morskiego, arktycznego, kontynentalnego i zwrotnikowego. Pojawiają się fronty chłodne, a latem występują burze i zwiększa się prędkość wiatru.

Wśród cech klimatu Bydgoszczy należy wymienić występowanie tak zwanej miejskiej wyspy ciepła. Oznacza to, że wieczorem, w nocy i o poranku temperatura powietrza jest minimalnie wyższa niż na terenach pobliskich. Znaczenie ma tutaj zwarta infrastruktura miejska, w której przeważa nawierzchnia betonowa i asfaltowa.

Architektura

W ofertach biur podróży znajdziemy informacje o interesującej architekturze różnych epok. Miasto może pochwalić się zabytkowymi spichlerzami. Stare Spichlerze, kiedyś wykorzystywane do magazynowania produktów, wyróżniają się charakterystycznym sposobem budowy.

W Bydgoszczy zachowało się też sporo zabudowy, która powstała w czasach, gdy miasto było pod panowaniem pruskim. Budynki te wyróżniają się niezwykłymi detalami. Wśród zabytków warto wymienić budynek Poczty Głównej w stylu neogotyckim.

Szczególnie warta uwagi jest ulica Gdańska, przy której mieści się wiele zabytkowych kamienic. Różnorodność styli może zadziwić - znajdują się tu kamienice neobarokowe, modernistyczne, neorenesansowe, manieryczne.

Interesującym przykładem jest architektura przełomu XX I XXI wieku. Gmach Opery Novej jest jednym z najdłużej powstających budynków w kraju, budowany był od początku lat 70., aż do 2006 roku. Przyczyną opóźnienia było skomplikowanie prac oraz wysokie ceny materiałów. Innym wartym uwagi obiektem jest siedziba BRE Banku. Projektanci tego nowoczesnego budynku mieli na uwadze szacunek do przeszłości i otoczenia.

Gospodarka

Bydgoszcz jest największym ośrodkiem gospodarczym w regionie kujawsko-pomorskim, a ósmym w całym kraju. Miasto stawia na usługi i przemysł. Branże, które mają szczególne znaczenie, to branża chemiczna, informatyczna, elektromaszynowa oraz spożywcza.

Miasto słynie przede wszystkim z miejscowego przedsiębiorstwa, jakim są Pojazdy Szynowe Pesa Bydgoszcz, które zajmują się produkcją taboru kolejowego i tramwajowego.

Od 2004 roku działa tu Bydgoski Park Przemysłowo-Technologiczny zajmujący 283 ha, który stwarza idealne warunki do prowadzenia działalności gospodarczej. Do plusów należą możliwość skorzystania z ulgi podatkowej, bliskość szlaków komunikacyjnych oraz dostępne media. Na uwagę zasługują również rozwijające się centra biurowo-biznesowe, w których prowadzi się przedsiębiorstwa z branży IT i finansów.

Mapa / dzielnice

Granice miasta na przestrzeni lat zmieniały się i obszar nieustannie się zwiększał. W latach 70. przyłączono do miasta pobliskie tereny wraz z miastem Fordon. Miasteczko niegdyś liczące jedynie 8 tysięcy mieszkańców jest dziś dzielnicą mieszkaniową zamieszkiwaną przez prawie 70 tysięcy osób.

Miasto podzielone jest na osiedla. Zgodnie z kolejnością alfabetyczną bydgoskie osiedla są to Bartodzieje, Bielawy, Błonie, Bocianowo-Śródmieście-Stare Miasto, Brdyujście, Bydgoszcz Wschód-Siernieczek, Czyżkówko, Flisy, Glinki-Rupienica, Górzyskowo, Jachcice, Kapuściska, Leśne, Łęgnowo, Łęgnowo Wieś, Miedzyń-Prądy, Nowy Fordon, Okole, Osowa Góra, Piaski, Smukała-Opławiec-Janowo, Stary Fordon, Szwederowo, Tatrzańskie, Tereny Nadwiślańskie, Wilczak-Jary, Wyżyny, Wzgórze Wolności, Zimne Wody-Czersko Polskie.