Słownictwo związane z rynkiem motoryzacyjnym bywa specyficzne - także, gdy dotyczy sprzedaży, zakupu czy wynajmu aut. By jednak wiedzieć, o czym mówią sprzedawcy, kupujący lub pracownicy wypożyczalni samochodów, warto poznać najważniejsze terminy.

Z myślą o osobach zainteresowanych kupnem, sprzedażą bądź wynajmem pojazdów, stworzyliśmy branżowy słownik. Dzięki zawartym w nim najpopularniejszym terminom, rynek motoryzacyjny nie będzie już skrywał przed Tobą wielu tajemnic. Już nie musisz zastanawiać się, co oznacza leasing, wpłata własna, wykup, karta pojazdu, wynajem krótkoterminowy czy minileasing. Wyjaśnienie ważnych terminów znajdziesz właśnie tutaj. Wystarczy, że zajrzysz do słownika, a wszelkie wątpliwości i niejasności zostaną rozwiane.

Słownik

  • Car rent - Określenie pochodzące z języka angielskiego, które często stosowane jest przez właścicieli firm wynajmujących samochody. Oznacza wypożyczalnię samochodów, oferującą zarówno wynajem długoterminowy, jak i krótkoterminowy.
  • Deklaracja PCC-3 - Deklaracja, którą należy złożyć w urzędzie skarbowym po zakupie samochodu używanego. Wraz z deklaracją trzeba zapłacić podatek - zgodnie z wartością nabytego pojazdu. Na złożenie deklaracji kierowca ma 14 dni
  • Kalkulator leasingowy - Narzędzie dostępne online, które pozwala na oszacowanie kosztów leasingu samochodowego. Dzięki niemu kierowca może orientacyjnie poznać wysokość wkładu własnego, raty leasingowej oraz wartości wykupu.
  • Karta pojazdu - Dokument wystawiany na konkretny pojazd. Zawiera wszystkie informacje dotyczące auta, m.in. dane obecnego właściciela, dane poprzedniego właściciela, wszelkie zmiany dokonywane w samochodzie.
  • Leasing - Jedna z form finansowania pojazdu. Polega na korzystaniu z samochodu w zamian za opłacanie comiesięcznych rat. Stanowi formę pośrednią między kredytem samochodowym a wynajmem auta.
  • Leasingodawca - Firma, która oferuje usługę leasingu. W ramach umowy przekazuje leasingobiorcy pojazd w użytkowanie w zamian za comiesięczne raty. Po zakończeniu umowy, leasingodawca może sprzedać pojazd użytkownikowi.
  • Minilease - Jedna z ofert firm zajmujących się wypożyczaniem pojazdów. Stanowi formę pośrednią między wynajmem krótkoterminowym a umową leasingową. W ramach umowy kierowca może wynająć samochód na okres od 1 miesiąca do 12 miesięcy w niższej cenie niż wynajem na krótki okres.
  • Pojazd z OC sprawcy - Samochód z wypożyczalni, który należy się poszkodowanemu kierowcy. Płatność za wynajem pojazdu leży po stronie ubezpieczyciela sprawcy.
  • Rata leasingowa - Comiesięczny koszt związany z podpisaniem umowy leasingowej, na mocy której leasingodawca zobowiązuje się odpłatnie oddać w użytkowanie pojazd leasingobiorcy. Na wysokość raty leasingowej składa się część kapitałowa i część odsetkowa.
  • Transfer z szoferem - Usługa firm zajmujących się wypożyczaniem samochodów, która obejmuje również przewóz z kierowcą. To idealne rozwiązanie np. w przypadku imprez okolicznościowych lub osób, które chcą wynająć samochód, jednak niepewnie czują się w obcym aucie.
  • Umowa kupna- sprzedaży - Umowa podpisywana przy nabywaniu / sprzedaży auta. Zawiązują ją: sprzedawca oraz nabywca. Umowa określa m.in. wartość sprzedawanego samochodu oraz inne kwestie związane z transakcją.
  • Umowa leasingowa - Umowa podpisywana przez leasingodawcę i leasingobiorcę. Określa warunki leasingu samochodowego, w tym: czas trwania leasingu, wysokość wpłaty własnej, wysokość rat leasingowych, wartość wykupu. Stanowi podstawę ewentualnych roszczeń.
  • Umowa najmu - Umowa podpisywana przez kierowcę zamierzającego wynająć pojazd i firmę działającą jako wypożyczalnia pojazdów. Dokument określa warunki najmu, w tym: okres trwania umowy, wysokość opłat, informacje o dodatkowych kosztach itp.
  • Usługa dotankowania - Dodatkowa usługa świadczona przez firmę zajmującą się wynajmem pojazdów. Jej istotą jest uzupełnienie brakującego paliwa przy zwrocie auta. Firma za usługę pobiera opłatę, obejmującą standardowy koszt paliwa oraz prowizję.
  • Wpłata własna - Inaczej: czynsz inicjalny. Jest to koszt, jaki musi ponieść leasingobiorca w ramach leasingu pojazdu. Wysokość wpłaty własnej ustalana jest indywidualnie na bazie negocjacji leasingobiorcy z leasingodawcą.
  • Wykup - Jest to kwota pozwalająca na wykupienie użytkowanego pojazdu w ramach umowy leasingowej. Wysokość wykupu zależy od wysokości wpłaty własnej oraz wysokości rat leasingowych. Waha się w granicach od 1% do 50%.
  • Wynajem długoterminowy - Możliwość wypożyczenia samochodu na dłuższy okres, np. kilkanaście miesięcy. To opcja tańsza niż wynajem krótkoterminowy z uwagi na przedłużony czas trwania umowy. Stanowi alternatywę leasingu samochodowego.
  • Wynajem długoterminowy - Stanowi alternatywę dla leasingu operacyjnego, bez konieczności wykupu pojazdu po zakończeniu czasu trwania usługi. Umowę na wynajem długoterminowy najczęściej podpisuje się na okres nie krótszy niż 24 miesiące.
  • Wynajem średnioterminowy - Rozwiązanie pośrednie między wynajmem krótkoterminowym a wynajmem długoterminowym. W wielu przypadkach stanowi połączenie "rent a car" oraz klasycznego leasingu operacyjnego. Najczęściej obejmuje okres od kilku miesięcy do nawet 23 miesięcy.
  • Wyposażenie dodatkowe - Wyposażenie samochodu, które nie należy do standardu. Wśród opcji dodatkowych wymienić można m.in.: fotelik dla dzieci, system nawigacji satelitarnej GPS, opony zimowe, łańcuchy śnieżne. Korzystanie z dodatkowego wyposażenia bywa usługą dodatkowo płatną.
  • Zadatek - Wartość pieniężna stanowiąca zabezpieczenie umowy kupna-sprzedaży pojazdu. Wpłacana przez nabywcę, np. przy podpisaniu umowy przedwstępnej. Zadatek nie ma charakteru zwrotnego.
  • Zaliczka - Wartość pieniężna stanowiąca zabezpieczenie umowy kupna-sprzedaży samochodu. Kwotę wpłaca nabywca pojazdu przy podpisaniu umowy przedwstępnej. W razie niewykonania umowy, zaliczka jest zwracana. Jej wysokość określają strony umowy kupna-sprzedaży.