Materiał Partnera

Żywe muzeum ceramiki. Co to takiego?

Żywe muzeum ceramiki. Co to takiego?

Polska słynie z pięknej ceramiki. Nasze rodzime manufaktury mają wyjątkowo długą historię, a pochodzące z nich wyroby od wielu dziesięcioleci są ozdobą  zbiorów kolekcjonerów ceramiki z całego świata. Niestety, często znamy zbyt dobrze i nie doceniamy naszego materialnego dziedzictwa i zapominamy, że znajdziemy w Polsce także wyjątkowe muzea, w których można podejrzeć cały proces powstawania ceramicznych naczyń.

Czym różni się manufaktura od fabryki?

Produkowane taśmowo naczynia, które często udają ceramikę, nie mają w sobie duszy. W manufakturach produkty powstają w tradycyjny oraz niezmieniony od wielu dziesięcioleci sposób. Wszystkie ceramiczne naczynia powstają ręcznie i nie są dziełem maszyny, ale konkretnych osób, które odpowiadają m.in. za ich zdobienie. To właśnie dlatego ceramika z manufaktury jest wyjątkowa i choć widniejące na niej wzory tworzone są za pomocą np. specjalnych stempelków, to każde z naczyń jest niepowtarzalne i zasługuje na szczególną uwagę.

Co to jest Żywe Muzeum Ceramiki?

Żywe Muzeum Ceramiki to wyjątkowe miejsce, w którym możemy przyjrzeć się całemu procesowi produkcji ceramicznych naczyń. Wizyta w manufakturze to bardzo emocjonująca „podróż” poprzez kolejne procesy powstawania wyjątkowych produktów – od formy, do której wkłada się glinę, poprzez jej wypalanie, aż do zdobienia za pomocą niezmienionych od wielu dziesięcioleci metod – wyjaśnia specjalista z Manufaktury w Bolesławcu.

Dlaczego warto wybrać się do Żywego Muzeum Ceramiki?

Przyzwyczajeni jesteśmy do tego, że w muzeach oglądamy jedynie eksponaty i nie możemy wiele dowiedzieć się o procesie ich powstawania. Żywe Muzeum Ceramiki otwiera się na zwiedzających i pozwala w pełni zagłębić się w proces powstawania niepowtarzalnych, ceramicznych dzieł sztuki. Jest to bardzo ciekawe doświadczenie dla osób w każdym wieku, zarówno dla dzieci oraz młodzieży szkolnej, jak i osób dorosłych, które fascynuje niekwestionowane piękno oraz wyjątkowa historia polskiej ceramiki. Wizyta w Żywym Muzeum Ceramiki jest doskonałym sposobem na przeniesienie się w czasie i poznanie dawnych metod produkcji ceramicznych naczyń, które kiedyś znajdowały się w każdym domu. To także wyjątkowa okazja do poznawania polskiej kultury i tradycji oraz krzewienie, nie tylko wśród najmłodszego pokolenia, zamiłowania do rękodzieła. Co więcej, niejedna osoba odwiedzająca Żywe Muzeum Ceramiki pragnie później samodzielnie wykonać swoje własne naczynia ceramiczne i odkrywa w sobie pasję oraz nieodkryte wcześniej zdolności manualne i talenty zdobnicze.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz