Materiał Partnera

Znowu wybiło korki? Sprawdź, co może być przyczyną tego problemu!

Znowu wybiło korki? Sprawdź, co może być przyczyną tego problemu!

Ciężko wyobrazić sobie współczesne życie bez energii elektrycznej. Dzięki niej jedzenie w naszej lodówce na dłużej zachowuje swoją świeżość, nie musimy niszczyć rąk częstym praniem i możemy odpocząć przed telewizorem po stresującym dniu pracy. Czasem zdarzają się jednak przerwy w dostawie prądu. Często są one krótkotrwałe i powodują wybicie bezpiecznika w liczniku. Wystarczy go wówczas podnieść do pozycji pionowej i dalej możemy korzystać z energii elektrycznej. Problem pojawia się wtedy, gdy takie sytuacje zdarzają się regularnie. Co jest tego przyczyną?

Do czego służą korki?

Korki to potoczna nazwa bezpieczników elektrycznych, w które wyposażony jest każdy licznik. Najczęściej stosowane są bezpieczniki automatyczne, czyli takie, które znamy ze swoich domów. Ich rolą jest zabezpieczanie sieci elektrycznej przed wszelkimi zakłóceniami. Kiedy „wybija korki” w naszym mieszkaniu, oznacza to, że bezpiecznik wyłączył się z powodu zbyt dużego przeciążenia instalacji elektrycznej. Dlaczego tak się dzieje?

Jak informuje specjalista z firmy Instalatorstwo Elektryczne – do przeciążenia może dojść wtedy, gdy zbyt duża ilość pracujących urządzeń elektronicznych podłączona jest do tej samej sieci elektrycznej. Szczególnie jeśli będą to sprzęty, które do działania potrzebują sporej dawki prądu. Nadto obciążone przewody mogą się przegrzać, co grozi pożarem instalacji. Przed tym właśnie chronią nas bezpieczniki.

Inne przyczyny wyłączania się bezpieczników

Jeżeli jednak bezpieczniki w naszym domu wyłączają się często ,pomimo tego że do sieci podłączona jest zawsze taka sama ilość sprzętów, warto sprawdzić, czy nie doszło do awarii któregoś z urządzeń. Jak to zweryfikować? Należy odłączyć od sieci urządzenie, które podejrzewamy o usterkę, włączyć bezpieczniki i spróbować uruchomić wszystkie sprzęty ponownie. Jeśli będziemy mieli rację co do winowajcy całej sytuacji, reszta sprzętów włączy się bez problemu.

Korki będą wyskakiwać ze swoich miejsc także wtedy, gdy dojdzie do uszkodzenia instalacji elektrycznej. Jej przyczyną może być naderwany przewód w ścianie lub zawilgocenie ścian. Na występowanie usterek  znacznie bardziej narażona jest stara sieć elektryczna. Z tym problemem nie poradzimy sobie sami. Konieczne będzie skorzystanie z usług doświadczonego elektryka, który dokona modernizacji instalacji elektrycznej bądź wymieni ją na nową. Regularnego wybijania korków nie można bagatelizować. Choć sprawa wydaje się błaha, może mieć naprawdę poważne konsekwencje (pożar, uszkodzenie drogich sprzętów).

Opracowanie:
Zadębce 53
tel. 721 022 803
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz