Materiał Partnera

Zwiedzanie kopalni - pomysł na ciekawe zajęcia edukacyjne dla dzieci i dorosłych

Zwiedzanie kopalni - pomysł na ciekawe zajęcia edukacyjne dla dzieci i dorosłych

Górnictwo jest ważną dziedziną przemysłu. Dzięki niemu mamy dostęp do najróżniejszych surowców, które są później wykorzystywane w innych obszarach. A mimo to mało kto wie, jak naprawdę wygląda praca górnika. Warto to zmienić i skorzystać z zajęć edukacyjnych, które oferuje Dawna Kopalnia Nowa Ruda. Zajęcia są przeznaczone dla różnych grup wiekowych, także dla dzieci.

Krótka historia górnictwa

Rozwój górnictwa miał miejsce w Polsce od średniowiecza. W tamtych czasach dominowało górnictwo soli, które potrafiło przynieść nawet 1/3 ogólnych wpływów do budżetu naszego kraju. Początki wydobycia węgla kamiennego na dużą skalę szacuje się na przełom XIX i XX, a głównym obszarem z najlepiej rozwiniętym górnictwem jest Śląsk.

Zajęcia edukacyjne w kopalni

Wokół pracy górnika krąży wiele mitów. Warto te mity rozwiać i zobaczyć, jak naprawdę wygląda praca górnika pod ziemią. Taką możliwość daje nam Dawna Kopalnia Nowa Ruda, w powiecie kłodzkim. Liczne grupy turystów, w tym również te najmłodsze, mają okazję uczestniczyć w wielu ciekawych zajęciach i dowiedzieć się niemal wszystkiego o trudach pracy tej grupy zawodowej. W ofercie jest m.in.:

Podstawowe zwiedzanie kopalni. Zwiedzanie nie ogranicza się tylko do poznania historii górnictwa i kopalni. Tutaj każdy turysta ma okazję poczuć się przez chwilę jak prawdziwy górnik - zostanie wysmarowany węglem, popracuje na autentycznym sprzęcie, przejedzie się górniczą kolejką.

Warsztaty geologiczno-plastyczne. Zajęcia są przeznaczona dla dzieci i młodzieży. W trakcie zajęć uczestnicy będą mieli okazję wykonać prace artystyczno-manualne na gipsowych odlewach skamielin sprzed milionów lat.

Zabawa w agenta. To muzeum wie, jak zaktywizować swoich turystów! Wśród wielu licznych zajęć można pobawić się w agenta w podziemiach kopalni, szukając tajemniczych listów z tajemniczymi zadaniami do wykonania. Na wytrwałych uczestników czeka nagroda.

Spotkanie z górnikiem. Najcenniejszym źródłem wiedzy o pracy górników są... górnicy. Nie obejdzie się więc bez możliwości spotkania z sympatycznym, emerytowanym górnikiem.

Dawna Kopalnia Nowa Ruda Turystyczna

Dawna Kopalnia Nowa Ruda Turystyczna Trasa Podziemna i Muzeum Górnictwa to niesamowite miejsce, gdzie można dokładnie zapoznać się ze specyfiką pracy górnika i poznać historię górnictwa tego regionu. Zwiedzanie kopalni jest podzielone na dwie części - podziemną i muzealną. W poszczególnych salach muzealnych poznamy właściwości i rodzaje węgla, historię górnictwa, wyposażenie górników, czy też oryginalny sprzęt. Z kolei część podziemna pokazuje realny wygląd kopalni. Zajęcia przeznaczone są dla różnych grup wiekowych, a forma ich prowadzenia jest połączeniem dobrej zabawy i solidnej dawki wiedzy.
Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz