Materiał Partnera

Źródła ogrzewania domu – pellet

Źródła ogrzewania domu – pellet

Właściciele domów jednorodzinnych co sezon mierzą się z wydatkami na ogrzewanie budynku. W zależności od zastosowanego materiału opałowego, jak również instalacji grzewczej, mogą być one większe lub mniejsze. Jak wiadomo, każdy dąży do oszczędności. Czym zatem charakteryzuje się pellet drzewny, będący paliwem stałym zaliczanym do biomasy? I jak wybrać ten dobrej jakości?

Jak powstaje pellet drzewny?

Już sam sposób pozyskania paliwa sprawia, że można nazwać je ekologicznym. Pellet to nic innego jak sprasowane pod wysokim ciśnieniem odpady drzewne – wióry – które powstają w tartakach bądź stolarniach. Oznacza to, że do jego wytwarzania nie wycina się specjalnie drzew. Przed otrzymaniem granulatu surowce muszą zostać dokładnie oczyszczone, a następnie z nich selekcjonuje się najlepszą masę drzewną. Następnie ma miejsce jej osuszanie w procesie dehydracji, w wyniku czego osiąga ona wilgotność nie większą niż 8%. Tak przygotowany materiał można poddać granulacji, po czym chłodzeniu i spakowaniu w worki.

W ten sposób powstają wszystkie certyfikowane pellety, oznaczone symbolami między innymi FSC, DIN 51731, DINplus. Znajdziemy je między innymi w składzie opału Piórki, którego siedziba mieści się w Zwierzynie. Wybierając takie produkty, nie ma ryzyka uszkodzenia kotła czy też zanieczyszczenia środowiska naturalnego. Nie wystarczy zatem kierować się wyłącznie ceną, ale również wyglądem surowca. Granulki powinny być w kolorze naturalnego drewna, a także mieć gładką powierzchnię.

Jakie są zalety materiału opałowego?

Na początku została wspomniana kwestia ekologii. Odnosi się ona także do aspektu związanego z samym spalaniem paliwa. Proces bowiem nie wiąże się ze zwiększaniem emisji CO2 do atmosfery. Surowiec oddaje go wyłącznie tyle, ile pobrały rośliny podczas wzrostu. Ponadto uwalnia się minimalna ilość pyłów zawieszonych oraz lotnych związków organicznych. Powstaje także mało popiołu – jedynie 5 kg na tonę, a dla przykładu z węgla pozostaje aż 150 kg. Ogranicza to prace związane z czyszczeniem kotła i usuwaniem pozostałości po spalaniu certyfikowanego pelletu. Ponadto sam popiół idealnie nadaje się do wykorzystania jako nawóz w ogrodzie.

Dodatkowa wysoka zawartość żywicy znacząco wpływa na wydajność samego procesu spalania opału. Sama kaloryczność opału mieści się w przedziale 16-20 KJ/kg. Na jego ekonomiczne zużycie wpływ ma też zastosowanie wysokowydajnych i zautomatyzowanych kotłów. Te bowiem same pobierają tylko niezbędną ilość materiału opałowego, która jest potrzebna do utrzymania pożądanej temperatury w budynku. Warto również wskazać na przyjemny drzewny aromat, który unosi się podczas palenia, co będzie dodatkowym atutem dla właścicieli kominków.

Opracowanie:
Zwierzyn, Strzelecka 5A
tel. 507 799 954
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz