Artykuł sponsorowany

Żylaki – problem nie tylko estetyczny

Żylaki – problem nie tylko estetyczny

Medycyna tradycyjna i estetyczna zajmują się wieloma problemami, eliminując je w celu przywrócenia dobrej kondycji oraz komfortu życia. Jednym z takich problemów na pograniczu obu dziedzin są żylaki, które nie tylko wpływają na nasz wygląd, ale też stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia.

Czym są i skąd się biorą żylaki?

Żylaki to problem, który nie pojawia się z dnia na dzień, ale wymaga czasu, specyficznych okoliczności i predyspozycji, bowiem ich występowanie nie dotyczy każdego, nawet jeśli wykonuje on pracę sprzyjającą zmianom w układzie krążenia. Żylaki to efekt długotrwałej niewydolności żylnej, objawiającej się miejscowym rozszerzaniem naczyń krwionośnych i powstawaniem na nich zgrubień przypominających baloniki. Niewydolność ta związana jest ze zmianami w znacznie szerszym zakresie, obejmującymi na przykład słabe mięśnie i uszkodzone zastawki, dzięki którym krew cofa się w naczyniach i wzrasta jej ciśnienie wywierające nacisk na ścianki naczyń krwionośnych. Pozbawione elastyczności naczynia nie obkurczają się, z czasem tworząc zmiany doskonale widoczne przez skórę w postaci długich, wijących się, niebieskawych linii. Większość osób cierpiących na tę dysfunkcję nie zwraca uwagi na pierwsze sygnały, reagując dopiero wtedy, gdy żylaki zaczynają dokuczać lub stają się wyjątkowo nieestetyczne. Taka sytuacja wymaga interwencji medycznej z uwagi na możliwość pękania naczyń i powstawania wylewów.

Jak to się zaczyna?

Pojawianie się żylaków związane jest z określonymi warunkami, wśród których sporą rolę odgrywa genetyka i dziedziczenie tendencji po przodkach. Poza tym powstawaniu zmian żylnych sprzyja wiele innych okoliczności. Najbardziej podatne na ich powstawanie są te osoby, które wykonują pracę na stojąco, często w butach na wysokim obcasie, źle się odżywiają, nie są aktywne fizycznie, a czynnikami zwiększającymi ryzyko może też być wiek, środowisko czy predyspozycje. Żylaki częściej występują u osób otyłych, u kobiet, po przebytych ciążach, u osób z zaburzeniami hormonalnymi, cierpiących na przewlekłe zaparcia, nadużywających alkoholu i palących papierosy. Początkiem, na który warto zwrócić uwagę, są pojawiające się pajączki oraz opuchlizny w okolicy kostek nóg i uczucie ich ciężkości. Na kolejnym etapie typowy jest ból występujący po wielu godzinach stania. W zaawansowanym stadium występują widoczne, pogrubione żyły prześwitujące przez skórę, zgrubienia i uwypuklenia na jej powierzchni, a także towarzyszące im skurcze i bóle nóg.

Kiedy operować żylaki?

Jak większość dysfunkcji naszego organizmu na pewnym etapie żylaki wymagają interwencji lekarskiej. Decyzję o tym, czy operować, podejmuje lekarz specjalizujący się w skleroterapii, która jest zabiegiem nowoczesnym i nie wymagającym typowej interwencji chirurgicznej. Smoczyk Piotr, lek. med. Gabinet chirurgiczny to placówka, w której stosuje się nowoczesne metody usuwania żylaków polegające na zamykaniu tych naczyń krwionośnych, które uległy zmianom. Efekt uzyskiwany jest poprzez podawanie do wnętrza żył specjalnych środków wywołujących stan zapalny śródbłonka prowadzący do jego zwłóknienia i zamknięcia ściany naczynia. Środek w postaci płynnej lub piankowej podawany jest bezpośrednio do żyły za pomocą miejscowego wkłucia. Poprzedza je badanie USG. Skleroterapia stosowana jest również na wcześniejszym etapie zmian żylnych, przynosząc dobre efekty podczas likwidowania pajączków, żylaków odbytu i owrzodzeń podudzi.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz