Zumba – tańcz i chudnij!

Zumba – tańcz i chudnij!

Jeśli na myśl o ćwiczeniach na siłowni robi ci się słabo i nagle opuszczają cię wszystkie siły, postaw na… taniec. Zumba łączy w sobie elementy aerobiku i kroków tanecznych inspirowanych salsą, reggaetonem, sambą i cha chą, dzięki czemu nawet nie poczujesz, że ćwiczysz! Te pochodzące z Kolumbii zajęcia to hit wszystkich klubów fitness. Odchudzanie jeszcze nigdy nie było tak przyjemne!

Co to jest zumba?

Zumba to połączenie tańca i aerobiku inspirowane muzyką i tańcem latynoskim. Została ona stworzona przez Alberto Pereza w latach 90. w Kolumbii i zrewolucjonizowała świat fitness. Już w 1999 roku rozprzestrzeniła się w całej Ameryce, a w kolejnych latach poznano ją na innych kontynentach. Obecnie zajęcia zumby są w harmonogramie każdego klubu fitness.

Na treningach wykorzystuje się podstawowe kroki taneczne, które są zaczerpnięte między innymi z salsy, rumby, samby, merengue i reggeatonu. Energiczna muzyka stwarza niepowtarzalną atmosferę i porywa do zabawy również tych, którzy z tańcem nie spotkali się nigdy wcześniej. Trening kształtuje sylwetkę, poprawia kondycję i wprawia tańczących w świetne samopoczucie.

Jak zacząć tańczyć?

By zacząć  trenować zumbę, nie trzeba umieć tańczyć. Co więcej, ta forma zajęć przeznaczona jest dla wszystkich. Szkoły tańca oferują kilka rodzajów treningów przeznaczonych dla osób w różnym wieku i o różnym stopniu zaawansowania. Oprócz klasycznej odmiany zumby, wyróżnia się między innymi:

  • prowadzoną w basenie aqua zumbę,
  • przeznaczoną dla bardziej zaawansowanych zumbę toning,
  • zumbatonic
  • zumbę gold, dedykowaną osobom starszym i tym, które dawno nie ćwiczyły lub mają problem z nadwagą.

Jeśli zdecydujesz się przyjść na pierwsze zajęcia, postaraj się stanąć tak, by dobrze widzieć instruktora. Z bliska wszystko wydaje się łatwiejsze, będziesz też lepiej widzieć, jakie kroki wykonać w następnej kolejności. W zumbie nacisk kładzie się na zabawę, więc nie przejmuj się, gdy coś ci nie wyjdzie. Nie możesz skoordynować ruchu rąk i nóg? Dla początkującego to może być niezłe wyzwanie, dlatego na początku skup się na jednym elemencie. Pamiętaj, że trening czyni mistrza – po kilku zajęciach początkowo trudne kroki będą wydawać się banalnie proste.

Zumba a odchudzanie

Zumba to nie tylko taniec, ale też mocny trening, dlatego jest ona polecana dla osób, które chcą zacząć odchudzanie. Połączenie treningu aerobowego i interwałowego najefektywniej spala kalorie, a energiczne ruchy ciała wzmacniają mięśnie i poprawiają kondycję.

Jeśli będziesz regularnie uczestniczyć w treningach, wzmocnisz serce i przyspieszysz proces trawienia, co przyczyni się do szybszego spalania kalorii. W ciągu godziny możesz spalić ich nawet 500! Pamiętaj jednak, że jeśli chcesz, by zumba była skuteczna, musisz się także właściwie odżywiać. Jeśli będziesz konsekwentna, już po miesiącu zauważysz pierwsze efekty.

Jakie są efekty zajęć?

Zumba fitness dotlenia organizm, zapobiega schorzeniom układu krążenia i obniża poziom stresu. Co więcej, jest ona świetnym pomysłem dla osób, które nie mogą zmobilizować się do treningu, ponieważ zumba to przede wszystkim zabawa. Regularne treningi powodują spalanie ogromnej ilości kalorii i ładnie modelują mięśnie, nadając sylwetce zdrowy i atrakcyjny wygląd.

Nigdy nie miałaś nic wspólnego ze sportem? Zumba jest dla ciebie! Tańczysz całe życie? Już dziś zapisz się na zajęcia! Zumba przeznaczona jest dla wszystkich, nie jest tutaj ważny wiek czy umiejętności. Dodatkową zaletą treningów jest możliwość poznania kroków tanecznych, które możesz zaprezentować podczas najbliższej imprezy ze znajomymi.

Zajęcia to również doskonały sposób na zawarcie nowych znajomości. Otwarty charakter treningów sprawia, że nie musisz się wstydzić, jeśli czegoś nie umiesz – nie jesteś sama! Nie wstydź się pytań – pomóc może ci nie tylko prowadzący, ale też inni uczestnicy zajęć. Kto wie, może właśnie tak stworzysz przyjaźń na całe życie?

Jeśli nie masz czasu na dojeżdżanie na zajęcia, nic straconego! Zumba w domu też jest skuteczna. W sieci możesz wybierać spośród wielu rodzajów zajęć i układów, prowadzonych również przez profesjonalnych instruktorów. Dobrym pomysłem jest też zumba na DVD, którą możesz zabrać nawet na wakacje. Dlatego nie czekaj, już dziś zacznij tańczyć!

Oceń artykuł (3)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz