Materiał Partnera

Żywice epoksydowe – cechy charakterystyczne i wykorzystanie

Żywice epoksydowe – cechy charakterystyczne i wykorzystanie
Żywica epoksydowa to materiał syntetyczny stworzony i zaprojektowany z myślą o uniwersalności zastosowania. Jej wyjątkowe cechy fizyczne oraz chemiczne sprawiają, że mamy tutaj do czynienia z substancją, która wyjątkowo często wykorzystywana jest w przemyśle motoryzacyjnym i w branży budowlanej. Co konkretnie warto wiedzieć o żywicach tego typu i gdzie szukać produktów najwyższej jakości?

Żywice epoksydowe – co warto wiedzieć?

Warto zacząć od wyznaczników definicyjnych, które jasno określają, że żywice epoksydowe to rodzaj jednoskładnikowych lub dwuskładnikowych żywic syntetycznych, które mają zdolności do tworzenia nietopliwych i nierozpuszczalnych tworzyw sztucznych na skutek reakcji sieciowania z udziałem ugrupowań epoksydowych. Tyle, jeżeli chodzi o język ekspercki. Co jednak tak skomplikowanie brzmiące słowa mogą oznaczać dla przeciętnego użytkownika? Przede wszystkim to, że żywice epoksydowe po zastygnięciu są niezwykle odporne na ewentualne uszkodzenia mechaniczne. Niestraszne są im także niesprzyjające warunki atmosferyczne. Żywice tego typu należą do grupy materiałów całkowicie hydrofobowych, co sprawia, że nie trzeba przejmować się niszczącym wpływem wilgoci.

Na specjalną uwagę zasługuje także doskonała odporność na różnego rodzaju chemikalia. Osoby pracujące z żywicami epoksydowymi muszą jednak pamiętać o tym, iż substancje takie jak polifenole, poliglikole oraz epichlorohydryna mają niszczący wpływ na stan naszego zdrowia, w tym głównie na drogi oddechowe. Wymagana jest zatem specjalistyczna ochrona. Co jeszcze warto wiedzieć na ten temat?

Żywice epoksydowe – zastosowanie i jakość

W zdecydowanej większości przypadków żywice epoksydowe wykorzystywane są jako lepiszcze laminatów konstrukcyjnych, a także jako kleje do metali oraz surowiec do budowy form twardych. Stosuje się je również do zalewania przewodów elektrycznych. Żywica tego typu stanowi też niezwykle ważny składnik farb, lakierów, szpachli i kitów. Ostatnimi czasy znacząco wzrosło także wykorzystanie żywic do konstruowania posadzek przemysłowych. Specjaliści z branży są absolutnie zgodni co do tego, że o jakości żywicy epoksydowej w największej mierze decyduje nie tyle, ile sam skład, co odpowiednie proporcje wykorzystanych składników.

Najlepsze właściwości produktu zagwarantować mogą nam jedynie najbardziej rozpoznawalni i ich rekomendowani dystrybutorzy tacy jak Radmax Mieszalnia Farb i Lakierów. W niezwykle rozbudowanej ofercie asortymentowej wszyscy zainteresowani znajdą m.in. firmy takie jak Dupont Centari, Dekoral, Dulux, Śnieżka, Satyn, Ceresit, Weber Den Braven, Tikurilla, Rafil,  czy Wurth. Wszystko to opatrzone jest oczywiście rzetelnym doradztwem oraz bardzo atrakcyjnymi cenami zarówno dla klientów indywidualnych, jak i biznesowych.

Opracowanie:
Stalowa Wola, Solidarności 8
tel. 78 933 36 88
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz