Materiał Partnera

Żywice epoksydowe i poliestrowe – najważniejsze różnice

Żywice epoksydowe i poliestrowe – najważniejsze różnice

Zarówno żywice epoksydowe, jak i poliestrowe posiadają specjalne składniki syntetyczne, dzięki którym są wykorzystywane w wielu dziedzinach. Doskonale sprawdzą się w laminowaniu oraz w budowie form utwardzalnych. Każdy z tych typów żywic posiada charakterystyczne właściwości, które determinują ich zastosowanie. Sprawdź, kiedy warto użyć kompozytów epoksydowych, a kiedy sięgnąć po laminaty poliestrowe.

Kiedy warto zastosować kompozyty epoksydowe?

W porównaniu do żywicy poliestrowej laminaty epoksydowe charakteryzują się większą odpornością na temperaturę. Ten typ wyróżnia się również wysoką przyczepnością, szybkim utwardzaniem, dużą twardością oraz stabilnością wymiarową. Dodatkowo żywica epoksydowa jest odporna na ścieranie, zarysowania i uderzenia. Jednak ze względu na wysoką cenę wybierana jest zazwyczaj do profesjonalnych zastosowań.

Utwardzona żywica epoksydowa tworzy solidne zabezpieczenie posadzek, dlatego też warto jej użyć w trudnych przestrzeniach przemysłowych. Tego typu kompozyt stosowany jest głównie do produkcji farb proszkowych, lakierów izolacyjnych i chemoodpornych, a także klejów do metali, szkła czy ceramiki. Wzmocniony włóknem szklanym laminat może być wykorzystany w przemyśle samochodowych i lotniczym, natomiast żywica formowana doskonale sprawdza się w przemyśle elektronicznym.

Zalety laminatów poliestrowych

Żywice poliestrowe można podzielić na dwa typy – nasycone i nienasycone. Pierwsza grupa to polimale, które są głównym składnikiem lakierów i farb. Takie produkty posiadają ekologiczny charakter, ponieważ nie wymagają stosowania szkodliwego dla środowiska rozpuszczalnika. Żywice poliestrowe nienasycone natomiast znajdują zastosowanie w przemyśle samochodowym, stoczniowym, budowlanym i elektroenergetycznym. Są one mniej odporne na temperatury i uszkodzenia mechaniczne niż laminaty epoksydowe, jednak duży wybór kolorów i typów wykończeń dostępnych w sklepie Budres-SIL pozwala na ich wszechstronne zastosowanie żywic poliestrowych. Mogą być one użyte do produkcji koszów na śmieci, obudów urządzeń, elementów placów zabaw czy nawet galanterii nagrobnej.

Opracowanie:
Krasne 994A
tel. 17 771 16 57
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz