Materiał Partnera

Zwiedzanie zabytków – dlaczego warto zaufać najlepszym przewodnikom?

Zwiedzanie zabytków – dlaczego warto zaufać najlepszym przewodnikom?
Turystyka nastawiona na zwiedzanie zabytków ma w sobie pewien element duchowy. To doskonały sposób nie tylko na to, aby zapoznać się z ciekawą historią, ale także na to, by poznać kulturę i zwyczaje naszych przodków. Cała wyprawa nabiera wyjątkowego klimatu w momencie, kiedy prowadzona jest przez profesjonalnego przewodnika. Gdzie zatem warto się wybrać?

Zwiedzanie zabytków w Polsce

Powiedzenie, że cudze chwalicie, a swego nie znacie, w przypadku zabytków znajdujących się na terytorium Polski, sprawdza się tak dobrze, jak nigdzie indziej na świecie. Dlaczego? Otóż dlatego, że rzadko możemy spotkać się z historią kraju, który w swojej heroicznej walce z upływającymi wiekami, zmierzyć musiał się z rolą zarówno europejskiego mocarstwa, jak i rolą państwa absolutnie podległego, które wymazane zostało na ponad 100 lat ze wszystkich ówczesnych map. Prowadzenie niezliczonych wojen spowodowało, że w Polsce wszyscy zainteresowani spotkać mogą się głównie z zabytkami o charakterystyce militarnej i warownej. Doskonały przykład stanowiły będą tutaj potężne zamki budowane przez Zakon Krzyżacki w miastach takich jak Malbork, Człuchów, czy Gniew.

Turyści zafascynowani tą właśnie tematyką powinni także zwiedzić umocnienia znacznie nowocześniejsze, znajdujące się chociażby na wybrzeżu i twierdze na Mazowszu oraz okolic granic wschodnich. W zasadzie trudno byłoby policzyć zabytkowe bogactwo Polski, choć ze względu na ilość konstrukcji militarnych, da się wysnuć dość jasny wniosek, na temat całej historii przepełnionej walką i poświęceniem. Co jeszcze warto wiedzieć?

W jaki sposób najlepiej poznać historię zabytków?

Turystyka zabytkowa zdecydowanie może stać się sposobem na niezwykle atrakcyjne spędzenie wolnego czasu. Zarówno samodzielnie, jak i z całą rodziną. Wystarczy wsiąść do samochodu i udać się w konkretne miejsce. Pojawia się jednak pytanie, co dalej? Oczywiście na wszystkich zabytkowych obiektach znaleźć można różnego rodzaju tabliczki i tablice informacyjne, na których zostały zapisane informacje historyczne. Warto jednak podkreślić, że są to informacje mocno skrócone, które nie są w stanie dać turystom pełni obrazu. Wszyscy ci, którym zależy także na intelektualnym wymiarze podróżowania, powinni skorzystać z usług najbardziej doświadczonych przewodników, do których zdecydowanie zalicza się Paula Maja Sandner.

Niezwykle szeroka i przede wszystkim usystematyzowana wiedza, pozwala przekazać uczestnikom wycieczki najważniejsze ciekawostki. Zwiedzanie zabytków ma jeszcze jedną ogromną zaletę. Zwolennicy tego typu turystki doskonale wiedzą, że z odmętów historii można wyciągnąć wiele istotnych wniosków na przyszłość.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz