Łuszczyca – krępująca choroba skóry, włosów i paznokci

Łuszczyca – krępująca choroba skóry, włosów i paznokci

Nieestetyczne, przypominające łuski zmiany na skórze to charakterystyczny objaw łuszczycy. Jest to choroba niezakaźna, lecz wiele osób unika kontaktu z chorymi. Krępujące schorzenie może dotknąć skórę, włosy oraz paznokcie i być przyczyną nieprzyjemnych sytuacji. Jak z nim walczyć? Czym jest łuszczyca i czy można się nią zarazić? Sprawdź.

Strony www Strony www

Co to jest łuszczyca?

Łuszczyca jest to schorzenie skóry, dotykające około 2-4 procent populacji, które ujawnia się zazwyczaj między 10 a 14 rokiem życia. Jego pojawienie się mogą spowodować infekcje bakteryjne, choroby przewlekłe, niektóre antybiotyki, stres, uszkodzenia skóry oraz zbyt intensywne leczenie. Na wystąpienie zmian skórnych mogą mieć także wpływ papierosy, niewłaściwa higiena oraz kosmetyki.

Proces przemiany skóry pacjenta chorego na łuszczycę jest krótszy, niż u zdrowej osoby i trwa około 4 dni. Szybkie dojrzewanie komórek sprawia, że stare nie nadążają się złuszczać, dlatego naskórek chorego staje się grubszy, a na ciele tworzy się warstwa martwych komórek w postaci twardych łusek.

Jakie są objawy choroby?

Pierwsze objawy łuszczycy to czerwonobrunatne grudki, które są wyraźnie odgraniczone od otaczającej je skóry. Zlokalizowane są zazwyczaj w okolicy łokci, kolan, na pośladkach, dłoniach oraz skórze głowy. Ich powierzchnia pokryta jest srebrzystą łuską powstałą w wyniku zrogowacenia ognisk chorobowych. Początkowo zmiany te nie są duże, lecz z czasem osiągają rozmiar kilku centymetrów.

Odmianami łuszczycy jest łuszczyca paznokci i łuszczyca krostkowa. Łuszczycę paznokci charakteryzuje występowanie drobnych wgłębień w płytce. Chore paznokcie stają się łamliwe, rozwarstwiają się i żółkną. Razem z łuszczycą paznokci często występuje łuszczyca stawowa.

Łuszczyca krostkowa powoduje z kolei wysiew krost na zapalnym podłożu skórnym, wysoką temperaturę, dreszcze oraz pieczenie skóry. Zwykle pojawia się w sytuacjach stresowych lub po przebyciu ostrej infekcji.

Czy łuszczyca jest zaraźliwa? Nie. Chorobą nie można zarazić się przez podanie ręki lub kąpiel w tym samym basenie. Nie należy jej jednak lekceważyć. Objawy tego schorzenia mogą bowiem wystąpić u każdego z nas.

Jak leczyć łuszczycę?

Leczenie łuszczycy rozpoczyna się od leczenia zewnętrznego. Jego celem jest złuszczenie łusek i zahamowanie nadmiernej proliferacji naskórka. W tym celu używa się maści zawierających kwas salicylowy, antraliny, pochodnych witaminy D i kortykosteroidy.

W leczeniu schorzenia odpornego na zabiegi zewnętrzne stosuje się fototerapię promieniowaniem UVA i UVB oraz fotochemioterapię. Naświetlania przeprowadza się 2-3 razy w tygodniu. Zmiany łuszczycowe na skórze ustępują po wykonaniu około 20 zabiegów. Naświetlanie nie jest jednak wskazane dla wszystkich pacjentów, dlatego stosuje się je tylko w niektórych przypadkach.

W leczeniu ogólnym łuszczycy stosuje się również metotreksat, cyklosporynę, retinoidy oraz leki biologiczne. Wybór właściwego preparatu uzależniony jest od rodzaju i przebiegu choroby. W ciężkich przypadkach można zastosować fototerazę. Jest to zabieg, który polega na wyizolowaniu limfocytów i napromieniowaniu ich promieniami UVA poza ustrojem.

Jak żyć z łuszczycą?

Przede wszystkim należy przykładać dużą wagę do pielęgnacji ciała. W tym celu zalecane jest używanie specjalnych dermokosmetyków. W okresie ustąpienia zmian chorobowych należy unikać przeziębień, palenia tytoniu, niektórych leków oraz doprowadzania do nadmiernej suchości skóry.

Ważna jest także dieta osoby z łuszczycą. Powinna ona zawierać odpowiednie ilości warzyw i owoców, które dostarczą organizmowi błonnik, witaminy i minerały. Należy ograniczyć spożywanie tłuszczów nasyconych, a zwiększyć ilość kwasów tłuszczowych omega-3 i produktów zawierających witaminę D. Z diety powinno się usunąć także wędliny, mięso wieprzowe oraz podroby i alkohol.

Jeśli masz łuszczycę, staraj się przebywać na słońcu, korzystać z kąpieli morskich i siarkowych oraz prowadzić zdrowy tryb życia. Ważne jest też, byś nauczył się radzić sobie ze stresem. Możesz zacząć uprawiać jogę lub tańczyć. Przede wszystkim nie unikaj wychodzenia z domu, a łuszczycę traktuj po prostu jako stan skóry, który wymaga od ciebie dodatkowej pielęgnacji.

Opracowanie:
Aleksandra
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (5)
3.0
Komentarze
Dodaj komentarz