Artykuł sponsorowany

Żylaki – skąd się biorą, jak się ich pozbyć?

Żylaki – skąd się biorą, jak się ich pozbyć?

Żylaki to problem, z którymi musi się mierzyć bardzo wielu ludzi. Najczęściej tendencję do żylaków po prostu dziedziczymy po rodzicach, czy dalszych przodkach. Jednak do żylaków mogą też doprowadzić nasze złe nawyki – przede wszystkim brak ruchu i zła dieta. Jakie są przyczyny żylaków? Jak się je leczy? Co zrobić, by nie dopuścić do ich powstania? Odpowiedzi na wszystkie te pytania znajdziecie w naszym krótkim tekście.

Żylaki – przyczyny problemu

Żylaki najczęściej pojawiają się po 45 roku życia. Częściej występują u kobiet. To schorzenie stwierdza się u co trzeciej pani. Mężczyźni cierpią na żylaki rzadziej, ale nadal jest to powszechne schorzenie – dotyka co piątego pana po 40-stce. Żylaki są widoczne i po prostu szpecą nasze nogi. Jednak to nie kwestie estetyczne są tu problemem. Nieleczone żylaki stanowią zagrożenie dla naszego życia. Żylaki powstają kiedy brakuje nam ruchu. Słabe mięśnie i uszkodzone zastawki w żyłach, sprawiają, że krew się cofa. Przez to wzrasta jej ciśnienie, a nacisk na ściany żył rośnie, ro powoduje ich rozszerzanie. Żylaki to właśnie te patologiczne rozszerzenia żył.

Pierwsze objawy

Pierwsze objawy żylaków nie są oczywiste. To najczęściej po prostu wieczorne uczucie ciężkich, opuchniętych nóg i kostek. Kolejny okres, nazywany jest przed żylakowym – nogi są zmęczone, spuchnięte, zwłaszcza okolicy kostek. Po ciepłej kąpieli obrzęk jest jeszcze większy. Często u kobiet sytuacja pogarsza się w czasie miesiączki. Po dłuższym siedzeniu lub staniu, nogi zaczynają po prostu boleć. Poza tym, zaczynają się na nich pojawiać pajączki z pękniętych krwinek. U wielu chorych okres przed żylakowy trwa wiele lat – jeśli nic z nim nie zrobimy, choroba będzie się rozwijać. Z czasem przez skórę widać wyraźnie żyły, które mocno prześwitują. Następnie pojawiają się coraz częściej skurcze i bóle. Zdarza się, że w okolicach chorej żyły pojawiają się uwypuklenia. Za to nad kostkami skóra twardnieje. Kiedy choroba jest już w takim stadium, jedynym sposobem na pozbycie się żylaków jest zabieg u chirurga naczyniowego.

Jak zapobiegać żylakom?

Mimo tego, że tendencje do żylaków dziedziczymy, to możemy zapobiec wystąpieniu u nas tego problemu. Najważniejsze to unikać długiego siedzenia lub stania w jednej pozycji. Dobry wpływ na krążenie ma też odpoczynek z nogami wyciągniętymi do góry. Należy ćwiczyć i dbać o zdrowe jedzenie, by uniknąć nadwagi. Dobry wpływ na nasz układ krążenia będzie miał tez prysznic naprzemiennie zimną i ciepła wodą.
Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz