Materiał Partnera

Żuraw samojezdny - co warto o nim wiedzieć?

Żuraw samojezdny - co warto o nim wiedzieć?

Praktycznie każdy z nas nie wyobraża sobie jakiegokolwiek placu budowy bez dźwigów, które odpowiedzialne są zazwyczaj za transport wielkogabarytowych materiałów na wyższe partie konstrukcji, dlatego też są one tam w zasadzie niezbędne. Jednym z rodzajów takich dźwigów są tak zwane żurawie samojezdne, dlatego też warto poznać ich charakterystykę. Przedstawiamy, co warto wiedzieć o żurawiach samojezdnych.

Charakterystyka żurawia samojezdnego

 Żuraw samojezdny jest to rodzaj dźwigu, którego budowa składa się z obrotowej kolumny z osadzonym na niej wysięgnikiem oraz wciągarek, zaś cała ta konstrukcja znajduje się na podwoziu samojezdnym posiadającym napęd dwusilnikowy bądź podwoziu samochodu ciężarowego, dzięki czemu może się on swobodnie poruszać zarówno po placu budowy jak i po drogach publicznych. W żurawiach samojezdnych podwozie podczas pracy dźwigu jest odpowiednio ustabilizowane i zabezpieczone przy pomocy specjalnych podpór. W zależności od tego jak długi wysięgnik, kąt jego pochylenia a także rodzaj podparcia i olinowania posiada tego typu żuraw, zależy jego maksymalny udźwig.Rodzaje żurawi samojezdnych

 Żuraw samojezdny klasyfikowany jest na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest podział ze względu na rodzaj podwozia, na którym zamontowana jest ta maszyna, w związku z czym możemy wyróżnić:

  • Żuraw samochodowy - Jak sama nazwa wskazuje, jest to rodzaj żurawia, którego konstrukcja znajduje się na samochodzie ciężarowym.
  • Żuraw jezdniowo-terenowy - Tego typu żurawie są umieszczane na specjalnych podwoziach umożliwiających im poruszanie się po trudnych terenach jak i standardowych drogach publicznych.
  • Żuraw terenowy kołowy - Jest to żuraw, którego konstrukcja jest zabudowana na wieloosiowym podwoziu kołowym umożliwiającym mu manewrowanie oraz poruszanie się po bardzo trudnych terenach.
  • Żuraw gąsienicowy - Jest to rodzaj żurawia, którego podwozie zamiast kół posiada napęd gąsienicowy. Drugą możliwością podziału żurawi samojezdnych jest taka, która zależy od rodzaju napędu i dlatego możemy wyróżnić tutaj żurawie o napędzie spalinowo - mechanicznym, spalinowo - elektrycznym lub spalinowo - hydraulicznym.

Zastosowanie żurawi samojezdnych

 Wszelkiego rodzaju żurawie samojezdne znajdują zastosowanie przede wszystkim na placach budowy (zwłaszcza przy montażu obiektów przemysłowych), jednak oprócz tego często używa się je do podnoszenia i transportowania ładunków na przykład w portach lub bazach transportowych.

Zalety żurawi samojezdnych

Tego rodzaju maszyny posiadają kilka zalet, o których warto wspomnieć, a pierwszą z nich jest ich łatwy transport, ponieważ, jak zostało to już wcześniej wspomniane, są one zazwyczaj przystosowane do poruszania się po drogach publicznych oraz innych terenach. Drugą zaletą jest możliwość wyboru żurawia o różnych parametrach, dzięki czemu możemy wybrać taki, który będzie idealnie sprawdzał się podczas danej pracy. Następną sprawą, którą możemy uznać za zaletę jest to, iż tego typu maszyny o mniejszych gabarytach mogą również skutecznie pracować w ciasnych i zamkniętych pomieszczeniach, a kolejną zaletą jest to, że przy zastosowaniu żurawi samojezdnych praca idzie bardzo szybko i sprawnie.

Skąd wziąć żuraw samojezdny?

Prowadząc firmę budowlaną warto posiadać w swojej flocie tego typu maszynę i choćby ze względu na to, iż jest to bardzo wygodne oraz coraz bardziej popularne rozwiązanie, to na rynku jest wiele firm oferujących wynajem żurawi samojezdnych, a jedną z nich jest firma Mega-Sprzęt. Wynajem Dźwigów Rafał Bała, która w swojej ofercie posiada wiele różnego rodzaju żurawi samojezdnych oraz podnośników hydraulicznych.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz