Materiał Partnera

Znane i mniej znane sposoby wykorzystania owaty i pikówki

Znane i mniej znane sposoby wykorzystania owaty i pikówki

Znanym i często poszukiwanym rodzajem tkanin dekoracyjnych są ocieplacze, takie jak owata odzieżowa, pikówka. Owata znana jest ze swej niesamowitej miękkości. Zbudowana z włókien poliestrowych jest całkowicie bezpieczna dla alergików, osób z wrażliwą skórą. Podobne właściwości ma pikówka, jednak te materiały zdecydowanie różnią się między sobą. Zobaczmy, jakimi właściwościami charakteryzują się oba wypełniacze i gdzie znalazły zastosowanie?

Co to właściwie jest pikówka?

Ocieplacz odzieżowy (pikówka) podobnie, jak watolina w krawiectwie stosowany jest do ocieplania odzieży wierzchniej czy też do wypełnień różnego rodzaju przedmiotów codziennego użytku typu narzuty pikowane. Warto nadmienić, że pikówka to nie watolina (owata). Tkaniny te różnią się między sobą wyglądem – czytaj sposobem produkcji, choć obie wykonane są z włókien poliestrowych.

Pikówka jest materiałem złożonym z dwóch warstw: podszewki oraz ocieplacza o różnej gramaturze (np. 60 g/m2, 80 g/m2, 120 g/m2) zależnej od sposobu wykorzystania pikówki. Zazwyczaj warstwy tworzące dzianinę „są połączone” ze sobą ściegiem stębnówkowym w postaci rombów o szerokości 7,8 cm. Można je z powodzeniem stosować do ocieplenia kurtek, płaszczy czy też kamizelek. Ten rodzaj dzianin ociepleniowych dostępny jest w różnych wariantach wykończenia (różnym rodzaju podszewki). W dobrych sklepach z tkaninami dekoracyjnymi, jak np. sklep Elka w Warszawie można liczyć na fachowe doradztwo produktowe, dzięki czemu finalnie uszyty produkt będzie spełnieniem oczekiwań klienta. Do najczęściej spotykanych w sklepach z tkaninami i firanami rodzajów tkaniny pikowawnej można zaliczyć: ortalion, pikówkę wewnętrzną (w romby lub w pasy), pikówkę stripes oraz bawełnę pikowaną, czy też velvet pikowany.

Czym wyróżnia się owata odzieżowa?

Owata odzieżowa to podobnie jak pikówka to rodzaj tkaniny poliestrowej, która w odróżnieniu od wyżej opisanej ociepliny jest materiałem jednowarstwowym, dostępnym w różnej gramaturze (zwykle od 40 g, 60 g, 100 g, do nawet 200 g/m2). Jest to klasyczny materiał ociepleniowy, składający się z włókien poliestrowych o wysoce termoizolacyjnych, odpornych na wilgoć i rozerwanie. Owata jest tkaniną bezpieczną dla alergików, małych dzieci – doskonale oddycha i co ważne może być zarówno prana standardowo w pralce, w temperaturze 40 stopni, jak i czyszczona chemicznie.

Największą zaletą watoliny jest jej miękkość, wręcz puszystość włókna, dzięki czemu ma nieco szersze zastosowanie w krawiectwie niż opisana wyżej pikówka. Owata to idealna tkanina odzieżowa do produkcji konfekcji damskiej, męskiej i dziecięcej, jak również różnego rodzaju wypełnień. Sprawdzi się do wykonania ocieplenia płaszczy, kurtek i innych ubrań zimowych. Jest niezastąpionym materiałem do wypełnienia poduszek, koców i zabawek. Używana jest do szycia nietuzinkowych dekoracji i akcesoriów domowych.

Opracowanie:
Warszawa, Krasińskiego 25
tel. 22 869 55 54
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz