Materiał Partnera

Znakowanie rurociągów – poznaj normy i przepisy

Znakowanie rurociągów – poznaj normy i przepisy

Nie ulega wątpliwości, że właściwe i czytelne oznakowanie rurociągów jest niezwykle istotne i zapewnia bezpieczeństwo w miejscu pracy. Odpowiednie oznaczenie rur sprawia, że ryzyko groźnych wypadków jest zdecydowanie zminimalizowane. Jak powinny zostać oznakowane rurociągi? Jakie są przepisy i normy?

Zarówno pracownicy zakładu, jak i oddziały ratunkowe, aby usunąć usterkę powinny móc szybko zidentyfikować, co przepływa przez daną instalację. Błędna weryfikacja może prowadzić do niebezpiecznych sytuacji.

Znakowanie rurociągów

Język obrazkowy jest niezwykle ważny – ikony, symbole i kolory są językiem uniwersalnym, który zrozumiały jest dla osób z różnych stron świata. Obecnie nie ma w Polsce norm dotyczących znakowania rurociągów. Jedyny obowiązek wynika z Rozporządzenia Ministra Zdrowia z 22 maja 2012 r. w sprawie sposobu oznakowania miejsc, rurociągów oraz pojemników i zbiorników służących do przechowywania lub zawierających substancje niebezpieczne lub mieszaniny niebezpieczne (Dz. U. z 29 maja 2012, poz. 601). Jednak w przepisie tym nie znajdziemy informacji, w jakim kształcie i kolorze powinny być strzałki kierunkowe.

Korzystanie z nieobowiązującej normy

Wykonawcy i specjaliści do BHP często korzystają z przepisów z nieważnej normy PN-70/N-01270/01-14: Wytyczne znakowania rurociągów. Postanowienia ogólne, która obejmowała między innymi kody barw rozpoznawczych dla przesyłanych czytników, opaski identyfikacyjne oraz barwy rozpoznawcze i uzupełniające. Niestety, norma ta tylko nieznacznie rozjaśniła sytuację w sprawie oznakowań, dlatego więc w kotłowniach i węzłach cieplnych najczęściej stosuje się strzałki i oznakowania w kolorach:

  • czerwonym – zasilanie,
  • niebieskim – powrót,
  • zielonym – woda,
  • srebrzystoszarym – para,
  • brązowym – olej,
  • żółtym – gaz.

Gdzie szukać oznakowań na rurociągi? Warto postawić na cieszącą się zaufaniem firmę Dagos z Częstochowy, oferującą oznakowania samoprzylepne rurociągów. Firma specjalizuje się również w produkcji przyrządów laboratoryjnych do badania farb i lakierów, a także w usługach z zakresu naprawy i serwisowania elektronarzędzi, narzędzi pneumatycznych oraz sprężarek.

Pamiętajmy, że odpowiednie i staranne oznaczenia samoprzylepne rurociągów w systemach instalacyjnych zapewniają szybkie usunięcie awarii oraz gwarantują komfort pracy, gdyż likwidują sytuacje, w których personel musi zastanawiać się, co przewodzi dana rura i w którym kierunku.

Opracowanie:
Częstochowa, Kwiatkowskiego 3
tel. 501 418 222
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz