Artykuł sponsorowany

Żwir jako jeden z najpopularniejszych rodzajów kruszywa

Żwir jako jeden z najpopularniejszych rodzajów kruszywa

Żwir to niewątpliwie jeden z najpowszechniej spotykanych rodzajów kruszyw, które są szeroko wykorzystywane w przemyśle. Posiada on nie tylko szerokie zastosowanie, ale również bardzo ciekawą charakterystykę, o której warto dowiedzieć się więcej. Zachęcamy do zapoznania się z naszym artykułem, w którym przedstawiamy najważniejsze informacje dotyczące żwiru w kontekście jego rodzajów, właściwości i zastosowań.

Czym charakteryzuje się żwir?

Pojęcie żwiru odnosi się przede wszystkim do jednego z rodzajów kruszyw naturalnych wykorzystywanych na szeroką skalę w przemyśle budowlanym. Tak naprawdę jednak jest to rodzaj okruchowej skały osadowej składającej się z różnego typu minerałów oraz skał, których średnica wynosi maksymalnie kilka centymetrów. Warto dodać, iż złoża żwiru występują w ogromnej ilości na terenie całego naszego kraju. W kontekście cech charakteryzujących tego rodzaju kruszywo należy również nadmienić, iż jego ziarna powstają poprzez oddzielenie się od skał, natomiast jeżeli chodzi o ich wygląd, to zwykle są one bardzo drobne i zaokrąglone.

Skąd wydobywany jest żwir?

W kontekście pozyskiwania czy też pochodzenia żwiru należy przede wszystkim zaznaczyć, iż  znajduje się on w różnych miejscach. Ten rodzaj kruszywa może bowiem być zarówno pochodzenia polodowcowego, jak i morskiego, rzecznego czy nawet jeziornego. Jedną z firm, które posiadają bardzo szeroką ofertę żwiru oraz innych typów kruszyw niezbędnych przy wielu pracach, jest Radmix ze Studzianek. Poza samym wydobyciem żwiru przedsiębiorstwo to specjalizuje się również w jego transporcie na wyznaczone przez nas miejsce. Zakupione tam surowce sypkie o różnorodnych frakcjach pozwolą nam przede wszystkim na wykonanie prac budowlanych.

Jakie zastosowanie ma żwir?

Zgodnie z tym, o czym wspomnieliśmy już nieco wcześniej, żwir stanowi rodzaj kruszywa występującego w różnych rozmiarach, czyli jest on dzielony na tak zwane frakcje. Jeżeli chodzi o same zastosowania tego typu materiału sypkiego, to dotyczą one głównie przemysłu budowlanego. Żwir jest bowiem jednym ze składników mieszanek betonowych, mas bitumicznych oraz elementów służących do utwardzania dróg. Oprócz tego ten surowiec wykorzystuje się także przy produkcji prefabrykatów, budowie podjazdów oraz przy drenażu i odwadnianiu terenu. Tego rodzaju materiał możemy jednak wykorzystać również do celów ogrodniczych, ponieważ pozwoli on nam na stworzenie bardzo ciekawie wyglądających alejek w ogródku. W ramach ciekawostki dodajmy, iż żwir posłuży nam też z powodzeniem do budowy systemów melioracyjnych oraz ekologicznych oczyszczalni.

Opracowanie:
Studzianki, Spółdzielcza 15
tel. 502 097 888
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz