Współczesne fryzjerstwo nie ogranicza się wyłącznie do strzyżenia i modelowania. To obecnie znacznie szerszy zakres usług, który obejmuje zróżnicowane zabiegi - zarówno pielęgnacyjne, jak i stylizacyjne. Jeśli z branżą fryzjerską nie jesteś na czasie, najwyższy moment to zmienić. Poznaj słownictwo związane z usługami wykonywanymi w salonach.

Zastanawiasz się, czym jest balejaż? Nie wiesz, na czym polega keratynowe prostowanie włosów? Chcesz dowiedzieć się, czym jest kuracja enzymatyczna? By rozwiać wszelkie wątpliwości, skorzystaj z poniższego słownika. W jednym miejscu zebraliśmy najpopularniejsze pojęcia związane z branżą fryzjerską. Poznaj ich definicje, by rozmowa z fryzjerem nie zaskoczyła Cię w żadnym aspekcie.

Słownik

 • Balayage - Zabieg, który daje zdecydowanie trwalsze rezultaty aniżeli tradycyjne farbowanie. Jest bardzo dobrym rozwiązaniem dla osób młodych, ale i starszych - pozwala na uzyskanie ciekawszych połączeń kolorystycznych.
 • Dekoloryzacja - Jest zabiegiem polegającym na ściągnięciu uprzednio położonego na włosach koloru, przez usunięcie z kosmyków nienaturalnych pigmentów. Do zabiegu dekoloryzacji używa się rozjaśniacza - środka zawierającego amoniak, ale też i substancji pielęgnujących oraz wzmacniających kosmyki.
 • Farbowanie - Zabieg fryzjerski polegający na zmianie dotychczasowego koloru włosów, przy zastosowaniu odpowiednio dobranego preparatu. Efekt farbowania pozwala nie tylko pokryć siwiznę, ale również przywrócić naturalny wygląd włosów.
 • Keratynowe (brazylijskie) prostowanie włosów (Brazilian Keratin Treatment) - To sposób prostowania, a także odżywiania i dogłębnej regeneracji kosmyków przez uzupełnianie struktury włosów keratyną. Formuła zabiegu opracowana została w Brazylii - z myślą o wszystkich paniach, które mają gęste, aczkolwiek kręcone, puszące się i zniszczone słońcem włosy.
 • Komputerowe nawilżenie włosów - Zabieg fryzjerski polegający na położeniu specjalistycznej odżywki na kosmyki, a następnie podłączeniu do nich komputerowej sondy przy pomocy niewielkiego klipsa. Całość przykrywana jest folią i okrągłą suszarką. Pod wpływem gorącego powietrza składniki preparatu uaktywniają się, co w efekcie daje odpowiednie nawilżenie włosów.
 • Kuracja enzymatyczna - Jest to dwufazowy zabieg wykonywany w salonie fryzjerskim, dzięki któremu kosmyki stają się elastyczne i zdecydowanie zdrowsze.
 • Maski na włosy - Kosmetyki wykazujące działanie naprawcze i regenerujące - ratują i poprawiają kondycję włosów. Maski stosuje się m.in. na suche kosmyki, zniszczone i porowate, a ponadto na włosy poddawane częstym zabiegom prostowania.
 • Mikroprecyzyjna odbudowa włosa - Zabieg, który wzmacnia osłabione włosy i przygotowuje je do innych zabiegów w salonie fryzjerskim. Zwiększa również odporność w trakcie, jak również po koloryzacji, pasemkach czy trwałej ondulacji.
 • Modelowanie - Polega na uzyskiwaniu określonego kształtu czupryny przy zastosowaniu różnorodnych narzędzi i preparatów stylizujących włosy, na przykład okrągłych szczotek o różnej wielkości oraz pianek i lakierów.
 • Pasemka - To sposób farbowania, podczas którego koloryzacji ulegają tylko wybrane pasma włosów. Odcienie pasemek mogą być różne - od blondu, przez miedzie i czernie włącznie. Pasemka najlepiej wykonać w salonie fryzjerskim i zabieg powtarzać dla utrzymania pożądanego efektu.
 • Podcięcie końcówek - Jest to niewielkie skrócenie kosmyków w taki sposób, by włosy jak najmniej straciły z dotychczasowej długości. Podcięcie włosów powoduje, że kosmyki stają się mocniejsze, zdrowsze i bardziej zadbane.
 • Pogrubianie włosów - Jest to zabieg, który związany jest z wykorzystaniem różnorodnych metod pozwalających błyskawicznie uzyskać rezultat większej ilości włosów na głowie. Wśród tych metod wymienia się maseczki poprawiające stan włosów, a także profesjonalne zabiegi u fryzjera.
 • Przedłużanie włosów - Bezinwazyjny zabieg polegający na zwiększeniu długości włosów. Pasma mogą być przedłużane kilkoma metodami, na przykład metodą Racoon, która uwzględnia doczepianie nowych włosów przy użyciu wosku hypoalergicznego, a ponadto metodą Micro Rings Hair Extension, która opiera się na doczepieniu kosmyków przy pomocy aluminiowych obrączek.
 • Rozjaśnianie włosów - Silnie ingerujący w strukturę włosów zabieg polegający na pozbawieniu kosmyków naturalnego pigmentu w procesie utleniania. Do rozjaśniania używane są specjalne środki chemiczne.
 • Sauna na włosy - Zabieg, który przywraca włosom naturalną elastyczność i nawilżenie. Kosmyki po zabiegu są mocne, miękkie i miłe w dotyku, jak również podatniejsze na układanie. Zabieg warto wykonywać raz w tygodniu, a potem systematycznie powtarzać.
 • Styling - To zabieg podobny do trwałej ondulacji. Jest to przekształcenie włosów na całej ich długości. Po zabiegu proste kosmyki stają się pofalowane, gdy wysychają same, bądź też są lekko kręcone, jeżeli podsuszone zostaną suszarką. Dzięki stylingowi cała fryzura zdaje się być obszerniejsza i zdecydowanie zyskuje na objętości. Dodatkowo kosmyki bardzo dobrze się rozczesuje. Efekty zabiegu utrzymują się zazwyczaj przez dwa do nawet czterech miesięcy.
 • Terapia kolagenowa - Zabieg wykonywany w salonach fryzjerskich polegający na usunięciu z łusek włosowych zniszczonych komórek oraz dokładnym wypełnieniu i odbudowaniu uszkodzeń przy zastosowaniu kolagenu.
 • Trwała ondulacja - Jest to zabieg wykonywany w salonie fryzjerskim. Trwała to złożona formuła bazująca na reduktorze i amoniaku, która przerywa wiązania siarczkowe w kosmykach. Najlepsze rezultaty uzyskiwane są na zdrowych i mocnych włosach.
 • Zagęszczanie włosów - Jest to zabieg fryzjerski polegający na połączeniu - w sposób niewidoczny - sztucznych kosmyków z naturalnymi włosami. Zabieg ten dokonywany jest przy zastosowaniu mikroringów (miedzianych obrączek). Zagęszczanie przedstawia rezultaty widoczne przez okres od tygodnia do nawet kilku miesięcy, w zależności od sposobu przeprowadzenia zabiegu.
 • Zmiękczanie włosów - Szereg czynności mających na celu zwiększenie podatności włosów na układanie. W tym celu stosuje się odpowiednio dobrane kosmetyki - szampony, odżywki i maski, które nadają kosmykom pożądanej miękkości.