Artykuł sponsorowany

Żywica poliestrowa vs naprawcza – czym się różnią?

Żywica poliestrowa vs naprawcza – czym się różnią?

Większość jachtów, łodzi motorowych i wiosłowych wykonana jest z laminatów poliestrowo-szklanych lub epoksydowo-szklanych z dodatkami różnego typu włókien spojonych żywicami poliestrowymi. Ta sama technologia wykorzystywana jest do napraw uszkodzonych kadłubów i poszyć. Warto więc dowiedzieć się jakie zastosowanie mają żywice poliestrowe i naprawcze i czym się one różnią.

Naprawy uszkodzonych laminatów

Ogólnie rzecz biorąc żywice poliestrowe to grupa żywic syntetycznych, których podstawowym składnikiem są różnego typu poliestry. Najczęściej stosowanymi żywicami są preparaty dwuskładnikowe, które utwardzają się w procesie sieciowania cząsteczek ich struktury dzięki specjalnym utwardzaczom. Żywice poliestrowe znajdują zastosowanie przede wszystkim do ręcznego laminowania. Technologia ta wykorzystywana jest przy budowie kadłubów łodzi i jachtów, lekkich samolotów, a także przyczep kempingowych, nadbudów sypialnych, boksów dachowych oraz przedmiotów użytkowych. Jak przekonują eksperci producenta materiałów lakierniczych Polfill z miejscowości Pustków niedaleko Dębicy, żywice poliestrowe doskonale nadają się do napraw wszelkiego rodzaju laminatów, a także do zastąpienia skorodowanych elementów nadwozi samochodowych.

Charakterystyka żywicy poliestrowej

Żywica poliestrowa przeznaczona jest do ręcznego lub natryskowego nakładania przy naprawach różnego rodzaju ubytków powierzchniowych. W połączeniu z matą szklaną służy do napraw uszkodzeń w powierzchni laminatów i odbudowy wyciętych skorodowanych części karoserii. Poprawnie przeprowadzona reperacja wzmacnia i usztywnia laminaty poliestrowe oraz powierzchnie metalowe. Żywica poliestrowa cechuje się bardzo dobrą przyczepnością do podłoża, a po wyschnięciu dużą wytrzymałością mechaniczną. Powierzchnia laminatu jest odporna na działanie warunków atmosferycznych, rozcieńczonych kwasów, benzyny, smarów i olejów. Laminat po utwardzeniu można poddawać obróbce ściernej oraz szpachlować w celu uzyskania odpowiedniej gładkości.

Czym różni się żywica poliestrowa od naprawczej?

Żywica naprawcza tak samo, jak żywica poliestrowa w połączeniu z matą lub tkaniną z włókien szklanych przeznaczona jest do wytwarzania laminatów. Różnica polega na tym, że żywicę naprawczą nanosi się jedynie metoda ręczną, bez możliwości natrysku. Ma ona jeszcze większy zakres zastosowania. Doskonale nadaje się do naprawy powierzchni z kompozytów szklanych, drewnianych, metalowych i z tworzyw sztucznych. Przykładem wysokiej klasy produktu jest żywica naprawcza Polfill, która umożliwia otrzymywanie powierzchni odpornej na działanie czynników atmosferycznych, wysokich temperatur, smarów, olejów i benzyny. Podobnie jak żywica naprawcza idealnie współpracuje z szerokim asortymentem profesjonalnych szpachlówek oraz podkładów marki Polfill.

Oceń artykuł (2)
4.5
Komentarze
Dodaj komentarz